Edini, ki lahko v času pandemije potujejo v Avstralijo, so avstralski državljani, rezidenti, njihovi najbližji družinski člani in popotniki, ki so bili 14 dni pred vstopom v državo na sosednji Novi Zelandiji. Ostalim potnikom vstop v državo ni dovoljen.
Avstralija ta pravila jemlje zelo resno in veljajo tudi za živali, za katere pa ni milosti. Tako se je zdaj pred smrtno obsodbo znašel golob, ki je v Avstralijo priletel iz ZDA.

Golob je pobegnil med tekmovanjem v ameriški zvezni državi Oregon konec oktobra. Čez dva meseca se je pojavil v Melbournu. Na svojem vrtu ga je 26. decembra lani našel Kevin Celli-Bird. Golob, ki ga je poimenoval Joe (po novoizvoljenem ameriškem predsedniku Bidnu), je bil povsem izčrpan. Ptič je pritegnil njegovo pozornost zato, ker tovrstni golobi niso pogosto na njegovem dvorišču, ampak prevladujejo grlice.
"Na vrtu imamo fontano in golob se je v njej odžejal in okopal. Bil je precej shujšan, zato sem nadrobil suhe piškote in mu jih nastavil na vrtu," je Avstralec povedal za AP. Naslednji dan se je golob znova pojavil pri fontani. "Zato sem se odpravil ven, da si ga pobliže ogledam, ker je bil precej slaboten. Ni bil videti, da bi ga bilo preveč strah moje bližine, takrat sem videl, da ima moder obroček na nogi. Očitno je bilo, da ima lastnika, zato sem ga ulovil," pravi. A ga je nato po ogledu obročka izpustil.
Po krajšem brskanju po spletu je tako odkril, da golob pripada lastniku iz Alabame in da so ga nazadnje videli na golobji "dirki" 29. oktobra lani v ameriški zvezni državi Oregon na zahodu ZDA. Stik je vzpostavil z ameriško zvezo, ki je organizirala tekmovanje, kjer so mu potrdili, da Joe pripada lastniku iz Montgomeryja v Alabami. Celli-Bird je skušal stopiti v stik z lastnikom, a mu to še ni uspelo.
Golob pa se očitno na njegovem vrtu dobro počuti, saj se tja vrača vsak dan. Celli-Bird pa ga od prvega dne hrani. "Mislim, da se je odločil, da je to njegov novi dom, ker mu dajem hrano in ker ima vir vode," pravi.

Glas o nenavadnem "nezakonitem migrantu" se je hitro razširil, in ko se je zgodba o golobu pojavila v medijih, so njegovega najditelja poklicali avstralski zdravstveni inšpektorji. Pojasnili so mu, da golob predstavlja tveganje za biološko varnost, saj bi lahko imel kakšno nalezljivo bolezen.
Avstralsko ministrstvo za kmetijstvo, vodo in okolje je sporočilo, da bodo morali žival uspavati, saj predstavlja grožnjo za lokalne ptice in avstralsko perutninsko industrijo.
Ker se golob najditelju ne pusti več ujeti, bodo ptico ujeli s pomočjo profesionalnega lovca in jo nato uspavali.
"Ne glede na njen izvor nobena udomačena žival, ki ni šla skozi zdravstveno preverjanje ob vstopu v državo, ne more ostati v Avstraliji," je po poročanju britanskega BBC sporočilo ministrstvo. "Edini način, da obvladamo to biološko tveganje, je humano uničenje ptice," so dodali.
Nihče ne ve, kako je golobu uspelo prepotovati 12.800 kilometrov od zahodne obale ZDA do juga Avstralije. Najverjetneje pa se je pretihotapil na krovu tovorne ladje.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.