V Grčiji že več dni zapored divjajo hudi požari, ki jih širi in na novo vžiga močan veter. Policija je včeraj v predmestju Aten hodila od vrat do vrat in ljudi pozivala k evakuaciji. Nad prestolnico pa se je zaradi ognjenih zubljev širil velik oblak črnega dima.
Število smrtnih žrtev v Grčiji narašča, do zdaj sta umrli dve osebi, tudi 38-letni prostovoljni gasilec, na katerega je v predmestju mesta padel električni drog. Druga žrtev grših požarov pa je bil Konstantinos Mihalos, predsednik Atenske gospodarske zbornice, ki so ga našli v tovarni.
"To je izredno nevaren požar, popolnoma nepredvidljiv," je dejal vodja grške gasilske brigade Dimitris Stathopulos. Požar je ogrozil tudi daljnovod, ki je ključen za oskrbo z elektriko v grški prestolnici. Prekinjen je bil tudi dostop do dela avtoceste.
Eleni Mirivili, vodja atenske gasilske enote, je opisala apokaliptične prizore na severovzhodu grške prestolnice, kjer je ogenj s tlemi zravnal številne hiše. "Nebo je bilo sivo in rdeče, pepel pa je padal na nas. Bilo je apokaliptično. V mojo hišo je vstopil dim in spati sem morala z masko, ker nisem mogla dihati," je dejala Mirivilijeva.
Dodaja, da je težko ostati na prostem: "Gre za zdravje. Nočemo, da bi bili ljudje izpostavljeni soncu na območju brez sence. Ekstremna vročina je prav tako počasna in nevidna vrsta nevarnosti."
Tudi na otoku Evboja so požarne razmere slabe. Tam so zaradi gozdnega požara, ki se je močno približal obalnim območjem, s čolni evakuirali na stotine ljudi. Meteo.gr je objavil strašljiv posnetek ljudi, ki so jih z otoka evakuirali s trajektom. Zaradi bližine požarov so obžarjeni s peklensko rdečo svetlobo.
Gori tudi v Olimpiji, rojstnem kraju olimpijskih iger. Minister Mihalis Hrisohoidis je dejal, da so se gasilci vso noč borili, da bi zaščitili to arheološko najdišče.
Premier Kiriakos Micotakis je sinoči znova nagovoril narod in opozoril, da reševalne službe čaka težka noč, saj so požari severno od Aten oživeli, zahodni vetrovi pa so postajali vse močnejši. "Na žalost najhujše šele prihaja," je dejal Micotakis.
Mama slovenskega gasilca v Severni Makedoniji: Ponosna na slehernega junaka, ki pomaga pri gašenju požarov
S požari se še vedno spopadajo tudi v Severni Makedoniji. Tam se z njimi borijo že tretji dan, makedonskim gasilcem pa so na pomoč priskočili tudi slovenski.
Oglasila se nam je tudi mama enega od primorskih gasilcev, ki se trenutno spopada s peklenskimi plameni, ki pustošijo po Severni Makedoniji. "Medtem ko večina dopustuje na morju, ob jezeru ali v termah, primorski gasilci pomagajo reševati življenja, hiše. Domačinom dajejo svoje roke, žrtvujejo svoj čas in ogrožajo svoja življenja. Mame pa od doma, od daleč spremljamo in upamo, da se srečno vrnejo domov," je dejala.
"Kot mama, ki spremlja te hude dogodke na terenu – ne glede na narodnost, vero in raso, saj smo vsi enaki in imamo enako srce – sem ponosna na slehernega junaka, ki pomaga v Severni Makedoniji," je še zapisala.
Slovenski gasilci so v Severno Makedonijo prispeli že v četrtek. Odpravili so se v kraj Berovo, kjer so postavili bazo, ena ekipa slovenske enote pa je nato že pričela gasiti požar, ki se je raztezal na 15-kilometrski liniji. Dan kasneje se je slovenski enoti 48 pripadnikov in 17 vozil pridružila še gasilska enota iz avstrijske zvezne dežele Štajerske s 136 gasilci in 43 vozili.
V regiji, ki meji na Bolgarijo, se je gasilcem, policistom in vojakom, ki si prizadevajo ustaviti širjenje požarov, pridružilo veliko prostovoljcev, pogosto opremljenih samo z lopatami in grabljami.
Podnebne spremembe povečujejo tveganje vročega in suhega vremena, ki bo verjetno še dodatno spodbudilo požare. Svet se je od začetka industrijske dobe segrel že za približno 1,2 stopinje Celzija, temperature pa bodo še naraščale, razen če vlade po vsem svetu močno zmanjšajo emisije.
