Razprava o obveznem cepljenju je v Avstriji sprožila globoke razprtije znotraj družin, skupin in podjetij, je dejal minister za zdravje Johannes Rauch. Družba po njegovem potrebuje solidarnost, še zlasti v času, ki ga zaznamujejo številne skrbi, visoka inflacija in vojna v Ukrajini.
Zaradi potencialnih novih valov okužb z novim koronavirusom je treba prebivalstvo prepričati o koristnosti poživitvenega cepljenja, do česar pa lahko po mnenju ministra pride le, če bo pripravljenost za cepljenje temeljila na prostovoljni odločitvi posameznika.
Obvezno cepljenje so v Avstriji uvedli in začeli izvajati februarja, s čimer je Avstrija kot prva država v EU uvedla obvezno cepljenje proti covidu. Odločitev so podprle vse parlamentarne stranke, razen desnih svobodnjakov FPÖ.
Prvotni načrt je predvideval, da bi od 15. marca dalje v Avstriji vsakomur, ki bi zavrnil cepljenje, grozila kazen do 3600 evrov. Kljub temu pa je vlada konservativne ÖVP in Zelenih že takrat dejala, da zahteva ni sorazmerna s trenutnim zdravstvenim stanjem v državi.
Zanimanje za cepljenje se je od začetka leta precej zmanjšalo. Od marca je na cepilnih mestih še posebej malo ljudi. Polno cepljenih je sicer 62,4 odstotka Avstrijcev. Podobno kot v Nemčiji se število novih okužb s koronavirusom v Avstriji trenutno močno povečuje. Sedemdnevno število primerov okužb na 100.000 prebivalcev je v Avstriji približno 550.
V zadnjem času se je število bolnikov s covidom na običajnih oddelkih bolnišnic ponovno povečalo, v enotah za intenzivno nego pa je stanje doslej ostalo nespremenjeno. Zasedenost postelj s covidnimi bolniki je trenutno primerljiva s poletjem leta 2021.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.