Evropska agencija za zdravila (EMA) je včeraj sporočila, da cepivo nima več dovoljenja za uporabo. Pojav novih različic cepiv je povzročil padec povpraševanja po cepivu AstraZeneca, zato so prenehali s proizvodnjo in dobavo, sporočilo za javnost podjetja povzema britanski Guardian.
Podjetje je ob tem zapisalo, da je "po neodvisnih ocenah cepivo samo v prvem letu uporabe rešilo več kot 6,5 milijona življenj", skupno pa so dostavili več kot tri milijarde odmerkov. "Naša prizadevanja so priznale vlade po vsem svetu in nanje gledajo kot na ključno komponento pri končanju pandemije. Zdaj bomo sodelovali z regulatorji in našimi partnerji, da se uskladimo na jasni poti naprej in zapremo to poglavje ter pomembno prispevamo v boju proti pandemiji covida-19," so sporočili iz farmacevtske družbe.
Številne države so sicer že pred časom prenehale uporabljati cepivo. V Avstraliji, na primer, ni na voljo za uporabo od marca 2023, čeprav je bila njegova uporaba junija 2021 praktično že zaustavljena. Leta 2021 je AstraZeneca sicer spremenila ime svojega cepiva proti covidu v Vaxzevria.
Vaxzevria je sestavljen iz drugega virusa iz družine adenovirusov, spremenjenega tako, da vsebuje gen za tvorbo beljakovin iz virusa SARS-CoV-2, ki povzroča covid-19. Cepivo samega virusa ne vsebuje in ne more povzročiti okužbe, navaja Guardian.
Cepivo farmacevtskega giganta je bilo deležno tudi številnih kritik in obtožb zaradi neželenih stranskih učinkov, med njimi trombocitopenije (ITP) oz. nastajanja krvnih strdkov. Glede na dokumentirane uradno potrjene primere gre za redek pojav – dva na 100.000 cepljenih.
Catherine Bennett je za britanski časnik dejala, da umik cepiva prihaja v času, ko je na voljo veliko novih cepiv, ki so prilagojena aktualnim sevom, "hkrati pa je prebivalstvo veliko bolj zaščiteno proti virusu, in čeprav nekateri še vedno umirajo, smo manj dovzetni za bolezen".
KOMENTARJI (227)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.