Ob koncu tedna so uničujoče poplave prebile glavno mestno čistilno napravo in jo pripeljale na rob propada, poroča BBC.
Razglasili so izredne razmere, šole, restavracije in podjetja pa so začasno zaprli. Prebivalcem so povedali, da po ceveh prihaja neprečiščena voda iz rezervoarja. Tako mesto kot država prebivalcem razdeljujeta ustekleničeno pitno vodo, poleg tega jim s cisterno dovažata nepitno vodo za tuširanje in druge potrebe. Prebivalci Jacksona se sicer že cel pretekli mesec soočajo tudi z nizkim pritiskom vode, ki pa so jo morali tudi prekuhavati.
"Ne pijte vode," je na ponedeljkovi tiskovni konferenci opozoril guverner Tate Reeves in pojasnil, da skozi cevi prihaja neprečiščena voda iz rezervoarja. Težave v vodarni OB Curtis so se začele po močnem deževju, zaradi katerega je reka Pearl ob koncu tedna prerasla breg in poplavila mestne ulice. V ponedeljek so nato v mestni hiši potrdili, da je voda poplavila tudi objekt, ki na dan očisti več kot 190 milijonov litrov vode.
V izjavi za javnost so pojasnili, da "prilagajajo postopek čiščenja vode, zaradi česar je na nekaterih območjih prišlo do zmanjšanja proizvodnje vode". "Preden zadevo rešimo, bo trajalo še nekaj dni, potem pa bomo ponovno skušali napolniti rezervoarje," so še zapisali.
Župan Jacksona Chokwe Antar Lumumba je dejal, da "zelo krhek" mestni objekt ne bo prekinil oskrbe z vodo, a dodal, da uradniki potrebujejo čas, da spremenijo način ravnanja z onesnaženo vodo.
Guverner Reeves je povedal, da se elektrarna že dolgo sooča s pomanjkanjem osebja in slabim upravljanjem. Tokrat naj bi bila težava v odpovedi motorjev, zaradi česar so odpovedale tudi rezervne črpalke. "Dokler zadeve ne popravijo, nimamo zanesljive oskrbe s tekočo vodo," je pojasnil in dodal, da posledično ne morejo zagotoviti dovolj vode za gašenje požarov, za zanesljivo splakovanje stranišč in za drugo nujno rabo.
'Odkrito povedano je to postalo že nekaj povsem običajnega'
Strokovnjaki sicer ocenjujejo, da so za ekstremne vremenske dogodke, kot je izjemno močno deževje v Jacksonu, krive podnebne spremembe. Zaradi hudega deževja v avgustu je poplavilo domove, uničilo ceste, evakuiranih je bilo na tisoče ljudi.
"Odkrito povedano je to postalo že nekaj povsem običajnega. V deževnem obdobju imamo več dežja, imamo vroča poletja in hladnejše zime. To pa se pozna tudi na naši infrastrukturi," je dejal Lumumba.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.