Na svojih delovnih mestih bodo ostali tisti, ki so ključnega pomena za nadaljevanje dejavnosti, ki ga Usaid še izvaja, in nekaj vodilnih ljudi. Tisti, ki bodo ostali na delovnih mestih, bodo o tem obveščeni do četrtka popoldne.
State Department naj bi ob tem uredil plačila za vračanje vseh delavcev agencije Usaid iz tujine v naslednjih 30 dneh. Vse pogodbe, ki niso nujne, pa bodo takoj ukinjene. Kot nujno je državni sekretar ZDA Marco Rubio opredelil le pomoč, ki rešuje življenja.
CBS ob tem poroča, da 1400 zaposlenih na sedežu Usaid v Washingtonu ne more več vstopiti v poslopje.
Usaid ima več kot 10.000 zaposlenih, od tega dve tretjini v tujini, njihovo prisilno vračanje pa bo proračun ZDA stalo več kot nadaljevanje njihovega dela.
Agencija Usaid, ustanovljena leta 1961, zagotavlja humanitarno in drugo pomoč v več kot 100 državah sveta.
"Govorimo o odpravljanju posledic nesreč, zdravstvenih delavcih in drugem osebju, ki ščiti ameriške interese po svetu. Govorimo o 20 milijonih udeležencev programa boja proti aidsu, ki nimajo več dostopa do zdravil. Govorimo o izbruhih nalezljivih bolezni, ki se ne bodo več zaustavljali," je za CBS povedal nekdanji direktor Usaid za globalno zdravje Atul Gawande.
Agencijo je pod drobnogled vzel zlasti vodja urada za vladno učinkovitost, milijarder Elon Musk. Trump je v torek pohvalil Muskovo delo pri razkrivanju prevar znotraj zvezne vlade, vendar ni podal dokazov, ki bi njegove trditve potrjevali, poroča televizija MSNBC.
Vodenje agencije je sicer začasno prevzel državni sekretar Marco Rubio, ki je v današnji izjavi ob obisku v Gvatemali vztrajal, da bodo ZDA po pregledu izdatkov in programov "od spodaj navzgor" še naprej financirale projekte mednarodne pomoči za tujino.
"Najraje bi to storili na bolj urejen način od zgoraj navzdol, vendar nismo imeli možnosti za to, ker agencija z nami ni sodelovala. Imeli smo posameznike, ki so tudi po izdaji odredb še vedno poskušali uveljaviti plačila v nasprotju z ukazi," je dodal.
Rubio je povedal še, da bodo vsi prihodnji projekti Usaid ocenjeni glede na to, ali bodo državo "naredili varnejšo, močnejšo in uspešnejšo" ter ali bodo "usklajeni z zunanjo politiko ZDA" pod Trumpom.
"To ni dobrodelna organizacija. To niso zasebna sredstva. To so sredstva ameriških davkoplačevalcev. Dolžni smo jih pametno porabiti," je dodal.
Agencija Usaid je imela v lanskem proračunskem letu iz zvezne blagajne zagotovljenih 40 milijard dolarjev, kar je manj kot odstotek celotnega proračuna ZDA, največ pomoči pa je bilo namenjene Ukrajini, Etiopiji in Jordaniji.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.