Tujina

'Asma al Asad umira': imela naj bi le 50 odstotkov možnosti za preživetje

Moskva, 27. 12. 2024 15.25 | Posodobljeno pred 9 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zdravniki naj bi ženo strmoglavljenega sirskega voditelja Bašarja al Asada zaradi bolezni izolirali od ljudi in javnosti. Asma al Asad ima namreč levkemijo, prognoza bolezni pa ni tako svetla. Več virov razkriva, da naj bi ji zdravniki v Rusiji napovedali le 50 odstotkov možnosti za preživetje.

Zdravstveno stanje Asme al Asad naj bi se v Rusiji močno poslabšalo, tamkajšnji zdravniki pa naj bi jo zaradi nevarnosti smrtonosne okužbe povsem izolirali. Nekdanja prva dama Sirije ima namreč levkemijo, ki naj bi se po poročanju The Telegrapha po obdobju remisije zdaj vrnila.

Ruski zdravniki naj bi ženi pobeglega sirskega predsednika Bašarja Al Asada napovedali le 50-odstotno možnost za preživetje, zaradi česar so 49-letno Asmo povsem izolirali, sobe si ne sme deliti z nikomer. "Če se levkemija vrne, bo maligna," je za medij dejal eden od virov.

Asma al Asad
Asma al Asad FOTO: AP

Da so nekdanji prvi dami Sirije diagnosticirali akutno levkemijo, je sirsko predsedstvo razkrilo maja letos. Gre za vrsto raka, ki prizadene kostni mozeg in kri. 49-letna Asma se je sicer v preteklosti že zdravila zaradi raka na dojki, leta 2019 pa je sporočila, da je bilo leto dni zdravljenja uspešno.

Družina Asad je po pobegu iz Sirije v začetku meseca zatočišče poiskala v Moskvi. Tja naj bi 49-letnica odpotovala še pred svojim možem, zanjo pa je nato tam skrbel njen oče Fawaz Akhras, cenjeni kardiolog z britanskim državljanstvom. Zadnjih šest mesecev je zanjo skrbel najprej v Združenih arabskih emiratih, zdaj pa tudi v Moskvi. Žena nekdanjega sirskega voditelja naj sicer z zdravljenjem v Rusiji ne bi bila zadovoljna, je po poročanju medijev dejal vir blizu družine.

Asma se je sicer leta 1975 rodila v Londonu in ima tako sirsko-britansko državljanstvo, vendar pa to še ne pomeni, da bi lahko nekdanja prva dama Sirije iz Moskve odpotovala na Otok. Britanski zunanji minister je namreč kmalu po 8. decembru jasno povedal, da se 49-letnica v Veliko Britanijo ne bo mogla vrniti ter da zanjo še vedno veljajo številne sankcije. Britanski premier Keir Starmer je sicer kasneje sporočil, da je še "veliko prezgodaj", da bi lahko govorili o tem, ali bi lahko Asmi, ki ima dvojno državljanstvo, odvzeli britansko državljanstvo.

Strmoglavljenju Asadovega režima so sicer sledile tudi govorice o zakonskih težavah med Bašarjem in Asmo. Slednja naj bi namreč v Moskvi vložila vlogo za razvezo, kar pa so v Kremlju odločno zanikali. Zavrnili so tudi navedbe, da naj bi Bašarju v Rusiji zamrznili vse premoženje, med drugim tudi več nepremičnin v Moskvi, ter mu prepovedali vsakršno politično udejstvovanje in omejili njegovo gibanje.

Asma, ki je bila pred poroko bančnica, se je poročila leta 2000. Bašar al Asad je kasneje na predsedniškem položaju nasledil svojega očeta, Asma pa naj bi imela takrat precejšen vpliv v moževem režimu. Po poročanju tujih medijev je namreč nadzorovala ključne vidike gospodarstva, vključno s sektorjem telekomunikacij in veliko dobrodelno organizacijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10