Ameriškega predsednika Donalda Trumpa so pozno zvečer po našem času odpeljali v glavno ameriško vojaško bolnišnico v prestolnici Walter Reed. Odhod v bolnišnico naj bi bil zgolj preventivni ukrep. Zdravnik Bele hiše dr. Sean Conley je ob tem v sporočilu za javnost zapisal, da se Trump počuti utrujeno, ima povišano telesno temperaturo in blag kašelj. Pred hospitalicaijo je ameriški predsednik prejel osem gramov poliklonalnega koktajla protiteles. Tega proizvaja podjetje Regeneron, gre pa za poskusno zdravljenje proti koronavirusu, ki naj bi veliko obetalo. Zdravila regulatorji sicer še niso odobrili.
Kasneje pa so se v bolnišnici po posvetovanju z zdravniki odločili za zdravljenje z remdesivirjem. "Prejel je prvi odmerek in trenutno počiva," je sporočil zdravnik Conley. Remdesivir običajno sicer prejmejo huje bolni pacienti.
Dodal je še, da Trump ne potrebuje dodatnega kisika, so mu pa zdravniki predpisali še vitamin D, cink, famotidin, melatonin in aspirin. Prva dama Melania ima po njegovih besedah le blage simptome, kašelj in glavobol ter se počuti dobro.
Trump v videosporočilu: Počutim se dobro
Trump je v zaščitni maski do helikopterja sicer odkorakal sam, medtem je celo pomahal zbranim novinarjem. Pred tem pa je posnel video sporočilo, v katerem je zatrdil, da se tako on kot prva dama počutita zelo dobro. Sicer vidno bled in utrujen se je zahvalil vsem za izjemno podporo. Pred nekaj urami je nato na Twitterju zapisal še, da vse poteka dobro.
Uradna govornica Bele Hiše Kayleigh McEnany je povedala, da bo opravljal svoje dolžnosti iz pisarne v bolnišnici. "Iz previdnosti in po nasvetu njegovega zdravnika bo predsednik naslednjih nekaj dni delal iz predsedniške pisarne v bolnišnici Walter Reed." Dodala je, da je Trump ves dan, kljub simptomom bolezni, delal.
"To jutro je predsednik zelo dobro," je pa je zdravnik Bele hiše dejal Conley v prvi izjavi o predsednikovem zdravstvenem stanju po sprejemu v bolnišnico. Kot je pojasnil, zadnjih 24 ur Trump nima povišane telesne temperature, izboljšujejo pa se tudi njegov kašelj in zamašenost nosu. Saturacijo ima 96-odstotno. Dodal je, da je zdravniška ekipa "izredno zadovoljna z njegovim napredkom" in da njegovo zdravstveno stanje podrobno spremljajo.
Zdravniki so na novinarski konferenci še povedali, da ameriški predsednik "ni priključen na kisik" in da nima težav z dihanjem ali hojo ter da dela. Conley sicer ni povedal, ali je morda prej potreboval pomoč pri dihanju, dejal je le, da danes kisika ne potrebuje.
Na konefernci, ki jo je bilo mogoče v živo spremljati tudi preko družbenih omrežij, so zdravniki še povedali, da jim je Trump rekel, da se počuti celo tako dobro, da bi bolnišnico lahko zapustil že danes. Ne morejo pa še povedati, kdaj ga bodo dejansko odpustili, saj je predvideno najmanj petdnevno zdravljenje z remdesivirjem.
Conley je dodal, da je on tisti, ki je iz previdnosti priporočil, da predsednika premestijo v bolnišnico. "Smo 72 ur po diagnozi. In prav prvi teden covida-19 - predvsem dnevi od sedmega do desetega - so najbolj ključni pri določitvi verjetnega poteka te bolezni," je dodal. Britanski BBC ob tem izpostavlja, da je Trump pozitiven test na okužbo potrdil v petek zjutraj, kar je tako pred okoli 36 urami. 72 ur, ki jih je navedel zdravnik, bi pomenilo, da je za okužbo vedel že prej, a je niso sporočili javnosti.
Trump se je kasneje preko družbenega omrežja Twitter še enkrat oglasil. Zahvalil se je zdravnikom, medicinskim sestram v bolnišnici ter vseh drugih podobnih insitucijah, kjer se borijo z okužbami. "V zadnjih šestih mesecih je bil dosežen izjemen napredek v boju proti tej kugi. Z njihovo pomočjo se počutim dobro," je zapisal.
Vse več okuženih med Trumpovimi stiki
Da sta z ženo Melanio okužena s koronavirusom je Trump sporočil na Twitterju v noči na petek po našem času. Predsedniški par so testirali, potem ko je bila pozitivna svetovalka iz Bele hiše Hope Hicks. Ta je bila s predsednikom pogosto v stiku, z njim je odpotovala tudi na torkovo televizijsko soočenje v Cleveland.
