Britanci doživljajo "dan, kot ga še ni bilo", kot se je izrazila Rachel Ayers z britanske meteorološke agencije. Po tem, ko so že v ponedeljek zabeležili enega od najbolj vročih dni v zgodovini meritev, danes padajo novi rekordi.
Prvič v zgodovini meritev se je na Britanskem otočju segrelo na več kot 40 stopinj Celzija. Malo pred 13. uro po lokalnem času so na Heathrowu namreč izmerili kar 40,2 stopinje Celzija.
Prvič so temperaturni rekord sicer presegli že dopoldne na jugovzhodu Anglije, kjer se je temperatura povzpela na 39,1 stopinje Celzija v vasi Charlwood pri Surreyju (le okoli 6,5 kilometra oddaljeni od londonskega letališča Gatwick). Dosedanji rekord so zabeležili leta 2019, ko so v botaničnem vrtu v Cambridgeu izmerili 38,7 stopinje Celzija.
Ne le v Angliji, temperaturne rekorde pričakujejo tudi na Škotskem in v Walesu. V Hawardenu so že včeraj zabeležili najvišjo temperaturo – 37,1 stopinje Celzija – v Walesu doslej.
Zaradi vročine se 'topi' asfalt in krivijo tračnice
Zaradi ekstremnega vremena na Otoku nastajajo težave v prometu. Številni vlaki imajo zamude, nekatere so odpovedali zaradi težav, ki jih vročina povzroča na infrastrukturi. Upravljavec britanskih železnic Network Rail je sporočil, da so se tračnice v Suffolku včeraj segrele na rekordnih 62 stopinj Celzija, zaradi česar se lahko upognejo in prelomijo.
Težave so tudi na cestah, zato oblasti javnost pozivajo, naj se potovanjem, če niso nujna, izognejo.
"Ne, cesta A14 se ni spremenila v skate park ... Na žalost se cestišče ne odziva dobro na to vročino. Čeprav je videti zabavno, pa je lahko zelo nevarno," je sporočila policija iz okrožja East Cambridgeshire.
Na londonskem letališču Luton pa so v ponedeljek celo prekinili letalske povezave zaradi težav z vzletno-pristajalno stezo. Zaradi visokih temperatur se je namreč asfalt na stezi stopil in upognil.
Minulo noč so sicer zabeležili tudi nočni temperaturni rekord, ko so v Kenleyju pri Surreyju termometri kazali 25,8 stopinje Celzija. Rdeče opozorilo zaradi vročine so izdali minuli teden, ko so zaradi visokih temperatur zaprli šole, bolnišnice so odpovedale nekatere posege, organizatorji pa so odpovedali ali prestavili številne dogodke.
Z vročinskim valom povezanih tudi nekaj smrti
Na Otoku naj bi zaradi visokih temperatur umrle najmanj štiri osebe. Od ponedeljka pogrešajo tudi 14-letnika, za katerega domnevajo, da se je utopil v reki Temzi v Londonu.
"Vem, da je na dneve, kot je današnji, ko temperature dosegajo rekorde, zelo mamljivo skočiti v reko, jezera in druge odprte vode. Prosim, ne počnite tega. To je lahko zelo nevarno in ta večer v Richmondu smo videli, kako hude so lahko posledice, če gre kaj narobe," je opozoril Richard Smith iz londonske metropolitanske policije.
V Cotswoldsu je v tamkajšnjem vodnem parku v ponedeljek pozno popoldne umrl moški, star okoli 20 let. Na otoku Wight pa so iz vode potegnili 70-letnika, ki je bil neodziven. Kljub hitremu reševanju in oživljanju je moški umrl.
V Essexu pa je danes potekala reševalna akcija, ko je tok odnesel šest plavalcev proti pomolu. Pet ljudi so rešili iz vode, eno osebo pa še pogrešajo.
Po hudi vročini še nevihte in hudi nalivi
Z današnjimi temperaturami bo britanski vročinski val dosegel vrhunec, že v sredo naj bi se namreč temperature znova spustile pod 30 stopinj Celzija. Približuje se namreč fronta, ki bo s seboj prinesla nevihte in hude nalive, zato so meteorologi izdali oranžno opozorilo.
Oranžno opozorilo za sredo med 13. in 21. uro velja za večji del jugozahodne, zahodne, vzhodne in osrednje Anglije.
Zaradi neurij v sredo pričakujejo tudi motnje v prometu. "Nalivi in nenadne poplave lahko povzročijo zahtevne razmere na cestah in celo zapore nekaterih cest," so opozorili z britanske meteorološke agencije.
"Obstaja tudi manjša možnost za izpade električne energije," so še poudarili.
'Zdaj smo vroča dežela'
Zaradi zgodovinskega vročinskega vala so se na Otoku okrepila opozorila o posledicah podnebnih sprememb, ki jih že čuti večina ljudi. Strokovnjak za podnebne spremembe Sir David King je za Sky News opozoril, da se bodo vročinski valovi, kot ga trenutno preživljajo na Otoku, v prihodnje ponavljali in bodo postali še bolj intenzivni.
Bob Ward iz raziskovalnega inštituta za podnebne spremembe Grantham Research Institute on Climate Change pa je dejal, da se Združeno kraljestvo ne more več imeti za hladno deželo. "V poletnih mesecih smo zdaj vroča dežela," je dejal in poudaril, da ni nobenih izgovorov za to, da vlada ni pripravljena na takšen ekstremen vremenski pojav.
"Veliko naše infrastrukture preprosto ni zgrajene za takšne temperature," je za Sky News pojasnil minister za promet Grant Shapps.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.