Tričlanski senat okrožnega pritožbenega sodišča v New Orleansu je z dvema glasovoma proti enemu odločil, da bo tabletka mifepriston še naprej na voljo, vendar pod strožjimi pogoji, ki vključujejo obvezen obisk pri zdravniku za prejem zdravila.
Pravosodno ministrstvo ZDA je v ponedeljek prizivno sodišče pozvalo, naj zadrži odločitev zveznega sodnika v Teksasu, s katero bi prepovedali tabletko mifepriston, ki jo v ZDA uporabljajo za več kot polovico prekinitev nosečnosti.
Zvezni sodnik v Teksasu je prejšnji teden odločil, da zvezna uprava za hrano in zdravila FDA, ki je med drugim odgovorna za registracijo zdravil, v postopku odobritve mifepristona ni ravnala s potrebno skrbnostjo, saj da ni dovolj proučila njegove varnosti.
"Če bi ta odločitev začela veljati, bi povozila znanstveno presojo FDA in resno škodovala ženskam. Škodo bi občutila vsa država, saj se mifepriston zakonito uporablja v vseh ameriških zveznih državah," je ministrstvo za pravosodje navedlo v pritožbi.
Najnovejši spor glede reproduktivnih pravic žensk je v ZDA izbruhnil manj kot leto dni po tem, ko je vrhovno sodišče, v katerem prevladujejo konservativci, razveljavilo prelomno sodbo Roe proti Wadu, ki je za pol stoletja uzakonila pravico žensk do splava.
Ameriški predsednik Joe Biden je prejšnji teden obljubil, da se bo boril proti odločitvi sodišča, ki prepoveduje uporabo tabletk mifepriston, in odločitev označil za "korak brez primere, ki ženskam jemlje osnovne svoboščine in ogroža njihovo zdravje".
Pravosodno ministrstvo ZDA glede prepovedi tabletke za splav na vrhovno sodišče
Pravosodno ministrstvo ZDA je danes sporočilo, da se bo glede prepovedi tabletke za splav mifepriston, ki jo v ZDA uporabljajo za več kot polovico prekinitev nosečnosti, obrnilo na vrhovno sodišče. Do poteze administracije predsednika Joeja Bidna prihaja le dan potem, ko je prizivno sodišče odločilo, da bo tabletka še naprej začasno na voljo.
"Na vrhovnem sodišču bomo zaprosili za izredno pomoč za zaščito dostopa Američanov do varne in učinkovite reproduktivne oskrbe," je dejal pravosodni minister Merrick Garland. Tiskovna predstavnica Bele hiše Karine Jean-Pierre pa je med Bidnovim obiskom v Dublinu poudarila, da je zakon na njihovi strani in da verjame v zmago.
Do ukrepa pravosodnega ministrstva prihaja po tem, ko je ameriško zvezno prizivno sodišče v sredo odločilo, da bo tabletka za splav mifepriston kljub odločitvi zveznega sodnika v Teksasu še naprej začasno na voljo, vendar pod strožjimi pogoji, ki med drugim vključujejo obvezen obisk pri zdravniku.
Odločitev prizivnega sodišča so nemudoma obsodili ameriška zveza državljanskih svoboščin (ACLU), center za reproduktivne pravice in ena največjih skupin za pomoč pri splavu v ZDA Planned Parenthood, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Pravosodno ministrstvo je že v ponedeljek prizivno sodišče pozvalo, da zadrži odločitev zveznega sodnika v Teksasu, s katero bi prepovedali tabletko mifepriston. Zvezni sodnik v Teksasu je namreč prejšnji teden odločil, da zvezna uprava za hrano in zdravila FDA, ki je odgovorna za registracijo zdravil, v postopku odobritve mifepristona ni ravnala s potrebno skrbnostjo, saj da ni dovolj proučila njegove varnosti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.