Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je v petek, kot poroča BBC, posvaril pred grožnjo, ki jo predstavlja Rusija v severnih polarnih regijah. Ob tem je zaskrbljenost izrazil tudi zaradi kitajskega dosega Arktike. Kot je sporočil predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Vedant Patel, bo novi veleposlanik ZDA sodeloval s sedmimi arktičnimi državami – Kanado, Dansko, Finsko, Islandijo, Norveško, Švedsko in Rusijo – s skupinami domorodcev in drugimi zainteresiranimi stranmi.
"Mir in stabilnost v regiji sta ključnega strateškega pomena za ZDA in prednostna naloga državnega sekretarja Blinkna," je dodal Patel. Anthony Blinken bo tako že kmalu imenoval veleposlanika, njegovo imenovanje pa moral potrditi tudi senat.

Za slednjo potezo so se ZDA odločile v času, ko Rusija krepi svojo prisotnost v bližini severnega tečaja, Kitajska pa na Arktiki gradi raziskovalne postaje. Ruske zmogljivosti na severu po mnenju Stoltenberga predstavljajo strateški izziv za vojaško zavezništvo. Ti vključujejo ponovno odprtje "več sto novih in nekdanjih arktičnih vojaških lokacij iz obdobja Sovjetske zveze" ter tudi ruska uporaba severa kot "poligon za najnaprednejše orožje, vključno s hiperzvočnimi raketami". Skrbi pa jih tudi Kitajska: "Peking in Moskva sta se zavezala, da bosta okrepila delovanje na Arktiki."
Ob tem pa je poudaril, da so podnebne spremembe še povečale pomen visokega severa, saj taljenje ledu napravlja območje bolj dostopno.
Odločitev o imenovanju ameriškega veleposlanika za Arktiko je že pozdravila republikanska senatorka za Aljasko Lisa Murkowski, ki je dejala, da so bile doslej Združene države edina arktična država, ki na ravni veleposlanikov ni imela posebnega diplomatskega predstavništva za regijo. Novi veleposlanik bo tako nadomestil dosedanji položaj ameriškega koordinatorja za Arktiko, ki ga je zasedal diplomat Jim DeHart.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.