Že konec lanskega novembra naj bi ameriški obveščevalci, ki proučujejo potencialne zdravstvene dogodke, izdali poročilo, v katerem so opozarjali pred "kataklizmičnim dogodkom".
Že takrat so namreč v poročilu navajali, da se v kitajskem Vuhanu širi okužba, ki spreminja vzorce življenja in poslovanja ter ogroža prebivalstvo, po poročanju ABC News razkrivajo štirje notranji viri iz Nacionalne medicinske obveščevalne službe (NCMI).
Zaskrbljenost zaradi virusa, ki ga danes poznamo pod imenom sars-cov-2, je dokumentirana v novembrskem poročilu, ki je analiziralo prestrežene računalniške podatke in satelitske posnetke.
Obveščevalci so postali bolj pozorno, saj bi lahko nenadzorovano širjenje bolezni ogrozilo ameriške čete v Aziji. S tem se pojavljajo tudi pomisleki glede odziva ameriških oblasti, ki bi lahko ukrepe za ublažitev in omejitev širjenja okužbe izvedla že mnogo prej, še pišejo pri ABC News.
Kot dodajajo viri, so o tem poročali tako obrambni obveščevalni službi, skupnemu štabu v Pentagonu, pa tudi Beli hiši. Od tega opozorila v novembru, naj bi redno poročali političnim odločevalcem v vladi in Svetu za nacionalno varnost. Vse to so nato v začetku januarja podrobno opisali v dnevnem poročilu predsedniku Donaldu Trumpu. Da se nekaj pojavi v takem dnevnem poročilu predsedniku, mora vsaj nekaj tednov krožiti po različnih političnih kanalih, ki analizirajo in po možnosti oporekajo vsebini poročila.
Poročilo naj bi bilo dostopno širokemu krogu ljudi z dostopom do obveščevalnih dokumentov. Na podlagi poročila so druge obveščevalne informacije pričele krožiti po zaupnih kanalih v vladi. Te analize so ugotavljale, da so kitajske oblasti vedele, da je epidemija ušla izpod nadzora, a so te informacije skrivali pred tujimi vladami in javnimi zdravstvenimi agencijami.
NCMI je sestavni del Pentagonove obrambne obveščevalne agencije. Te agencije morajo zagotoviti, da ameriške vojaške sile razpolagajo z informacijami, ki jih potrebujejo za izvajanje svojih misij.
Kritiki Trumpovo administracijo obtožujejo zapoznelih reakcij pri spopadanju z virusom, ki je po Vuhanu in Evropi zdaj glavno žarišče našel v ZDA, kjer je umrlo že več kot 12.000 ljudi.
Trump na drugi strani preskakuje od tega, da si pripisuje zasluge za zgodnje ukrepanje, do tega, da pravi, da jih je virus presenetil. Večkrat je tako opozoril na svojo odločitev 31. januarja, ko je omejil letalske povezave s Kitajsko.
Prvič je na vprašanja o pandemiji odgovarjal 22. januarja, ko je dejal, da jih ta sploh ne skrbi in da imajo to "popolnoma pod nadzorom", še piše portal. "Ena oseba prihaja iz Kitajske in mi jo nadzorujemo. Vse bo v redu," je dejal.
19. februarja je nato hvalil kitajski režim, kako obvladujejo situacijo s koronavirusom. "Delajo. Zgradili so bolnišnico v sedmih dnevih in zdaj gradijo novo. Mislim, da se bo vse dobro izšlo," je povedal takrat.
13. marca je v ZDA razglasil izredne razmere in sprostil sredstva vlade, da bi pomagal javnim zdravstvenim organizacijam, ki so se spopadle s krizo, ki jo je v ZDA povzročil sars-cov-2.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.