Volilni dan v ZDA se je začel s polnočnim glasovanjem v vasici ob kanadski meji Dixville Notch, kjer je ob polnoči svoj glas oddalo pet volivcev, vsi so podprli demokrata Joeja Bidna. Medtem so se v sosednjem Millsfieldu volivci odločili za trenutnega predsednika Donalda Trumpa. Gre za tradicionalna glasovanja, ki segajo več desetletij v zgodovino.
Javnomnenjske raziskave sicer zmago na volitvah napovedujejo demokratu Bidnu, a odločitev o prihodnjem predsedniku ZDA je v praksi v rokah peščice ključnih zveznih držav, t. i. so'battleground states' oziroma njihovih elektorskih glasov. Pred štirimi leti je Donald Trump svojo predsedniško kampanjo spretno usmeril prav v ključne države in na koncu osvojil dovolj elektorskih glasov za osvojitev Bele hiše. Ali mu bo to uspelo tudi tokrat? Odločilni bodo glasovi v Floridi, Pensilvaniji, Wisconsinu, Michiganu in Arizoni.
Predsednik Trump je zjutraj za Fox News dejal, da pričakuje prepričljivo zmago, ter napovedal, da bo osvojil 306 elektorskih glasov - za zmago je potrebnih 270. Volilni dan preživlja v Washingtonu, v Beli hiši pa je organizirana tudi zabava ob spremljanju rezultatov. Zaradi pandemije so število gostov omejili 'le' na 250.
Trump je danes dejal tudi, da je Amerika upravičena do tega, da izve novega predsednika na volilni dan. S tem se je navezal na dejstvo, da zmagovalca letošnjih volitev verjetno še ne bo mogoče razglasiti kmalu, predvsem zaradi množičnega glasovanja po pošti.
Njegov tekmec Biden dan preživlja v Delawaru in Pensilvanijo, obiskal je grob svoje prve žene ter sina Beaua. Ustavil se je tudi v svojem rodnem kraju in hiši, kjer je preživel svoje otroštvo. Na stene dnevne sobe je zapisal: "Iz te hiše v Belo hišo z božjo milostjo. Joe Biden. 3.11.2020." Tudi v njegovem taboru so optimistični glede zmage. Biden pa je pred množico zbranih v Philadelphiji dejal tudi, da pričakuje zgodovinsko visoko volilno udeležbo. "Letos bo volilo več ljudi, kot kadarkoli v ameriški zgodovini."

Letošnje predsedniške volitve je zaznamovala tudi pandemija oziroma glasovanje po pošti, ki se ga prav zaradi koronavirusa poslužuje več zveznih držav. S tem pa so prišle tudi obtožbe o domnevnih nepravilnostih in volilnih prevarah pri tovrstnem glasovanju. Množično glasovanje po pošti pa pomeni tudi, da zmagovalec volitev jutri še ne bo znan - razglasitev zmagovalca pa bi se teoretično lahko zavlekla dolgo čez 3. november. Posamezne zvezne države imajo namreč različna pravila, do kdaj oddane glasovnice so še veljavne ali do kdaj morajo prispeti po pošti, da se jih upošteva.

Letos pa smo priča še enem fenomenu - množičnemu predčasnemu glasovanju. Svoj glas je že pred današnjim dnem oddalo 100 milijonov Američanov (64 milijonov je glasovalo po pošti), kar je še enkrat toliko, kot pred štirimi leti. Takrat je skupno na volitvah svoj glas oddalo 139 milijonov Američanov.
Med prvimi zveznimi državami, kjer so volišča odprla svoja vrata, je tudi Florida, sicer ena izmed ključnih držav. Tu je sedem ur pred zaprtjem volišč svoj glas oddalo že več volivk in volivcev kot leta 2016. Volilno udeležbo v primerjavi s preteklimi volitvami so že presegli tudi v nekaterih drugih zveznih državah, kot je Kolorado.
Ameriški zvezni sodnik iz Washingtona Emmet Sullivan je medtem odredil, da mora ameriška pošta pregledati poštne urade v nekaterih ključnih državah, s čimer naj bi ugotovili, ali so se morda kje "zataknile" volilne glasovnice. Te glasovnice naj potem pošta ekspresno pošlje na ustrezna volišča, je odredil.
Pošta ima čas do poznega popoldneva, da potrdi izvršitev njegovega ukaza, sicer sledijo sankcije. Pregled objektov in iskanje glasovnic je odredil za Pensilvanijo, Michigan, Florido, Arizono, Georgio in Teksas.
To so države, kjer so bile predvolilne ankete dovolj tesne, da ni bilo mogoče z gotovostjo napovedati zmagovalca predsedniške tekme med republikancem Donaldom Trumpom in demokratom Josephom Bidnom.
Ukaz velja tudi za Kolorado, Wyoming, Alabamo in Južno Karolino, kjer je bolj ali manj jasno, da bo z izjemo Kolorada zmagoval Trump. Ta sodnikovega ukaza ne bo vesel, saj že več mesecev trdi, da so volitve po pošti prevara v korist demokratov.

Ameriški FBI je medtem sprožil preiskavo avtomatskih klicev, ki so ljudi v več zveznih državah pozivali, naj ostanejo doma. Avtomatske klice, v katerih je bilo ljudem rečeno, naj se na volišča odpravijo šele jutri zaradi dolgih čakalnih vrst, so prejeli tudi v mestu Flint, ki se nahaja v eni izmed ključnih držav.
Amerika je prizorišče napetosti, protestov in izgredov že mesece, ti bi lahko izbruhnili tudi po razglasitvi rezultatov. Okoli Bele hiše so tako, v pričakovanju protestov in morebitnih izgredov, v noči na torek postavili ograjo. Zaščito postavljajo tudi števila mala podjetja, trgovine ...
Ameriški volivci sicer danes ne odločajo le o novem predsedniku - na volilnih lističih so tudi novi senatorji. Demokrati upajo, da bodo po letih republikanske večine znova prevzeli nadzor v ameriškem senatu. Za to bodo morali pridobiti štiri sedeže.

KOMENTARJI (173)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.