Tujina

Mladim Avstralcem prepovedali uporabo družbenih omrežij

Melbourne , 28. 11. 2024 12.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Avstraliji bodo otrokom, mlajšim od 16 let, prepovedali uporabo določenih družbenih omrežij. Predlog zakona, ki ga je v sredo sprejel predstavniški dom, je potrdil tudi senat. Gre za sploh prvi zakon na svetu, ki ureja uporabo družbenih omrežij pri mladih. Zakon sicer ne predvideva nobenih izjem. Prepoved bo torej veljala tudi za otroke, ki bi imeli soglasje staršev in tiste najstnike, ki že imajo uporabniške račune. Kritiki zakona opozarjajo, da način preverjanja starosti uporabnikov še ne deluje optimalno in da obstajajo enostavni načini, kako pravila zaobiti.

Avstralci prvi na svetu uvajajo zakonodajo, ki bo omejevala uporabo družbenih omrežij med najmlajšimi.
Avstralci prvi na svetu uvajajo zakonodajo, ki bo omejevala uporabo družbenih omrežij med najmlajšimi. FOTO: Shutterstock

Predlog zakona določa, da bodo morale platforme, kot so TikTok, Facebook, Snapchat, Reddit, Instagram in X v letu dni sprejeti ukrepe, s katerimi bodo preprečile, da bi si račune na omrežjih ustvarjali otroci. Če starostnih omejitev ne bodo uvedli, jim grozi tridesetmilijonska kazen (28 milijonov evrov).  Kako točno bo preverjanje delovalo, še ni znano, zakon konkretnih predlogov ne navaja. Med možnostmi je sicer tehnologija, ki bi preverjala biometrične podatke, a kritiki na tem mestu opozarjajo na vprašanje zaščite zasebnosti, prav tako bi prepoved otroci lahko zaobšli z uporabo navideznega zasebnega omrežja (VPN).

Zakon sicer ne določa, na katerih platformah bo omejitev veljala, naknadno jih bo določil minister za komunikacije, ki bo odločitev sprejel na podlagi priporočil 'internetnih regulatorjev'. Zagotovo pa so iz zakona izvzete platforme za igranje igric in aplikacije za sporočanje ter spletna mesta, do katerih je mogoče dostopati tudi brez uporabniškega računa. To pomeni, da prepoved najverjetneje ne bo v veljavi na YouTubu. Otroci, ki bodo našli način, kako kršiti pravila, ne bodo kaznovani, poroča BBC. 

"Želimo, da imajo mladi Avstralci otroštvo"

Predsednik vlade Anthony Albanese je ob sprejetju dejal, da je zakonodaja potrebna za zaščito mladih pred škodljivimi učinki družbenih medijev. "To je globalni problem in želimo, da imajo mladi Avstralci otroštvo," je dejal Albanese ob predstavitvi zakona. "Želimo, da so starši mirni," je povedal že pred sprejetjem. 

"Želimo, da so starši mirni," pravi avstralski predsednik vlade Anthony Albanese
"Želimo, da so starši mirni," pravi avstralski predsednik vlade Anthony Albanese FOTO: Profimedia

Avstralci želijo zaščititi tudi zasebnost na spletu. Platforme uporabnikov tako ne bodo smele prisiliti, naj kot dokazilo predložijo osebne dokumente, med njimi potne liste ali vozniška dovoljenja, prav tako ne bi smela zahtevati digitalne identifikacije preko uradnega vladnega sistema, poroča AP. 

Kritike zakona

Pobudo za zakon je sicer podala skupina, ki ni bila povezana ne z vlado ne z opozicijo. Pred glasovanjem je bilo tudi nekaj kritik, ki so bile uperjene predvsem v to, da se parlamentu s sprejetjem zelo mudi, v naglici pa da niso uspeli zagotoviti nadzora izvajanja zakona in da zato obstaja tveganje za kršenje zasebnosti uporabnikov. Nekateri menijo tudi, da zakon staršem odvzema pristojnost, da sami odločajo, kaj je za njihove otroke najboljše. 

Nekateri so do zakona kritični tudi, ker da bo prepoved izolirala otroke in jih prikrajšala za pozitivne vidike družbenih medijev, jih usmerila na temni splet ter da pri platformah ne bo več motivacije, da bi same poskrbele za varnejši splet. 

Ankete med avstralskimi starši in skrbniki so sicer pokazale, da so takemu zakonu naklonjeni. 

Platforme same so zahtevale, da bi se glasovanje o zakonodaji prestavilo na junij prihodnje leto. Takrat bodo namreč znani izsledki raziskave o uporabi tehnologije med različnimi starostnimi skupinami in kako bi uveljavitev nanje vplivala. 

Na katerih omrežjh bo veljala omejitev, bo naknadno določil pristojni minister.
Na katerih omrežjh bo veljala omejitev, bo naknadno določil pristojni minister. FOTO: Shutterstock

Zgled drugim državam 

S podobnimi pobudami so sicer poskušali tudi drugod po svetu, vendar je Avstralija prva, ki je mejo za uporabo družbenih omrežij postavila pri 16 letih. Avstralski zakon tako ne predvideva niti izjem, na primer za otroke, ki bi imeli soglasje staršev, ali za tiste najstnike, ki že imajo uporabniške račune. 

Lani je Francija uvedla zakonodajo, ki otrokom, mlajšim od 15 let, brez soglasja staršev omejuje dostop do družbenih omrežij. Raziskava je naknadno pokazala, da je skoraj polovica uporabnikov prepoved zaobšla z uporabo VPN. 

