Odgovorni urednik revije Atlantic Jeffrey Goldberg je v ponedeljek razkril, da je bil sredi marca vključen v skupino na aplikaciji za sporočanje Signal, v kateri naj bi bila med člani tudi podpredsednik JD Vance in obrambni minister Pete Hegseth. Povabilo za včlanitev naj bi mu poslal svetovalec Bele hiše za nacionalno varnost Mike Waltz.
Pri tem je imel približno dve uri pred samim napadom vpogled v zaupne vojaške načrte za napade na hutijevske upornike v Jemnu, vključno s paketi orožja, tarčami in časovnico.
Medtem ko je bil sprva skeptičen, ga je v resničnost podatkov prepričalo poročanje o napadih. Kmalu zatem je zapustil skupino, pri čemer ni nihče postavljal vprašanj glede njegove prisotnosti v njej.
"Če so že dodali napačno telefonsko številko, vsaj niso izbrali številke koga, ki podpira hutijevce, ker so dejansko delili informacije, za katere menim, da bi lahko ogrozile življenja ameriških vojakov, ki so bili vpleteni v to operacijo," je Goldberg povedal v intervjuju za PBS.
Tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost Brian Hughes je potrdil, da se zdi vsebina pogovorov pristna, in naznanil notranjo preiskavo incidenta.

'To je bilo skrajno malomarno'
"To je eden najbolj šokantnih primerov malomarnosti na področju nacionalne varnosti v zadnjih letih," piše CNN. To, da je Trumpova ekipa za nacionalno varnost o vojaških napadih v Jemnu razpravljala brez oznake "tajno", po njihovi oceni nakazuje na nekorekten ali celo malomaren odnos do ameriških skrivnosti in varnosti ameriških sil na smrtonosni misiji.
Hkrati namiguje na ohlapne postopke v povezavi z razpravljanjem o tematikah nacionalne varnosti. Tudi uporaba Signala, sicer šifrirane aplikacije, ki pa je kljub temu nameščena na telefonih, ki so ranljivi za vdor tujih obveščevalnih služb, kaže na prezir do strogih zakonov o ravnanju s tajnim gradivom. Zaradi incidenta bi se lahko več nižjih uradnikov znašlo v velikih težavah.
"To je bilo skrajno malomarno," je v ponedeljek za CNN povedal Ryan Goodman, nekdanji posebni tožilec ministrstva za obrambo. "To so pravzaprav pogoji kazenskega statuta – 'velika malomarnost pri napačnem ravnanju s tajnimi podatki' ... če se tajne podatke razkrije nekomu, ki ni pooblaščen. In oni so dodali novinarja. To pomeni, da je dejansko prišlo do razkritja podatkov," je pojasnil.
CNN je nadalje kritičen do ministrstva za pravosodje in FBI, od katerih bi bilo pričakovati, da bosta takoj sprožila postopke in preiskavo. Po njihovem mnenju gre za odraz ultralojalistov Trumpu in kulturo nekaznovanosti, kar se kaže v pomanjkanju javnega obžalovanja, kaj šele morebitnih odstopov najvišjih uradnikov.
Demokrati kritični, nekateri republikanci zaskrbljeni
Razkritje je sprožilo val kritik med demokrati in zaskrbljenost tudi pri več republikancih.
Obrambni minister je vojaško operacijo, o kateri so razpravljali v klepetu, branil. Ko so novinarji nanj pritisnili z vprašanji, je Goldberga označil za izjemno zavajajočega in diskreditiranega novinarja, vprašanjem glede vsebine sporočil pa se je izogibal.
Predsednik predstavniškega doma, republikanec Mike Johnson, je dejal, da je sicer šlo za napako, a zatrdil, da je pogovor pokazal, da najvišji uradniki svoje delo opravljajo dobro.
Poslanci iz demokratskih vrst zahtevajo preiskavo, dogodek pa so označili za škandal nacionalne varnosti. "To je ena najbolj neverjetnih kršitev vojaške obveščevalne službe v zelo, zelo dolgem času," je dejal vodja demokratov v senatu Chuck Schumer.
Predsednik senatnega odbora za oborožene sile Roger Wicker, republikanec iz Mississippija, je dejal, da namerava njegova komisija raziskati zadevo. "To je vsekakor zaskrbljujoče," je dodal. "Kaže, da so bile storjene napake."
Trump in Waltz v luči komunikacijskega škandala kritična do novinarja
Predsednik Trump je v ponedeljek sporočil, da ni seznanjen s člankom v reviji Atlantic. "Nič ne vem o tem. Prvič slišim za to," je dejal novinarjem. Bela hiša je medtem sporočila, da so bili napadi na hutijevce izjemno uspešni in učinkoviti.
