Kot sta javili državi, gre za nameščanje raket tipa tomahawk, SM-6 in hipersoničnih raket, ki imajo daljši doseg kot trenutno v Evropi nameščene rakete. Šlo naj bi za t. i. epizodične oz. začasne namestitve.
Po besedah nemškega obrambnega ministra Borisa Pistoriusa želijo ZDA s tem spodbuditi Nemčijo in druge države k lastnim vlaganjem v razvoj in zagotavljanje raket dolgega dosega. Začasna namestitev raket bi dala zaveznicam čas, da se pripravijo, je dejal.
Skupaj s kolegi iz Francije, Italije in Poljske je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa že podpisal pismo namere za razvoj raket dolgega dosega v Evropi, s čimer naj bi izboljšali sposobnosti Evrope na tem področju.
V Washingtonu pa je nemški kancler Olaf Scholz že pozdravil odločitev ZDA in dejal, da gre za odvračalni element za zagotavljanje miru. "Je potrebna in pomembna odločitev v pravem času," je dejal glede ukrepa, ki mu sicer nasprotujejo tako nekateri člani njegovih socialdemokratov kot koalicijski Zeleni. Ob tem je opozoril na kopičenje orožja v Rusiji, med katerim je po njegovih besedah tudi takšno, ki lahko ogrozi evropsko ozemlje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Rusija napoveduje vojaški odziv
Tovrstne rakete, ki lahko poletijo do Rusije, bi bile sicer v skladu s pogodbo med ZDA in nekdanjo Sovjetsko zvezo iz leta 1988 prepovedane, a je dogovor, ki je govoril o raketah z dosegom med 500 in 5500 kilometri, pred petimi leti propadel.
Odločitev Nemčije in Združenih držav pa v Rusiji ni odjeknila mirno. Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov je namreč napovedal "vojaški odziv na novo grožnjo". "Gre za dodaten člen v verigi stopnjevanja napetosti," je dejal ter Nato in ZDA obtožil, da poskušata ustrahovati Rusijo.
Starmer prižgal zeleno luč za uporabo britanskih raket v napadih na cilje znotraj Rusije
Novoizvoljeni britanski premier Keir Starmer je razveselil Kijev. Odločil je namreč, da lahko Ukrajina britanske rakete storm shadow uporablja tudi za doseganje ciljev znotraj Rusije, poroča Sky News. Gre za pomemben premik od stališča prejšnje konservativne britanske vlade, ki jo je vodil Rishi Sunak.
Britanski premier je zeleno luč prižgal po srečanju z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim. Voditelja sta se sestala na vrhu Nata v Washingtonu. "Priložnost smo imeli razpravljati o praktični izvedbi te odločitve. Hvaležen sem Združenemu kraljestvu za njegovo neomajno podporo Ukrajini in našim ljudem," je ob tem dejal Zelenski.
Novi britanski obrambni minister John Healey je medtem povedal, da bo Britanija"naredila vse, kar je v njeni moči, da bo Ukrajini v njenem boju proti Putinu". Starmer je sicer dejal, da bo vojaška pomoč uporabljena "v skladu z mednarodnim humanitarnim pravom".
Na novico se je že odzval tudi tiskovni predstavnik ruskega predsednika Vladimirja Putina Dmitri Peskov, ki je odločitev označil za "še en popolnoma neodgovoren korak k stopnjevanju napetosti in resnemu zaostrovanju razmer". "Natančno bomo spremljali dogajanje in se ustrezno odzvali," je dejal po poročanju Reutersa.
Zelenski na vrhu Nata pozval k odpravi vseh omejitev pri uporabi zahodnega orožja
Ukrajinski predsednik je sicer na vrhu zveze Nato zahodne države pozval prav k odpravi vseh omejitev glede uporabe orožja, ki so jim ga dobavile. "Če želimo zmagati, če želimo prevladati, če želimo obvarovati in braniti našo državo, je treba odpraviti vse omejitve," je Zelenski odgovoril na vprašanje, v kolikšni meri so zahodne države odpravile omejitve pri uporabi dobavljenega orožja za izvajanje napadov ukrajinske vojske na rusko ozemlje.
Poudaril je, da vedo, iz katerih vojaških oporišč Rusija izvaja napade na Ukrajino.
Da ima Ukrajina v okviru samoobrambe pravico do napadov na rusko ozemlje, pa meni tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, ki se je v Washingtonu sestal z Zelenskim. "Rusija je izvedla invazijo na Ukrajino, kar je očitna kršitev mednarodnega prava. In v skladu z mednarodnim pravom ima Ukrajina pravico do samoobrambe, članice Nata pa imajo pravico, da Ukrajini pomagajo pri tem, ne da bi se vpletle v konflikt," je povedal generalni sekretar.
Zaveznice, ki so Ukrajini postavile omejitve, so po njegovih besedah te že deloma omilile. Tako lahko Ukrajina do določene mere izvaja napade na legitimne vojaške cilje na ruskem ozemlju, kar v okviru samoobrambe omogoča tudi mednarodno pravo.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.