Nekdanji newyorški župan Michael Bloomberg, ki je v predsedniško tekmo vstopil izjemno pozno in predvsem z razlogom preprečiti, da bi demokratski predsedniški kandidat postala Sanders ali Warrenova, je za volilno kampanjo zapravil skorajda 500 milijonov ameriških dolarjev lastnega denarja – a njegov rezultat na supertorek so mediji že označili za velik poraz. Uspelo mu je osvojiti 'tolažilno nagrado' Ameriško Samoo, kjer je prvega delegata osvojila tudi kongresnica s Havajev Tulsi Gabbard. Gabbardova vztraja pri kampanji, čeprav nima niti najmanjše možnosti za uspeh.
Bloomberg se je zato odločil, da odstopi od predsedniške tekme. "Tri mesece nazaj sem v bitko vstopil, da premagam Donalda Trumpa. Danes odhajam iz enakega razloga," je dejal in potrdil, da bo v prihodnje podprl Joeja Bidna.
Nekdanji podpredsednik Joe Biden je medtem svoj nedavni uspeh v zvezni državi Južna Karolina, po neuspešnih izidih v Iowi in New Hampshiru, prenesel na supertorek – dan ko demokrati v 14 zveznih državah odločajo o kandidatu za predsedniške volitve. Osvojil je devet zveznih držav, Massachusetts, Minnesoto, Oklahomo, Arkansas, Alabamo, Tennessee, Severno Karolino in Virginijo. V njegove roke je šel tudi Teksas, kjer je bil izid med Bidnom in njegovim največjim tekmecem Sandersom izjemno tesen. Sprva je namreč kazalo, da bo zmagovalec v tej zvezni državi Sanders, na koncu pa je ta osvojil dobrih 29, Biden pa dobrih 33 odstotkov glasov.
Severna Karolina in Virginija sta za zmago na volitvah novembra še posebej pomembni, saj veljata za t. i. swing state oziroma neodločeni zvezni državi, kjer se volivci lahko na koncu odločijo za republikance ali demokrate.
Izidi prav tako kažejo, da je Bidnu uspelo osvojiti levji delež glasov Afroameričanov, katerih glasove demokrati za končno zmago nujno potrebujejo. Na drugi strani ima Sanders močno podporo med Latinskoameričani.
Bernie Sanders je medtem osvojil 'glavno nagrado' Kalifonijo ter domači Vermont, Utah, Kolorado. V svojem zmagovalnem govoru je 78-letni senator dejal, da se "spopadajo s političnim establišmentom". "Trumpa ne moremo premagati z vedno isto, staro politiko." Trumpa pa je znova označil za "najnevarnejšega predsednika v ameriški zgodovini".
Biden je v govoru dejal, da njegova zmaga pomeni, da se volivci želijo vrniti k zmerni, sredinski politiki po štirih letih Trumpa.
Še vedno je odprta tekma v zvezni državi Maine.
Teksas in Kalifornija sta sicer zvezni državi, ki imata na razpolago največ delegatov za strankarsko konvencijo julija v Milwaukeeju, kjer bo razglašen zmagovalec in nasprotnik republikanca Donalda Trumpa na splošnih volitvah 3. novembra.
Demokratska tekma boj med zmernim Bidnom in demokratskim socialistom Sandersom
Število kandidatov za demokratsko nominacijo se je od začetkov volilne kampanje sicer močno zmanjšalo, po volitvah v Južni Karolini sta se iz tekme umaknila tudi Pete Buttigieg in senatorka slovenskih korenin Amy Klobuchar. Svojo podporo sta namenila Bidnu, ki velja za zmernega demokrata – boj za demokratsko nominacijo pa je tako postal boj med zmernim Bidnom in samooklicanim demokratskim socialistom Berniejem Sandersom, ki želi prestrukturirati ameriško gospodarstvo in za katerega 'demokratski establišment' dvomi, da bi s svojo skrajno levo politiko novembra lahko premagal Donalda Trumpa. A spet drugi dvomijo, da je Biden tisti kandidat, ki bo navdušil množice volivcev, nekateri so ga celo označili za drugo Hillary.
Poraz za Warrenovo
Senatorka iz Massachusettsa Elizabeth Warren , ki je ob napovedi svoje kandidature veljala za enega izmed favoritov, je utrpela ponižujoč poraz v domači zvezni državi Massachusetts.
Tekmo demokratov je napeto spremljal tudi Trump in sproti tvital svoje velike "zmage" na supertorek v republikanski tekmi, kjer nima resne konkurence. Uvodoma se je spravil na Bloomberga, ki ga kliče Mini Mike, in objavil fotografijo nekdanjega newyorškega župana, ki si liže prste po hrani, Trump pa ga opozarja, da je to nehigiensko in nevarno.
Po Trumpovi oceni je Mini Mike največji poraženec supertorka skupaj z Warrenovo, ki jo je spet opredelil za Pocahontas in ji svetoval, naj v miru pije pivo s svojim možem.
Skupno je na supertorek na voljo 1357 delegatov, kar predstavlja tretjino vseh. Demokratski kandidat sicer za nominacijo potrebuje 1991 delegatov. Kalifornija bo razdelila 415 delegatov, Teksas jih deli 228, Massachusetts 91, Utah 29, Arkansas 31, Minnesota 75, Tennessee 64, Oklahoma 37, Kolorado 67, Alabama 52, Ameriška Samoa šest, Severna Karolina 110, Vermont 16, Virginija 99, Maine 24, demokrati v tujini pa zaležejo za 21 delegatov.
Delegatske glasove na strankarskih volitvah osvoji kandidat, ki dobi najmanj 15 odstotkov glasov, in natančna porazdelitev zaradi zapletenih formul in pravil ne bo znana še več dni. Po zmagah v posameznih državah lahko upravičeno slavi Biden, ki so mu pred sobotnimi volitvami v Južni Karolini napovedovali konec kampanje.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.