Na Siciliji za šest mesecev razglasili izredne razmere
Oblasti na Siciliji so zaradi gozdnih požarov, ki divjajo na otoku, priljubljenem med turisti, za šest mesecev razglasile izredne razmere. Kot je danes odločitev utemeljil deželni predsednik Nello Musumeci, na Siciliji gori že od konca julija, tveganje pa zaradi napovedanih vremenskih razmer ostaja tudi v prihodnjih tednih.
Ognjeni zublji sicer ob izjemno visokih temperaturah pustošijo tudi drugod po jugu Italije, nazadnje je danes izbruhnil požar v turističnem naselju na Sardiniji. Gasilci so po lastnih navedbah preprečili, da bi se ognjeni zublji razširili na bližnje rastje, poškodovanih ni bilo. Poleg tega sta trenutno zaradi požarov najhuje prizadeti še deželi Kalabrija in Apulija. Iz italijanske pokrajine Reggio Calabria so v petek poročali o dveh smrtnih žrtvah.
Na jugu Italije trenutno vladata vročina in suša, ki prispevata k širjenju požarov. Za številnimi izmed njih naj bi stali požigalci. Temperature ponekod presegajo 40 stopinj Celzija.
Požari še vedno tudi v Turčiji, nekaj olajšanja prinesel dež
V Turčiji se danes s požari bori več kot 5000 gasilcev, predvsem v obalnih predelih na jugu in zahodu države. Po navedbah ministra za kmetijstvo in gozdarstvo Bekirja Pakdemirlija jim je v državi doslej uspelo omejiti več kot 200 požarov, ostaja pa 13 požarov, ki še niso pod nadzorom. Danes ponekod že dežuje, zato upajo na izboljšanje razmer.
V krajih Köycegiz in Milas v zahodni provinci Mugla se je ogenj sinoči močno razširil, zato je potrebna evakuacija več naselij, so sporočile lokalne oblasti. Minister Pakdemirli je v petek zvečer sporočil, da so od 28. julija spravili pod nadzor več kot 200 požarov v 47 provincah. Pri gašenju sodeluje več kot 80 gasilnih helikopterjev, letal in brezpilotnih letalnikov ter okoli tisoč vozil.
Za turistično močno razvito pokrajino Antalijo, kjer danes dežuje, so oblasti že lahko razglasile, da so vsi požari pod nadzorom, vendar pa so ognjeni zublji za seboj pustili veliko škode. Celotne vasi so pokrite s pepelom.
Pri gašenju pomagajo tudi lokalni prebivalci. Pograbili so grablje, lopate in sekire, si nadeli čelade in odšli na območja požarov, kjer pomagajo gasilcem na hribovitem terenu. Nekateri domačini gasilcem dajejo napotke, kako se najlažje prebiti skozi ovinkaste ceste, ki so podnevi pogosto zakrite z dimom, ponoči pa odete v grozeče rdeče plamene. Kot poroča France24 je en izmed domačinov stal ob robu ceste ter s svetilko in palico mahal gasilskim vozilom, da je cesta prevozna.
"Domačini so naši vodniki. Pokažejo nam, kje lahko črpamo vodo in povejo, kje so požari. Nudijo nam tudi logistično podporo, nosijo nam hrano in pijačo in pomagajo pri prenašanju dolgih, debelih in težkih gasilskih cevi,” je pomembno vlogo domačinov opisal Hakanu Karabulutu, ki vodi istanbulsko gasilsko enoto.
Požari v Turčiji so zahtevali najmanj osem smrtnih žrtev. Po navedbah strokovnjakov gre za najhujše požare v tej državi po več kot desetih letih. Po prvih ocenah so zajeli več kot 100.000 hektarjev površin.
Požar Dixie tretji največji v zgodovini Kalifornije
Tudi tisti, ki živijo v slikovitih gozdovih severne Kalifornije, so se konec tedna soočili s strahom, saj so požari grozili, da bodo v pepel spremenili na tisoče domov. Požar Dixie je postal tretji največji v zgodovini te ameriške zvezne države, saj je zajel že več kot 1750 kvadratnih kilometrov površin pri gorovju Sierra Nevada. Doslej so ga omejili le 35-odstotno.
Požar je uničil velik del zgodovinskega mesteca Greenville iz obdobja zlate mrzlice in ogrozil več kot 10 tisoč stavb v severni Sierri Nevadi. Zajel pa je tudi območje, večje od New Yorka.
Po podatkih državnega ministrstva za požarno in gozdarsko zaščito je bil to največji trenutni požar v divjini v državi in tretji največji v zgodovini Kalifornije. Plameni, ki jih krepi še močan veter, so močno poškodovali tudi Canyondam, zaselek s približno tremi ducati prebivalcev. Požar je dosegel Chester, vendar je gasilcem uspelo zaščititi domove in podjetja.
Požar Dixie, ki so ga poimenovali po cesti, ob kateri se je začel, zdaj obsega že 1760 kvadratnih kilometrov. Za zdaj še ne poročajo o nobeni smrtni žrtvi tega požara.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.