Slovensko zunanje ministrstvo je v četrtek napovedalo, da bo zaradi objave, v kateri so mladi svobodnjaki volivce pozvali, naj z glasovanjem z oblasti umaknejo socialdemokratsko stranko (SPÖ) in s tem ustavijo "slovenizacijo" dežele, na pogovor poklicalo avstrijsko veleposlanico v Ljubljani Elisabeth Ellison-Kramer.
Pogovor z njo so že opravili, veleposlanica pa se je v imenu Avstrije distancirala od objave. Preko slovenskega veleposlaništva na Dunaju je sicer MZEZ avstrijskemu ministrstvu za evropske in mednarodne zadeve posredovalo tudi verbalno noto, v kateri je izrazilo zaskrbljenost nad objavo na družbenem omrežju.

"Še posebej zaskrbljujoče je, da protislovenska gesla izrekajo prav mladi, od katerih bi pričakovali, da imajo odprte poglede in razumejo, kako raznolikost bogati EU," pa je v odzivu ocenil minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon. Poudaril je, da je pomembno, da je Slovenija dosledna v zaščiti pravic slovenske narodne skupnosti na Koroškem in da se odločno odzove na pojave, ki so protievropski in nas namesto v prihodnost obračajo v preteklost.
Zunanja ministrica Tanja Fajon in koroški deželni glavar Peter Kaiser sta enako ostro obsodila spletno objavo podmladka avstrijske svobodnjaške stranke (FPÖ). Ministrica je Kaiserja v pogovoru pozvala k nujnemu ukrepanju, ta pa se je zavzel, da bo storil vse, da zagotovi uspešno sobivanje nemško in slovensko govorečih rojakov.
"Z deželnim glavarjem in s predsednikom SPÖ Koroška Petrom Kaiserjem sva se strinjala, da je retorika podmladka avstrijske svobodnjaške stranke FPÖ do slovenske skupnosti na avstrijskem Koroškem nedopustna," je na Twitterju zapisala Fajonova. Ob tem je dodala, da je Kaiserja v telefonskem pogovoru opozorila, da nevarni pozivi k ustavitvi poslovenjenja dežele zbujajo ostro ogorčenje in da je ukrepanje nujno.
Strinjala sta se tudi, da tovrstna retorika predstavlja zlorabo volilne kampanje, ki ni zgolj napad na slovensko skupnost in spodbujanje protislovenskega sovraštva, temveč tudi napad na socialdemokratsko stranko (SPÖ). "Kaiser mi je zagotovil, da je socialna demokracija na avstrijskem Koroškem jamstvo za spoštovanje pravic slovenske skupnosti," je še dodala ministrica.
Kaiser je sicer že pred pogovorom z ministrico obsodil retoriko podmladka FPÖ in dejal, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, da zagotovi uspešno sobivanje nemško in slovensko govorečih rojakov.
Nad avstrijskimi svobodnjaki so zgroženi tudi v stranki Levica, kjer so sporočili, da obsojajo strašenje pred ogroženo slovensko manjšino. Dodali so, da stanje na avstrijskem Koroškem ne bi moglo biti bolj drugačno od skorajšnje slovenizacije, ki obstaja v glavah svobodnjakov. "Na udaru so manjšinski mediji. Finančna podpora za delovanje slovenske narodne skupnosti v Avstriji je neustrezna. Odprto ostaja vprašanje reforme dvojezičnega šolstva in uporabe jezika na uradih in sodiščih. S težavami se sooča Slovenska študijska knjižnica v Celovcu. Še dvojezične krajevne table niso bile nikoli postavljene, kljub številnim sodnim odločitvam na najvišji ravni," so navedli v objavi za javnost.
Za to v stranki Levica krivijo nacionalšovinistično vizijo germanske Koroške, ki sega vse do temačnih časov nacizma. Krivijo tudi avstrijsko federalno vlado in slovensko zunanjo politiko, ki si nikoli ni upala nostrificirati Avstrijske državne pogodbe. "Republika Slovenija je namreč država naslednica Jugoslavije. Ta je bila kot zmagovalka v drugi svetovni vojni ena izmed sopodpisnic ustanovne listine, s katero je nastala današnja avstrijska država in katere 7. člen zapoveduje varovanje pravic manjšin. Člen, ki bi ga lahko Republika Slovenija uveljavljala kot partnerka pri pogodbi, za kar si v Levici prizadevamo že leta."
Takšno politiko ocenjujejo za žalostno in zaskrbljujočo. Ob tem izražajo solidarnost s prijatelji in sonarodnjaki na Avstrijskem Koroškem.
'Hujskaštvo proti slovenskemu jeziku'
Predsednik FPÖ Koroška Erwin Angerer je skušal medtem v četrtek na novinarski konferenci relativizirati potezo podmladka, saj da ta ni bila uperjena proti slovenski manjšini, temveč proti SPÖ. Opozoril je tudi, da je treba biti v prihodnje pri objavah bolj previden, zlasti v času volitev, in podmladku sporočil, da želi biti vnaprej obveščen o njihovih prihodnjih objavah.
Predsednik Zveze slovenskih organizacij (ZSO), ene od krovnih organizacij slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem, Manuel Jug je kmalu po objavi dejal, da z obžalovanjem ugotavljajo, da se tudi v tokratnem volilnem boju FPÖ skuša hujskati proti slovenskemu jeziku in kulturi, ki sta vselej bila del koroške identitete.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.