Reševanje 40-letnega raziskovalca Dickeyja se nadaljuje že deveti dan. Kot pravijo turške oblasti, so z napredkom zadovoljni. V ponedeljek popoldan so ga namreč dvignili do globine približno 180 metrov. "Sedaj bo malo počival," je zapisala turška jamarska organizacija.
Na različnih mestih ob več kit tisoč metrov globoki reševalni poti so namreč postavili majhne zdravstvene bazne tabore, da se Dickey lahko odpočije med počasnim in napornim izvlekom. V normalnih razmerah bi izkušen jamar za pot na površje od kraja nesreče potreboval 15 ur, so poročali ameriški mediji.
Kljub temu, da je do površja še manj kot dvesto metrov, pa pot ne bo nič manj zahtevna. Kot je opisal eden izmed sodelujočih reševalcev jih čaka več nevarnih pobočij. Del poti je tudi deloma poplavljen, je dejal Giuseppe Conti iz Evropske zveze jamarskih reševalcev.
Turške oblasti so sicer sporočile, da v reševalni akciji sodeluje 190 ljudi iz osmih držav, od tega je 153 strokovnjakov za iskanje in reševanje v jamah. Pred vhodom v jamo so reševalne ekipe postavile bazni tabor.
Izkušeni 40-letni raziskovalec Dickey se je v jamo Morca v gorovju Taurus na jugu Turčije odpravil v sklopu odprave s še tremi Američani. Globoko v jami je nenadoma zbolel in bruhal kri. Reševalci, med njimi tudi madžarski zdravnik, ki so poškodovanega Američana dosegli prvi, so ga oskrbeli in zagotovili nujno transfuzijo krvi, nato sta stekli organizacija in izvedba reševalne akcije.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.