Romunsko ministrstvo za obrambo je sporočilo, da so s sistemom za nadzor okoli 12.30 po lokalnem časi v državnem zračnem prostoru zaznali sumljivi leteči predmet. Balon so opazili na 11.000 metrih nadmorske višine, na jugovzhodu države. "Romunske oblasti so od trenutka, ko so predmet odkrili, izvedle vse standardne postopke," so dodali na ministrstvu.
Kot so dejali, je bil sumljivi predmet podoben meteorološkemu balonu. 10 minut po odkritju letečega vsiljivca pa so nadenj poslali dve letali MiG-21 LanceR romunskih zračnih sil pod poveljstvom Nata, ki pa nista uspeli potrdili prisotnosti predmeta. Obe sta se tako po okoli 30 minutah vrnili v bazo.
To pa ni prvi tovrstni dogodek v Evropi. Iz varnostnih razlogov je namreč Moldavija za več kot dve uri zaprla svoj zračni prostor. Tamkajšnje oblasti več podrobnosti o tem niso podale, pri čemer več podrobnosti niso navedle.
ZDA: Za zdaj ni dokazov o izvoru treh sestreljenih letečih predmetov
Balon, ki so ga 4. februarja sestrelili ob obali Južne Karoline, je bil prvi v nizu skrivnostnih letečih predmetov, ki jih je ameriška vojska sestrelila v zadnjih osmih dneh. Po besedah Johna Kirbyja, tiskovnega predstavnika ameriškega sveta za nacionalno varnost, kitajsko vohunjenje z baloni sicer ni nič novega, saj so podobne primere zaznali že v času administracije nekdanjega predsednika Donalda Trumpa. "Zaznali smo jih in jim sledili. Skrbno smo jih preučevali, da bi se naučili čim več. Vemo, da so ti kitajski baloni preleteli na desetine držav na več celinah," je dodal.
Ameriška vojska je v ponedeljek v Atlantskem oceanu našla ostanke prvega sestreljenega balona, vključno s senzorji in ostalimi elektronskimi komponentami. Iskanje se je namreč zavleklo zaradi slabega vremena. Dele balona bo podrobno preučil FBI.
ZDA zaenkrat nimajo dokazov, da bi bili trije neidentificirani leteči predmeti, ki so jih zračne sile ZDA v zadnjih dneh sestrelile nad Severno Ameriko, del vohunskih operacij Kitajske, oziroma da bi bili vključeni v kakršnekoli obveščevalne dejavnosti, je sporočil tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost John Kirby. Dodal je, da bi trije sestreljeni predmeti lahko bili komercialni ali raziskovalni baloni.
Vendar pa po ocenah ameriških oblasti balon izvira prav iz Kitajske in je služil za vohunjenje. Kirby je namreč vseeno ponovno opozoril, da Kitajska izvaja dobro financiran in premišljen vohunski program, pri tem pa se pogosto poslužuje balonov.
Kitajska medtem trdi, da gre za balon za opravljanje meteoroloških meritev, ter da je zaradi vetra zašel z ustaljene poti. Po prvem incidentu so nato ta konec tedna Američani sestrelili še tri predmete. V petek je predsednik Joe Biden ukazal sestrelitev nad severno Aljasko, v soboto so podoben predmet sestrelili nad Jukonom v severozahodni Kanadi. Uradniki niso javno identificirali izvora omenjenih predmetov, prav tako niso povedali, čemu naj bi bili namenjeni.
Kirby je na novinarski konferenci pojasnil, da predmeti niso predstavljali neposredne grožnje civilnemu prebivalstvu, vendar so jih kljub temu uničili za zaščito nacionalne varnosti in letalskega prometa. Medtem ko je bil prvi balon velik za tri avtobuse, so bili preostali trije veliko manjši.
Kanadska policija je medtem sporočila, da še vedno išče ostanke predmeta, ki so ga sestrelili nad Jukonom. Območje iskanja obsega okoli 3000 kvadratnih kilometrov – gre za razgiban gorski teren z visoko snežno odejo. Tiskovni predstavnik policije je dejal, da obstaja možnost, da ostankov nikoli ne bodo našli.
Po navedbah ameriških oblasti je bil kitajski vohunski balon sestreljen 4. februarja nad vzhodno obalo ZDA. Peking sicer še vedno trdi, da je šlo za civilni balon za meteorološke raziskave, ki je nenamerno vstopil v ameriški zračni prostor.
Po navedbah Pentagona in Bele hiše je iskanje ostankov preostalih treh sestreljenih neznanih predmetov trenutno oteženo zaradi vremenskih razmer. Kirby pa dodaja, da bi iskanje ostankov lahko trajalo še nekaj časa.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.