ZDA so Afganistan napadle po terorističnih napadih 11. septembra, ki označujejo tudi začetek t. i. vojne proti terorizmu. Vladajoči talibani v boju proti Al-Kaidi, pod vodstvom Osame bin Ladna, niso želeli sodelovati, že mesec dni po napadih so tako ZDA začele z napadi na oporišča te teroristične skupine v Afganistanu.
Dve desetletji kasneje naj bi se ameriške sile dokončno umaknile iz Afganistana. Predsednik Joe Biden bo po poročanju ameriških medijev v sredo tudi uradno oznanil umik sil do 11. septembra. Neimenovani predstavnik ameriške administracije je za medije potrdil še, da Biden odhoda ne bo povezoval s pogoji na terenu, kjer naraščajo bojazni, da bi talibani lahko napredovali.
Kot je pojasnil omenjeni predstavnik administracije, je Biden ocenil, da je pristop upoštevanja razmer na terenu, ki mu sledijo že dve desetletji, recept za to, da bi v Afganistanu ostali za vedno.
Biden je dosleden pri stališču, da za Afganistan ni vojaške rešitve in da smo tam prisotni že predolgo, je danes dejala tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki, ki pa datuma umika ameriške vojske ni potrdila.
Biden je že v preteklosti priznal, da bo uresničitev cilja, umakniti ameriške sile do 1. maja, kar je s talibani dogovoril njegov predhodnik Donald Trump, težko dosegljiv. Dogovor iz februarja 2020 sicer predvideva, da bodo ZDA in Natovi zavezniki umaknili vse svoje sile, v zameno pa bodo talibani prekinili stike s teroristično mrežo Al-Kaida in drugimi terorističnimi skupinami ter začeli mirovne pogovore z afganistansko vlado.
ZDA imajo trenutno v Afganistanu nameščenih okoli 2500 pripadnikov vojske, navaja BBC.
Talibani imajo sicer dogovor o prekinitvi spopadov z ZDA, ne pa tudi z afganistanskimi silami. Ameriške obveščevalne službe so sicer prav danes objavile poročilo o oceni tveganj, v katerem so opozorile, da bo afganistanska vlada le težko zadržala "samozavestne" talibane v primeru umika koalicije pod poveljstvom ameriške vojske. Talibani so namreč prepričani v svojo vojaško zmago.
Leta 2019 je Washington Post pridobil zaupne dokumente, ki prikazujejo, kako so ameriške vlade zavajale javnost glede vojne v Afganistanu. Da od začetka niso vedeli, kaj sploh delajo v Afganistanu, da so bile zapravljene milijarde ameriških dolarjev, ki so zgolj prispevale k razvoju množične korupcije, vladni uradniki pa so ponarejali statistiko in prikazovali, da gre v Afganistanu bolje kot v resnici.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.