Ameriški kongresnik Doug Lamborn je hrvaškemu premierju Andreju Plenkoviću in ameriškemu državnemu sekretarju Anthonyju Blinknu poslal pismo, v katerem hrvaške institucije obtožuje blokiranja ameriških investicij, korupcije in proruskega delovanja. Na začetku pisma kongresnik, ki prihaja iz vrst republikanske stranke in trenutno zaseda svoj peti zaporedni mandat, jasno navede razloge pisanja. "Pišem vam glede oviranja ameriških investicij na Hrvaškem, pa tudi glede globoko zakoreninjenih sistemov korupcije, ki omogoča prihod ruskega vpliva v našo zaveznico," zapis povzema hrvaški N1. Prepričan je, da zato hrvaška potrebuje nadaljnji razvoj, s katerim bi odprla trg in "državo osvobodila korupcije".

V nadaljevanju kongresnik navede nekaj primerov korupcije, med njimi aretacijo ministra za gradbeništvo Darka Horvata, ki se je zgodila februarja 2022, ter domnevno vpletenost podpredsednika vlade Borisa Miloševića v manipulacijo z izdajanjem subvencij.
Ravno zaradi tega ameriški kongresnik pravi, da morajo ZDA na Hrvaškem še naprej zagovarjati njihove tržno usmerjene reforme, ki bodo v državi zagotovile svobodno in pošteno konkurenco. Prepričan je, da bodo s pomočjo ZDA hrvaški trgi postali "zelo privlačne destinacije za podjetja in investitorje s sedežem v ZDA". To naj bi hrvaškemu narodu omogočilo tudi, da prekine vezi z Rusijo in doseže uspešnejše evroatlantsko partnerstvo, je še zapisal. Meni, da hrvaška povezava z Rusijo ogroža skupno nacionalno varnost Nata.
Zahteva odgovor do 30. septembra
Pismo je ameriški kongresnik zaključil z vprašanji, Plenkovića pa pozval, da si odgovore želi najpozneje 30. septembra. Vprašanja se nanašajo predvsem na sume v zvezi z reškim pristaniščem in prometom, ki teče prek njega, ter jahto ruskega oligarha Irina, ki je plula pod hrvaško zastavo in nenadoma izginila.
V vmesnem delu pa hrvaškem premierju postreže s primeri, na podlagi katerih ocenjuje, da se Hrvaška pri svojem poslovanju nagiba k Rusiji. Med drugim opiše primer lastništva Fortenove, saj si podjetje delno lastita Sberbanka in druga ruska banka VTB.
Nato kongresnik začne z naštevanjem nepremičnin, ki si jih na jadranski obali lastijo ruski oligarhi.
'Dokaz' tudi Milanovićevi 'izpadi'
Prepričan je, da hrvaški predsednik Zoran Milanović ni podpornik ukrajinskega naroda, saj da je javno nasprotoval urjenju ukrajinskih vojakov na Hrvaškem, pa tudi kandidaturi Finske in Švedske za Nato. Hrvaška vlada je sicer vselej stala ob strani kolektivnega ljudstva, a je kongresnik prepričan da "Milanovićevi izpadi" kažejo na prorusko prisotnost. Ob tem je omenil še njegovo predhodnico Kolindo Grabar-Kitarović, ko je izgubo na predsedniških volitvah leta 2020 pripisala ruskim hibridnim akcijam. Da je (bila) Rusiji naklonjena tudi sama, pa podkrepi z dejstvom, da se je leta 2014 kljub ruski priključitvi Krima srečala s Putinom.
Pismo v nadaljevanju zavije v obtožbe, da hrvaški državljani in lokalne oblasti blokirajo ameriške vlagatelje, ter da se je hrvaška letos znašla na sivem seznamu mednarodne agencije za finančno ukrepanje. Tam se je znašla kot edina država iz EU. To pomeni, da sedaj njihove aktivnosti na tem področju budno spremlja Mednarodna agencija za boj proti pranju denarja (FATF).
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.