Avstraliji naj bi sicer v kratkem sledila tudi Norveška, medtem ko so Britanci najprej naznanili, da je podobna prepoved "že na mizi#, nato pa potegnili zavoro in sporočili, da prepovedi zaenkrat še ne bo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (102)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

osservatore
29. 11. 2024 10.53
TVmindcontrol
28. 11. 2024 20.14
+1
Najbolj so smešni tisti, ki jamrajo na to temo in mislijo, da lebdijo nad vsemi ostalimi ampak so samo na družbenem omrežju
TVmindcontrol
28. 11. 2024 20.15
Prvo sami spustite mobitele iz rok potem prodavajte bučke ma tržnici
flojdi
28. 11. 2024 19.17
Dobro./ker ni vse kar nam poturijo v uporabo dobro.
DasaizDalasa
28. 11. 2024 19.13
+2
Mularija gre po ulici s telefonom v rokah, slušalkami v ušesih odklopljena od okolice. To ni zdravo in varno.
kekyooo
28. 11. 2024 19.12
-1
VPN pa gas! Pa mularija ni butasta kar se tiče tehnologije.... Kr neki.
Artechh
29. 11. 2024 08.00
Nimaš pojma kaj je vpn. Vpn deluje če je geoblocking in ni preverjanje identitete. Tu pa je bo geoblocking saj bo za 16+ se vedno na voljo in bo preverjanje identitete.....
BWC Buyer
28. 11. 2024 19.09
To naj uvedejo glibalno prosim
BWC Buyer
28. 11. 2024 19.09
+1
Zanzibar1
28. 11. 2024 19.05
Ja kako pa vejo kok si star? Na teh omrežjih lahko 12 letnik napiše, da je star 60 let in nihče tega ne more preveriti zaradi kao varstva podatkov.
Artechh
28. 11. 2024 19.11
Če je zakonska podlaga da se mora preverjati, varstvo podatkov ne igra več vloge ker je za to področje bolj specifično določeno
abmam
28. 11. 2024 18.35
+7
Bravo, bravo in še enkrat bravo!
BrkoBrki?
28. 11. 2024 18.26
+1
Mater, sem vidu, da bi moral tam ostat, nepa da smo nazaj v Butale prišli
AlexReal
28. 11. 2024 18.18
+9
Pametno ! Še pri nas !
slayer2
28. 11. 2024 18.00
+12
3122024
28. 11. 2024 17.41
+13
asdfghjklč
28. 11. 2024 17.41
+7
država, ki ukrepa prepozno, žal ostali svet še kar čaka ... pa tudi jutub isto, ker grejo po poti tiktoka s temi glupimi kratkimi videi.
razumi če lahko
28. 11. 2024 17.09
+18
Že dolgo govorim ,da so telefoni postali hujši od drog in so družbena omrežja izhodišče za večino težav pri vzgoji otrok vendar so tu veliki krivci tudi starši ,ki prav tako visijo cele dneve na telefonih poglejte že pri rdeči luči na semaforu mora vzeti telefon v roke in pobrskat pa če tudi za 3 sekunde !! To je kruta realnost današnjega sveta vsem manjka samokontrola ! Na koncu koncev so pa pametne telefone kupili prav starši !!
TITO 50
28. 11. 2024 17.00
+22
Bravo za Avstralijo.
Pig Brother
28. 11. 2024 17.00
+13
Problem družbenih omrežij je v tem, da so že davno izgubila svoj osnovni namen. Danes so ljudje gor produkt trženja, kjer se ciljno pošilja reklame glede na njihove interese, ki jih sistemi beležijo. Jasno stvar je, če je nekaj zastonj, si produkt ti! Če bi se kdo tega zavedal, bi zabremzal sebe na hitro. Ker zasebnosti, s katero oni razpolagajo se ne da plačat niti z miljardami posamezniku. Zasebnost nima cene
jafalical
28. 11. 2024 16.52
+10
Se kako koristna odlocitev.Ceprav,kot je nekdo dejal spodaj...vecji problem je,ko starsi ki sami niso ravno " prioravljeni"na vzgojo,se sami ne vejo kako skodijo otroku,ko mu dopuscajo ure in ure za racunalnikom,niti jim ni mar koliko prezivijo v naravi,vecina jih ne ve kako zgleda listje v naravi,katero drevo raste kje v mestih,ne kater praznik je,ne vejo kdo od sportnikov je kateri panogi osvojil medaljo,ne znajo niti osnovnih funkcij...vzgled do starsi!
ata_jez
28. 11. 2024 16.43
+8
Mlade, ki se jih dobi, da kršijo ta zakon, se pošlje v prevzgojno kolonijo. Sploh pri Australcih je to višek sarkazma. :-)))
mbedrac
28. 11. 2024 16.37
+4
Večja težava je čas, ki ga otroci preživijo na različnih ekranih. Nekateri so vsak dan po 6 ali več ur na telefonu, tablici, laptopu in televiziji. Marsikdo tudi ponoči kuka na telefon. Da ne omenjam uporabe telefona med hojo, vožnjo kolesa, motorja in skuterja, ko lahko situacija hitro postane zelo nevarna. Starši se ukvarjamo z omejitvami časa in tu rabimo pomoč države ter proizvajalcev tehnike.
P1800
28. 11. 2024 16.25
+7
Kako bodo to udejanjili se mi ne sanje, koliko dobrega bo prineslo ne vem, no dejstvo pa je, da slabše kot je zaradi "druženja" te vrste zagotovo ne bo