Predsednik županijskega sodišča Zvonko Vrban je povedal, da gre za "težek dan za naše sodišče, hrvaško pravosodje in državo". Preiskave so potekale na sodišču v Osijeku ter tudi na domačih naslovih osumljenih. "Ko so pridržani trije sodniki, je to nekaj, kar pretrese celoten sistem in kaže na to, da nekaj v njem ni v redu," je dejal Vrban.

Aretacijo sodnikov Darka Krušlina, Anteja Kvesića, Zvonka Vekića in podjetnika Draga Tadića je komentiral tudi pravosodni minister Ivan Malenica. "Aretacije mečejo temno luč na hrvaško pravosodje, aretacije pa dokazujejo, da v državi ni nedotakljivih in da mora vsak odgovarjati za krivična dela." Dodal je, da so aretacije rezultat preiskav, ki jih je vodil USKOK (Urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu). Malenica je izpostavil, da ministrstvo za pravosodje v zadnjem mesecu sodeluje z varnostno-obveščevalno agencijo (SOA) na podlagi spremenjenega zakona o varnostnih preverjanjih, ki se bodo za sodnike uvajala na vsakih pet let.
Glede izročitve bratov Zdravka in Zorana Mamića s strani BiH Republiki Hrvaški pa je minister dejal, da so ministrstvu za pravosodje BiH dostavili celotno dokumentacijo za izročitev Zorana Mamića, kmalu pa naj bi dostavili tudi potrebno dokumentacijo za izročitev njegovega brata. Mamić je danes sporočil, da se nikoli ne namerava vrniti na Hrvaško ter da bo zaprosil za politični azil v BiH. "Nikoli se ne bom vrnil, nisem budala. Dokler sem v Bosni in Hercegovini lahko pomagam hrvaški vladi in njenim prebivalcem, da se rešijo teh norcev. Zaprosil bom za azil, ker gre za montirane procese proti meni in moji družini. Gre za klasično eliminacijo ene družine," trdi.
Kot so sporočili iz Uskoka, so preiskave izvedli v sodelovanju z ministrstvom za finance. Po zaslišanju pa bo jasno, kakšni bodo nadaljnji postopki.
Sodnikom vzeli imuniteto
Eden od članov državnega sodnega sveta Arsen Bauk je potrdil, da je svet v torek trem osiješkim sodnikom odvzel imuniteto. "V zahtevi Uskoka prednjači tisto, kar je Mamić napisal na Facebooku. Verjetno je to navedel tudi v svoji izjavi, ki jo je dal za urad. Ta je verjetno te navedbe preveril ter jih združil z dodatnimi dokazi," je dejal Bauk.

V Uskoku pa so pojasnili, da izvajajo dodatna preverjanja, saj Zdravko Mamić dnevno na družbenih omrežjih in v medijih objavlja nove podatke, ki jih je treba preveriti. Mamić, ki je trenutno na begu in se nahaja v Medžugorju, namreč trojico sodnikov obtožuje zahtevanja podkupnin za njegovo oprostitev obtožb. Šlo naj bi za 500.000 evrov, ki naj bi jih Mamić izplačal Vekiću, ta pa naj bi si potem pogačo razdelil s Krušlinom in Kvesićem. Nekdanji prvi mož zagrebškega Dinama je bil pravnomočno obsojen na šest let in pol zapora zaradi utaje davkov in zlorabe klubskih sredstev. Državni sodni svet je postopek proti sodnikom sprožil prav zaradi druženja s pobeglim Mamićem.

KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.