Sledila so številna testiranja vidnejših politikov in tesnih stikov Trumpa, med drugim so bili na testiranju negativni demokratski predsedniški kandidat Joe Biden, podpredsednik Mike Pence in vodja demokratske večine v kongresu Nancy Pelosi.
So pa v zadnjih dneh potrdili številne okužbe v Beli hiši in med stiki predsednika, med drugim pri vodji Trumpove predsedniške kampanje Billu Stepienu, ki ima blage simptome bolezni, ter pri njegovi nekdanji svetovalki Kellyanne Conway. Okužena sta tudi senatorja Mike Lee in Thom Tillis.
Vsi so pred dnevi udeležili dogodka pred Belo hišo, na katerem je Trump predstavil Amy Coney Barrett kot kandidatko za vrhovno sodnico. Okužbo so potrdili tudi pri novinarju, ki je bil prav tako na omenjenem dogodku - okoli 200 udeležencev sicer ni nosilo zaščitnih mask, prav tako se niso držali varnostne razdalje. Barrettova je sicer včeraj sporočila, da je bila na testiranju negativna. Simptomi okužbe se običajno pokažejo po približno petih dneh.
Trump je imel po tem dogodku pred Belo hišo tudi predvolilno zborovanje v Pennsylvanii. V Beli hiši pa je sprejel družine vojaških veteranov. Dva dni kasneje je sledilo predsedniško soočenje z Bidnom v Clevelandu, kamor je Trump letel skupaj s številnimi svetovalci, ki pa ob izkrcanju z letala prav tako niso nosili mask. Med samim soočenjem pa je bila prva dama Melania edina izmed Trumpove družine, ki je imela na sebi masko, medtem ko drugi družinski člani tega niso želeli, kljub temu da so jim bile maske ponujene.
Dan po soočenje je Trump letel v Minnesoto, kjer se je skupaj s Hicksovo udeležil predvolilnega donatorskega dogodka. V večernih urah je imel še eno zborovanje pred tisoči udeležencev. Zatem sta tako Trump kot Hicksova odletela nazaj v Washington, na poti pa se je Hicksova izolirala, saj se je počutila slabo. Naslednji dan je Trump odletel še v New Jersey, kjer se je udeležil zasebnega donatorskega dogodka. Okoli ene ure zjutraj je na Twitterju sporočil, da je bil na testiranju pozitiven.
Natančno število ljudi, s katerimi je bil Trump v stiku, ni znano, številka pa naj bi bila dokaj visoka. V Beli hiši naj bi sicer po potrditvi okužbe pri predsedniku Trumpu zavladala panika, osebje naj bi se začelo množično testirati. Še dodatno jih je razburilo dejstvo, da nekaterih vidnejši člani adminstracije, kljub Trumpovi okužbi, še vedno ne nosijo zaščitnih mask.
Ker se Amerika že sprašuje, ali bodo aktivirali 25. amandma ustave, ki govori o prenosu dolžnosti predsednika, so iz Bele hiše sporočili, da je predsednik Trump še vedno polnomočni predsednik. V kolikor bi bil Trump nesposoben opravljati predsedniške dolžnosti, bi te prevzel podpredsednik Mike Pence, če bi še on zbolel, pa teoretično celo vodja demokratske večine v kongresu Nancy Pelosi.
Medtem je Trumpu hitro okrevanje zaželel tudi predsednik Barack Obama, protikandidat na prihajajočih volitvah Joe Biden pa je umaknil vse negativne politične oglase. Želje po hitrem okrevanju so ameriškemu predsedniku zaželeli številni amerški in svetovni voditelji, tudi slovenski politični vrh.
74-letni Trump je sicer v rizični skupini obolelih za koronavirusom, tako zaradi starosti kot zaradi svoje klinične debelosti in življenjskega sloga. Po poročanju ameriških medijev je Trump v pogovoru z novinarjem Bobom Woodwardom dejal, da se ne boji, da bi se sam nalezel virusa.
Na Trumpa so sicer že od začetka izbruha pandemije letele kritike o podcenjevanju nevarnosti, ki jo virus predstavlja, ter da je s svojimi zavajujočimi izjavami za javnost ogrožal življenja Američanov. V ZDA je do sedaj za posledicami okužbe umrlo preko 200.000 ljudi, največ na svetu. Med drugim je spomladi razburil z izjavo, da bo virus s toplim vremenom čudežno izginil kar sam. Med drugim je novinarski konferenci tudi predlagal, da bi okužene s koronavirusom lahko zdravili kar z vbrizgavanjem razkužila. Obenem pa je zavračal nošenje zaščitne maske ter se nedavno celo norčeval iz Bidna zaradi nošenja maske.
KOMENTARJI (504)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.