Rusi so 24. februarja prevzeli nadzor nad letališčem Hostomel, uradni Kijev je kasneje sporočil, da je med obleganjem letališča nastradalo tudi največje tovorno letalo na svetu Antonov An-225 Mrija (Sanje). Sporočili so, da je letalo povsem uničeno. Vest je razžalostila številne, saj je letalo veljalo za eno največjih dosežkov sovjetske (in svetovne) letalske industrije.
Novico o uničenju letala je 27. februarja, ko so se boji okrog Gostomela, nedaleč stran od letališča, stopnjevali, potrdil tudi ukrajinski zunanji minister Dimitro Kuleba. Dejal je, da je Mrija dokončno uničena. "Rusi lahko uničijo našo Mrijo, vendar nikoli ne bodo uspeli uničiti naših sanj o močni, svobodni in demokratični evropski državi. Zmagali bomo," je dejal Kuleba. Informacijo so nato potrdili tudi na uradnem profilu ukrajinske države.
V torek pa je spletna stran The Drive, ki je pridobila satelitske posnetke dan po tem, ko naj bi bilo letalo že drugič uničeno, poročala, da morda trditve niso povsem resnične, saj je vsaj rep letala nedotaknjen.
Toda najnovejši posnetki ruske javne televizije razkrivajo razsežnosti napada na letališču Hostomel in popolnoma uničen sprednji del Antonova. Posnetki kažejo, da sta zgorela prvi del trupa An-225 in pilotska kabina, tudi precejšen del trupa je utrpel nepopravljivo škodo, desno krilo je odpadlo.
Lastnik letala, podjetje Antonov, je v četrtek sporočil, da dokler letalo ne pregledajo strokovnjaki, ne morejo podati informacijo o stanju letala. "Počakajte na uradna obvestila o stanju letala," so še dodali.
Letalo je bilo zasnovano v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, s 640 tonami vzletne teže pa velja za največje letalo. Zaradi pomanjkanja sredstev so zgradili samo enega. An-225 je bil sprva načrtovan za prevažanje sovjetskega raketoplana Burana na hrbtu letala. AN-225 je postavil rekord za najtežji tovor – 253.820 kilogramov.
KOMENTARJI (353)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.