Ob smrti kraljice Elizabete II. je policija v Veliki Britaniji pridržala nekaj protestnikov, ki so javno izražali nenaklonjena stališča do monarhije.
"Ni moj kralj," pa je pisalo na transparentu ženske pred parlamentom v Londonu, od koder so jo nato odgnali. Policija je sporočila, da so žensko odstranili, ker so morali omogočiti prehod za vozila, in da ženske niso pregnali s širšega območja.
Policija je zaslišala tudi odvetnika Paula Powleslanda, ki se je nahajal pred parlamentom v Londonu, s seboj je imel prazen list papirja, na katerega je tudi on želel napisati: Ni moj kralj.
Powlesland je dogajanje posnel, na posnetku pa se sliši policista, ki ga vpraša za njegove osebne podatke in mu reče, da bi lahko z besedami, ki jih namerava napisati, koga užalil, lahko bi ga tudi aretirali. Powlesland je ravnanje policije označil za nezaslišano, poroča Independent.
"Zelo zaskrbljujoče je opazovati, kako policija uveljavlja svoja pooblastila, da bi zatrla svobodo govora in izražanja," so dogajanje komentirali pri skupini Liberty, ki se ukvarja z državljanskimi pravicami.
Protestnico, ki je v Edinburgu držala napis s kletvico Dol z imperializmom, ukinite monarhijo!, so obtožili, da je kršila javni red in mir. Obtožili so tudi moškega, ki je med vožnjo kraljičine pogrebne kočije skozi škotsko prestolnico zmerjal princa Andrewa. Na posnetih, ki so se pojavili na Twitterju, se na desni strani vidi moškega, ki v množici kriči, nato pa ga policija odstrani.
V Oxfordu pa so mirovnemu aktivistu Symonu Hillu nadeli lisice, potem ko je med imenovanjem kralja zavpil, da temu nasprotuje. "Kdo ga je izvolil?" je zakričal, saj nasprotuje, da se državi vsiljuje vodjo. Aktivist je na svojem blogu nato zapisal, da dvomi, da ga je množica sploh slišala, dva ali trije pa so mu vseeno rekli, naj utihne, poroča AP.
Hill je nato povedal, da so ga policisti posedli v policijski avtomobil in mu povedali, da so ga pridržali zaradi domnevnega vedenja, ki bi lahko povzročilo "nadlegovanje, preplah ali stisko." Kasneje so ga sicer izpustili, vendar ga lahko ponovno zaslišijo. Po mnenju Hilla je policija zlorabila svoja pooblastila, saj je s svojimi besedami izrazil "rahlo nasprotovanje nedemokratičnemu imenovanju vodje države".
Skupina Republic, ki zagovarja ukinitev monarhije, je že napovedala, da se bodo na ravnanje policije pritožili, v prihodnjih mesecih pa bodo ob kraljevem kronanju organizirali proteste.
Gre za obdobje nacionalnega žalovanja
V času, ko so mediji zasičeni z laskanjem novemu kralju, je še toliko bolj pomembno, da se ohranja svoboda govora, opozarjajo kritiki.
Na drugi strani je tiskovni predstavnik britanske vlade Max Blain ravnanje policije upravičil s trditvami, da je "obdobje nacionalnega žalovanja za veliko večino prebivalcev Združenega kraljestva, pravica do protesta pa vseeno ostaja pravica." Po njegovem prepričanju mora policija sama odločiti, kako ravnati v posameznih primerih.
"Javnost ima absolutno pravico do protestov in to smo jasno povedali vsem policistom, ki sodelujejo v trenutni izredni policijski operaciji," je pojasnil namestnik pomočnika komisarja Stuart Cundy.
Sicer pa je smrt kraljice tudi eden največjih varnostnih zalogajev v britanski zgodovini. Na ponedeljkovem pogrebu pričakujejo okoli 500 kraljevih predstavnikov, državnikov in vladnih voditeljev iz vsega sveta. Še pred tem naj bi se več sto tisoč ljudi zbralo v središču Londona, kjer bodo lahko še zadnjič pospremili pogrebni sprevod kraljice.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.