Kitajske oblasti so aretirale 234 ljudi, povezanih z bančnim škandalom, ki je sprožil množične proteste in nasilje. Od meseca aprila so štiri podeželske banke v osrednji kitajski provinci Henan zamrznile depozite v vrednosti okoli milijon evrov, s čimer so povzročile nejevoljo podjetnikov, katerih posle so že tako močno prizadele omejitve zaradi pandemije covida-19. Po poročanju CNN je to povzročilo množične proteste, ki jih je ponekod spremljalo tudi nasilje.
Aprila so stranke štirih bank nenadoma ugotovile, da s svojih računov ne morejo več dvigniti denarja. Banke so na svojih uradnih spletnih straneh navedle, da je posodobitev notranjega omrežja banke blokirala dostop do računov.

Stvari so se zapletle naslednji mesec, ko so kitajski bančni organi sporočili, da so začeli preiskavo več delničarjev bančnega holdinga Henan Xincaifu Group. Po dveh mesecih preiskave je kitajska policija "lahko potrdila, da je kriminalna združba, ki jo je vodil osumljeni Lu Ji, od leta 2011 uporabljala skupino Henan Xincaifu za nadzor nad omenjenimi bankami ter vplivala in manipulirala z bančnim osebjem," je poročal kitajski poslovni časnik Ycai Global.
Vznemirjeni vlagatelji so v zadnjih dveh mesecih organizirali več demonstracij v mestu Žengžou, glavnem mestu province Henan. Vlagatelji so zahtevali povrnitev svojih prihrankov, vendar so njihovi pozivi naleteli na gluha ušesa. Julija se jih je pred podružnico Ljudske banke Kitajske zbralo več kot 1000. Oblasti so demonstracije nasilno zatrle in razgnale protestnike.

Po protestu so v Henanu obljubili, da bodo varčevalci prejeli povračilo s skupnim zneskom manj kot 50.000 juanov, kar je okoli 7000 evrov. "Po drugem krogu odplačil bo centralizirano odplačevanje v veliki meri zaključeno, nadaljnje zadeve pa bodo obravnavale štiri podeželske banke," so zapisali v izjavi.
Nezadovoljstvo, ki ga je sprožil škandal, bi lahko predstavljalo velik problem za vlado. Najbolj prizadeti so kmetje z nizkimi dohodki, ki so na bančne račune položili skoraj vse svoje življenjske prihranke, poroča CNN. Afera s podeželskimi bankami kaže na krhkost omrežja lokalnih bank, ki predstavljajo pomembno zaslombo gospodarske strategije in politike kitajskega predsednika Ši Džinpinga. Predsednik je leta 2021 obljubil, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, da bi zapolnil vrzel v razlikah med podeželjem in mesti.

Številna vodstva manjših kitajskih bank so bila v zadnjih letih obtožena finančnih nepravilnosti ali korupcije. Približno četrtino vseh sredstev v kitajskem bančnem sistemu ima v lasti namreč okoli 4000 malih posojilodajalcev, ki imajo pogosto nepregledne lastniške in upravljavske strukture.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.