Kot so sporočili iz Centcoma, ni informacij o poškodovanih ali večji škodi. Lastnik ladje Eagle Bulk Shipping, s sedežem v ZDA, se ni takoj odzval na prošnjo za komentar Reutersa.
Pred tem je britanska družba za pomorsko varnost sporočila, da naj bi ladjo za razsuti tovor, ki je plula pod zastavo Marshallovih otokov in je bila v lasti podjetja iz ZDA, zadela raketa, medtem ko je plula blizu jemenskega pristanišča Aden. Agencija Združenega kraljestva za pomorske trgovinske operacije (UKMTO) je sporočila, da je plovilo, ki ga niso identificirali, zadela raketa 95 navtičnih milj jugovzhodno od Adena.
Britanci so še poročali, da so Hutiji domnevno izstrelili tri rakete, pri čemer dve nista dosegli morja, tretja pa je zadela ladjo. Eksplozija naj bi povzročil požar v skladišču, vendar ne v taki meri, da bi ogrozil posadko in plovnost ladje, še poroča Reuters.
Prvi neposredni napad na ameriško floto neuspešen
Napad, ki je prišel iz Jemna, je bil tokrat usmerjen proti rušilcu USS Laboon, ki je plul v južnem delu Rdečega morja. Raketa je priletela iz bližine Hodejde, pristaniškega mesta v Jemnu, ki je že dolgo v rokah Hutijev. Po podatkih ameriškega centralnega poveljstva (Centcom) v incidentu ni bilo poškodovanih.
Najnovejši incident v Rdečem morju sledi vrsti ameriških in britanskih zračnih napadov na cilje hutijevcev v Jemnu, zaradi katerih je milica, ki jo podpira Iran, že zagrozila z "ostrim odgovorom", poroča Guardian.
Hutiji po petkovih napadih še niso poročali, kolikšna je škoda, zadeta pa so bila skladišča orožja in poveljniški centri, tudi na oddaljenih gorskih območjih, piše AP.
Od novembra so jemenski uporniki večkrat napadli ladje v Rdečem morju, saj naj bi se s tem maščevali za izraelsko ofenzivo v Gazi. Pogosto pa so napadali tudi plovila, ki z Izraelom niso bila povezana, kar je po navedbah ZDA in članov koalicije močno ogrozilo ladijski promet in ključne pomorske poti za svetovno trgovino.
Bidnova administracija in zavezniki so večkrat poudarili, da želijo umiriti napetosti na Bližnjem vzhodu in preprečiti širši konflikt, kljub temu pa so se napadi na tovorne ladje nadaljevali.
Hutijevske napade je podprla tudi libanonska organizacija Hezbolah, ki je v EU označena za teroristično. Njihov vodja, Hasan Nasrala, je dejal, da bo ameriško bombardiranje škodovalo varnosti vseh pomorskih poti. "Morje je postalo gledališče bojev, raket, brezpilotnih letal in vojaških ladij," je opozoril.
KOMENTARJI (221)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.