"Predsednik Trump ohranja polno zaupanje v svojo ekipo za nacionalno varnost, vključno s svetovalcem za nacionalno varnost Mikeom Waltzem," je v izjavi zapisala tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt.
Ameriški predsednik Donald Trump je danes urednika revije The Atlantic Jeffreyja Goldberga označil za sprevrženo osebo, enako tudi svetovalec za nacionalno varnost ZDA Mike Waltz, potem ko sta se oba soočila z vprašanji glede Goldbergove nenamerne vključitve v komunikacije vladnih uradnikov na aplikaciji Signal, poročajo ameriški mediji.
Trump je po novinarskih vprašanjih nemudoma napadel Goldberga in revijo The Atlantic, ni pa z ničemer pojasnil, kako je bil lahko novinar vključen v komunikacijo, ki naj bi bila zaupne narave, ker je Hegseth vanjo vključil podrobnosti o času in lokacijah napada ZDA na jemenske hutijevce, poroča CNN.
Trump je nato dal besedo Waltzu, ki je prav tako napadel novinarja Goldberga in dejal, da ne ve, kako se je lahko vključil v skupino, čeprav je on sam določil osebe, ki so sodelovale v pogovoru. Waltz je nato nizal pohvale na račun Trumpa, ki "brani svet pred hutijevci" za razliko od prejšnje vlade predsednika Joeja Bidna, ki naj ne bi storila nič za zavarovanje plovbe po Rdečem morju.
Dodal je, da izvajajo preiskavo o tem, kako je bil lahko Goldberg, ki do ponedeljka o tem ni javno spregovoril, vključen v komunikacijo. Goldberg je v izjavi za televizijo MSNBC kasneje povedal, da ga je kot uporabnik Signala v pogovor povabil Waltz.
Trump je dejal, da se Waltzu ni potrebno opravičiti za vključitev Goldberga v pogovor, ob tem pa svetovalca za nacionalno varnost označil za "dobrega človeka".
Direktor Cie za polomijo s komunikacijami obtožil Bidnovo vlado
Direktor ameriške obveščevalne agencije Cia John Ratcliffe je danes v senatu za obveščevalno polomijo s komunikacijo vladnih uradnikov preko aplikacije Signal, v katero so vključili tudi novinarja, obtožil prejšnjo vlado demokratskega predsednika Joeja Bidna. Ta je namreč Signal sprejela kot dovoljen način komuniciranja znotraj Cie.
Odgovorni urednik revije Atlantic Jeffrey Goldberg je v ponedeljek razkril, da je bil sredi marca vključen v skupino na aplikaciji Signal, v kateri so bili med drugimi podpredsednik ZDA JD Vance, obrambni minister Pete Hegseth, državni sekretar Marco Rubio, direktorica obveščevalnih dejavnosti Tulsi Gabbard in drugi.
Pomotoma naj bi ga v skupino 18 oseb vključil svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz, za katerega je Goldberg danes na televiziji MSNBC zatrdil, da ga osebno ne pozna in da niti ne ve, zakaj je bil vključen v skupino, v kateri so predstavniki Trumpove vlade podrobno razpravljali o načrtih za napad na jemenske hutijevce.
Ratcliffe je na današnjem zaslišanju v senatnem odboru za obveščevalne dejavnosti potrdil, da je bil del skupinskega klepeta, vendar pa je v odgovoru na vprašanje demokratskega senatorja Marka Warnerja dejal, da je nekdanja Bidnova vlada sprejela aplikacijo Signal kot dovoljeno sredstvo za komunikacije znotraj Cie.
"Sledili smo potrjenim postopkom in komunikacija ni vsebovala zaupnih informacij," je dejal Ratcliffe, kar sta pred njim zagotovila tudi tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt in obrambni minister Hegseth, poroča ameriška televizija ABC.
Predsednik ZDA Donald Trump je izjavil, da še naprej zaupa Waltzu, ki je v skupino domnevno pomotoma vključil Goldberga. Ni pa povedal nič glede Hegsetha, ki je po Goldbergovih besedah v komunikacijo vključil zaupne podatke o napadih na hutijevce.
Warner je od Ratcliffa in direktorice za obveščevalne dejavnosti Tulsi Gabbard skušal dobiti jasen odgovor na vprašanje, ali je komunikacija vsebovala zaupne informacije.
Oba sta zatrdila, da zaupnih informacij ni bilo, obenem pa sta zavrnila njegovo zahtevo, naj potem komunikacijo posredujejo senatnemu odboru in javnosti.
"Če informacije niso bile zaupne, potem jih delite z odborom," je dejal Warner. Gabbard pa je ponovila, da ni bilo zaupnih informacij, in dodala, da ne bo govorila o podrobnostih, ker trenutno poteka notranja preiskava v vladi.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.