Bivšemu ameriškemu predsedniku očitajo, da je "spodbujal upornike", ki so prejšnji mesec napadli kongres. Na tisoče se jih je v bran Trumpu zbralo pred Kapitolom, češ da so mu bile volitve ukradene in da je šlo za čisto volilno prevaro.
Za nadaljevanje postopka ustavne obtožbe je glasovalo 56 senatorjev, proti pa je bilo 44 republikancev. Senat je o podobni resoluciji glasoval že januarja, ko se je demokratom pridružilo pet republikancev. Tokrat so demokrati poleg Mitta Romneyja (Utah), Lise Murkowski (Aljaska), Pata Toomeyja (Pensilvanija), Bena Sasseja (Nebraska) in Susan Collins (Maine) v podporo ustavni obtožbi dobili še Billa Cassidyja iz Louisiane.
To še vedno ne bo dovolj za obsodbo Trumpa na koncu sojenja, za kar je potrebna dvotretjinska večina v 100-članskem senatu, z demokrati bi moralo potem glasovati skupaj 17 republikancev. Trump ni več predsednik, čeprav tega še vedno ne priznava, in sedaj gre samo še za to, ali bo demokratom uspelo doseči potrditev prepovedi opravljanja javnih funkcij za Trumpa v prihodnje. Če ne bo šlo z ustavno obtožbo, bodo potem skušali še z resolucijo o ukoru.
Jamie Raskin: 'To je zrelo za ustavno obtožbo, tukaj ni dvoma'
Glasovanje 44 republikancev na čelu z Mitchem McConnellom (Kentucky), ki se je doslej izrekal v prid ustavni obtožbi in odgovornost za napad na kongres 6. januarja pripisoval Trumpu, je znova potrdilo, da je ustavna obtožba v ZDA predvsem politična zadeva in nima zveze z argumenti.
Demokratski tožilci so namreč pripravili podrobno utemeljeno obtožnico in jo podkrepili z dokumentarnim filmom, ki je dramatično povezal napad na kongres, v katerem je umrlo pet ljudi, Trumpove izjave o "lažnih" volitvah, na katerih je izgubil, in njegove pozive privržencem, naj gredo nad kongres ter se borijo "kot hudiči", pa pohvale na njihov račun, ko so že uničevali poslopje in lovili kongresnike, da jih obesijo.
Vodja demokratskih upraviteljev ustavne obtožbe Jamie Raskin iz Marylanda je med predstavitvijo celo zahlipal, ko je razlagal, da je bila v času napada z njim v kongresu prvič in verjetno tudi zadnjič njegova 24-letna hči, po poklicu učiteljica. "Oče, mislim, da mene ne bo nikoli več sem," mu je povedala, ko sta se skupaj skrivala pred Trumpovimi nasilneži, ki so rjoveli po hodnikih, napadali policiste in kričali, da jih je poslal Trump, naj preprečijo volilno krajo.
"To je velik zločin in prekršek," pa je po ogledu posnetkov dodal Raskin. "To je zrelo za ustavno obtožbo, tukaj ni dvoma." Ponovno je obsodil Trumpova dejanja in dejal, da to ne more biti prihodnost Amerike. "Ne moremo imeti predsednikov, ki bodo spodbujali nasilje nad našo vlado in našimi institucijami. In to vse samo zato, ker nočejo sprejeti volje ljudstva."
Trumpova odvetnika opravila zelo klavrno delo
Zatem sta nastopila Trumpova odvetnika, ki sta trdila, da je protiustavno, da se nekdanjega predsednika sploh vodi skozi postopek obtožbe, in demokrate obtožila, da so politično motivirani. Toda njun nastop ni bil ravno prepričljiv, saj jima tako Trumpovi zagovorniki kot tudi sam bivši predsednik očitajo, da sta delo opravila zelo klavrno.
Trumpa je najbolj pogrelo, ko je Bruce Castor izjavil, da so ameriški volivci dovolj pametni, da si izberejo novo vlado, če jim stara ni všeč. "Trumpa so s položaja odstranili volivci," je hote ali nehote priznal veljavnost izida predsedniških volitev, česar Trump še vedno ni pripravljen storiti. "Kaj je bilo to? Res ne vem, o čem dolgovezi. Tu ni nobenih argumentov," pa je med spremljanjem nastopa odvetnika Castorja na televiziji Fox News izjavil Alan Dershowitz, ki je Trumpa branil lani v času prve ustavne obtožbe zaradi izsiljevanja Ukrajine, naj uvede preiskavo Josepha Bidna.
Castor je sicer večinoma hvalil ameriške senatorje, malce agresivnejši je bil potem drugi odvetnik David Schoen, ki pa prav tako ni podal nobenega resnega argumenta, zakaj bi bila ustavna obtožba neustavna. Trumpa sicer več ni na položaju, ker mu je potekel mandat, vendar pa je bil postopek sprožen, ko je še bil na položaju. Castor in Schoen sta hkrati trdila, da so demokrati preveč hiteli z ustavno obtožbo, zaradi česar se Trumpova obramba menda ni imela časa pripraviti, obenem pa sta trdila, da so bili prepočasni in so zamudili vlak, ker Trumpa več ni na položaju.
V času, ko je Amerika povsem razdeljena, je Schoen trdil, da bo ustavna obtožba razdelila Ameriko, da gre le za sovraštvo do Trumpa, da se tujina Ameriki zaradi tega smeji in da bodo v bodoče ustavne obtožbe postale reden pojav. Argumenta za neustavnost ustavne obtožbe ni podal, medtem ko so se tožilci sklicevali na primer iz leta 1876 in na dejstvo, da mora nasilju slediti posledica.
Castor in Schoen sta doslej v zadnjih štirih letih že sedma odvetniška ekipa Donalda Trumpa, če ne štejemo odvetnika Michaela Cohena, ki je v zaporu zaradi kršenja zakonov za Trumpa, in nekdanjega pravosodnega ministra Billa Barra.
Trump ima po napadu na kongres velike težave najti sposobne odvetnike, vendar pa jih v ustavni obtožbi niti ne potrebuje. Večina republikancev bo namreč glasovala proti obsodbi, pa naj tožilci pripravijo še tako argumentirane dokaze. Edini republikanec, ki ga je predstavitev tožilstva na novo prepričala – ob petih, ki so se že prej zavzeli za ustavno obtožbo – je bil Cassidy. "Tožilci so pripravili zelo trdne argumente in imeli zelo dober nastop. Vedno sem trdil, da bom k temu pristopil neobremenjeno, in mene so prepričali," je dejal Cassidy.
Po glasovanju o potrditvi ustavnosti oziroma pristojnosti senata, da vodi sodni proces proti Trumpu, čeprav so ga že odstavili volivci, je vodja senatne večine, demokrat Chuck Schumer, odredil konec prvega dne in nadaljevanje postopka danes ob 18. uri po srednjeevropskem času.
Kaj sledi?
Vsaka stran bo imela na voljo 16 ur, da predstavi svoje argumente. Ti postopki naj bi trajali do konca tedna, ko bodo senatorji imeli priložnost zastaviti vprašanje obema stranema. Zaenkrat še ni jasno, ali bodo pozvane tudi priče, saj bi s tem časovnico le še podaljšali. Obe strani naj bi bili naklonjeni hitremu sojenju. Če se jim bo izšlo po načrtih, naj bi senat že v ponedeljek glasoval o tem, ali bo Trump oproščen ali obsojen.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.