
"Onesnaženje, ki ga povzročajo križarke, se ne sklada z našimi trajnostnimi cilji," je ob prepovedi dejala vodja stranke D66 v Amsterdamu Ilana Rooderkerk. "Moramo ukrepati, podnebje nas ne bo čakalo," je njene besede povzela nemška tiskovna agencija dpa.
Študija inštituta CE Delft je pokazala, da križarka v amsterdamskem pristanišču v enem dnevu povzroči toliko emisij kot 31.000 tovornjakov na avtocesti skozi mesto.
Stranka D66, ki ima večino v amsterdamskem mestnem svetu, je ob sprejemu prepovedi križark izpostavila tudi primer Benetk, kjer so križarke prepovedali leta 2021. Nedavno objavljena študija je pokazala, da so se emisije tam zmanjšale za 80 odstotkov.
Odločitev o prepovedi križark v središču Amsterdama sicer ni presenečenje, saj so o tem začeli razpravljati leta 2016. Kdaj bo prepoved tudi uveljavljena, pa ostaja odprto, saj morajo Nizozemci zdaj zgraditi nov terminal.
Nizozemsko prestolnico, ki ima okoli 800.000 prebivalcev, vsako leto obišče približno 20 milijonov turistov. S križarkami jih v mesto pripluje okoli 300.000.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.