Ameriški pediater in klinični imunolog dr. Zachary Rubin se vse od začetka pandemije covida-19 na družbenem omrežju TikTok bori proti lažnim novicam na področju medicine. Zdaj je svoje napore usmeril v razbijanje mitov o novem virusu, ki se širi po svetu, opičjih kozah. "Odločil sem se za uporabo TikToka, ker ponuja več možnosti, da na vprašanja odgovorim na oseben in kreativen način ter s tem pritegnem pozornost ljudi," je dejal za Euronews.
V enem od objavljenih video posnetkov se tako spopade z lažnim prepričanjem, da se lahko z opičjimi kozami okužijo le pripadniki skupnosti LGBTIQ+. Večina do zdaj odkritih primerov novega virusa je bila namreč odkrita prav pri gejih in biseksualnih moških, ki so se z opičjimi kozami okužili po spolnem odnosu. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je dejala, da se je izbruh v Evropi najverjetneje razširil na dveh nedavnih rejvih, ki sta se odvila v Španiji in Belgiji.
Vendar pa zdravstvene oblasti poudarjajo, da je bolezni lahko potencialno izpostavljen vsakdo, ki je v stiku z okuženim, njegovimi oblačili ali drugimi predmeti, ki so bili v stiku z obolelim, kot je na primer rjuha. Na to opozarja tudi Rubin, ki ima na svojem profilu na TikToku že več kot 160.000 sledilcev. "Ne moremo trditi, da gre za spolno prenosljivo bolezen, saj okužba z opičjimi kozami vključuje predvsem tesen stik," pravi in poudarja, da je prav zato sklepanje, da se lahko z virusom okužijo le pripadniki gejevske skupnosti, popolnoma napačno in tudi stigmatizirajoče.
"To lahko zelo oteži ugotavljanje, kako zajeziti izbruh, saj ljudje morda ne bodo želeli govoriti o okužbi," je Rubin še poudaril in dodal, da tovrstne napačne informacije veliko ljudi zmedejo, kaj opičje koze sploh so in ali jih je treba jemati resno ali ne.
Rubin opaža tudi povezave med lažnimi informacijami o covidu-19 in opičjih kozah. Podobno se namreč pojavljajo tudi trditve, da je virus ustvarila vlada z namenom nadzorovanja ljudi. "Potrebujemo več verodostojnih znanstvenikov in zdravstvenih delavcev, da bi lahko preprečili to krizo napačnih informacij," pravi ameriški zdravnik. "Videli smo, kaj se je zgodilo s covidom-19, in ne želimo, da se to zgodi tudi z opičjimi kozami."
Kot je sporočila WHO, je tveganje, ki ga opičje koze predstavljajo za svetovno zdravje, zmerno, in poudarila, da zunaj afriških držav niso zabeležili smrti. Prejšnji teden je vodilna strokovnjakinja WHO za opičje koze dr. Rosamund Lewis dejala, da bolezen najverjetneje ne bo sprožila pandemije. A kot je ob tem poudarila, je vseeno treba hitro ukrepati za zajezitev širjenja virusa, da se ta ne bi utrdil na novih območjih.
Rubin meni, da bi bila lahko del takšnega ukrepanja tudi akcija na družbenih omrežjih za boj proti infodemiji lažnih informacij. "Moja glavna skrb je, da ljudje bolezni ne bi jemali dovolj resno. Ta vrsta bolezni ima namreč visoko stopnjo smrtnosti in lahko resno prizadene otroke," je dejal in dodal, da je prav zato treba poskrbeti, da "bomo te mite razgalili in javnost tudi ustrezno izobraževali".
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.