Predmet bi lahko oviral komercialni zračni promet, saj je "lebdel" na višini 6100 metrov, je v izjavi sporočil Pentagon. Prvič so ga zaznali v soboto, in sicer nad območji v Montani, kjer deluje vojska.
Predmet, ki ni veljal za vojaško grožnjo, so obrambni uradniki opisali kot osmerokotno strukturo brez posadke, na katero so pritrjene vrvice. Sestrelili so ga z raketo iz bojnega letala F-16 ob 14.42 po lokalnem času, poroča CNN.
Prvi domnevni kitajski vohunski balon so sestrelili 4. februarja ob obali Južne Karoline, potem ko je več dni lebdel nad celinskim delom ZDA. Ameriški uradniki so dejali, da je kitajskega izvora in da so ga uporabljali za vohunjenje.
Kitajska je to sicer zanikala in dejala, da je šlo za napravo za spremljanje vremena. Incident in jezne izmenjave po njem so okrepile napetosti med Washingtonom in Pekingom. Ameriški obrambni uradnik je dejal, da so ZDA po tem, ko več dni niso prejele odgovora, o prvem kitajskem vohunskem balonu s Pekingom ponovno komunicirale v nedeljo.
'Ne bom jih kategoriziral kot balone. Z razlogom jih imenujemo predmeti'
Po prvem incidentu so nato ta konec tedna sestrelili še tri predmete. V petek je Biden ukazal sestrelitev nad severno Aljasko, v soboto so podoben predmet sestrelili nad Yukonom v severozahodni Kanadi. Uradniki niso javno identificirali izvora omenjenih predmetov, prav tako niso povedali, čemu naj bi bili namenjeni. Tako ZDA kot Kanada bi radi pridobili ostanke predmetov, toda iskanje na Aljaski ovirajo arktične razmere.
Časovnica: neidentificirani leteči predmeti
4. februar: Ameriška vojska sestreli domnevni kitajski vohunski balon ob obali Južne Karoline, ki je več dni lebdel nad ZDA in nadzoroval lokacije, občutljive za ameriško varnost.
10. februar: ZDA sestreli predmet ob severni Aljaski, za katerega uradniki trdijo, da nima nobenega pogonskega ali nadzornega sistema.
11. februar: Ameriško lovsko letalo sestreli visok zračni objekt nad kanadskim ozemljem Yukon približno 160 kilometrov od meje z ZDA. Opisali so ga kot cilindričnega in manjšega od prvega balona.
12. februar: Ameriška letala iz previdnosti sestrelijo četrti predmet v bližini Huronskega jezera.
"Ti predmeti niso bili preveč podobni balonu 4. februarja, bili so tudi veliko manjši, zato jih ne bomo dokončno opredeljevali, dokler ne najdemo ostankov," je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše za nacionalno varnost.
Da ameriška vojska nima novih informacij o državi izvora ali fizičnih in mehanskih lastnostih teh treh predmetov, je povedal tudi general Glen VanHerck, poveljnik Severnega poveljstva zračnih sil ZDA. "Ne bom jih kategoriziral kot balone. Z razlogom jih imenujemo predmeti," je dejal in dodal, da jih še ne morejo opredeliti, glede na kakšen način letijo. "Lahko gre za plinasto vrsto balona znotraj določene strukture ali pa za neko vrsto pogonskega sistema. Toda jasno je, da so sposobni leteti," je dodal.
Ob tem je pojasnil še, da se razlikujejo od že omenjenega domnevnega kitajskega vohunskega balona. "Imam zadržke, pozivam vas, da predmetov ne pripisujete nobeni določeni državi. Ne vemo," je še dodal VanHerck. Izključil ni niti možnosti, da bi neznani leteči predmet pripadal Nezemljanom. "Naj to raziščeta obveščevalna in protiobveščevalna skupnost," je odgovoril, ko so ga vprašali o tej možnosti.
Eden od visokih ameriških uradnikov je za ABC News sicer povedal, da so bili zadnji trije sestreljeni objekti verjetno vremenske naprave in ne vohunski baloni. Tej ideji je nasprotoval demokrat v kongresu, ki je mediju dejal, da so obveščevalci mnenja, da so predmeti bili vohunski baloni. "Menijo, da so bili baloni, da," je dejal vodja senatne večine Chuck Schumer in dodal, da so bili veliko manjši od prvega.
KOMENTARJI (272)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.