"Več kot 50 let po atentatih na predsednika Johna F. Kennedyja, senatorja Roberta F. Kennedyja in častitega Martina Luthra Kinga mlajšega zvezna vlada ni javno objavila vseh svojih zapisov, povezanih s temi dogodki. Njihove družine in Američani si zaslužijo transparentnost in resnico. V nacionalnem interesu je, da se končno, brez odlašanja, objavijo vsi zapisi," je zapisano v izvršnem ukazu, ki ga je podpisal Donald Trump.
"Vse bo razkrito," je Trump dejal novinarjem med podpisom ukrepa.
Odredba direktorju nacionalne obveščevalne službe in državnemu tožilcu nalaga, naj v 15 dneh pripravita načrt za umik oznake zaupno z vseh dokumentov, ki zadevajo atentat na Johna F. Kennedyja in v 45 dneh za umik oznake zaupno z vseh dokumentov glede atentatov na Roberta Kennedyja in Martina Luthra Kinga.
Trump je med predvolilno kampanjo obljubil, da bo objavil še zadnje tajne dokumente o Kennedyjevem atentatu v Dallasu, okrog katerega kroži množica teorij zarote. Da bo objavil dokumente, je obljubljal že v svojem prvem mandatu, a takrat tega ni storil, ker da mu je to odsvetoval tedanji državni sekretar Mike Pompeo.
Trump je Kennedyjevega nečaka, Roberta F. Kennedyja mlajšega, v svoji novi administraciji predlagal za ministra za zdravje. Njegov oče, Robert F. Kennedy, je bil leta 1968 umorjen v Los Angelesu, ko je kandidiral za predsednika. Bodoči novi ameriški zdravstveni minister je v preteklosti med drugim trdil, da je tako njegovega strica kot tudi očeta ubila Cia. Ostale alternativne teorije zarote medtem krivdo za atentat na nekdanjega ameriškega predsednika pripisujejo Kubi, Sovjetski zvezi oz. mafiji.
Kot poroča Guardian, mnogi, ki so do zdaj preučevali dokumentacijo o atentatu na Kennedyja, pravijo, da javnost ne bi smela pričakovati nobenih pretresljivih razkritij.
Johna F. Kennedyja je 22. novembra 1963 v središču Dallasu ustrelil 24-letni Lee Harvey Oswald. Slednjega je nato kmalu po prijetju ustrelil lastnik nočnega kluba Jack Ruby. Martina Luthra Kinga je medtem leta 1968 v Memphisu ustrelil James Earl Ray.
Čeprav so bili številni dokumenti v zvezi z atentati že objavljeni, Cia, Pentagon in ameriško zunanje ministrstvo še vedno hranijo določene podatke, ki jih ne želijo objaviti. Utemeljitev, da ti dokumenti ostanejo tajni, v veliki meri izhaja iz prizadevanj za zaščito identitete zaupnih virov, ki so še živi ali bi lahko bili živi, in metod varovanja, poroča CNN.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.