"Naš cilj ostaja zmanjšanje napetosti in ponovna vzpostavitev stabilnosti v Rdečem morju. Ne bomo oklevali pri obrambi življenj in prostega pretoka trgovine na eni najpomembnejših vodnih poti na svetu," še piše v skupni izjavi.
Britansko obrambno ministrstvo je v ločenem sporočilu za javnost sporočilo, da so v napadih sodelovala štiri bojna letala typhoon. Njihov cilj je bil po navedbah Londona spodkopati vojaške zmogljivosti Hutijev, ki jih podpira Iran.
Po navedbah tiskovne agencije Hutijev Saba so ameriško-britanske sile napadle prestolnico Sana in več pokrajin v državi.
"Ameriško-britanska agresija bo le še povečala odločnost jemenskega ljudstva, da prevzame svojo moralno in humanitarno odgovornost do zatiranega prebivalstva Gaze," je na družbenem omrežju X sporočil eden od vodij Hutijev Mohamed al-Buhaiti.
Hutijski tiskovni predstavnik Jaja Sari pa je sporočil, da so z raketami napadli ameriško tovorno ladjo Ocean Jazz v Adenskem zalivu. Uradnik Pentagona je to zanikal, češ da gre za lažno informacijo.
Hutiji nadzorujejo velik del Jemna po skoraj desetletju državljanske vojne proti silam mednarodno priznane vlade, ki jo podpira Savdska Arabija. Od sredine novembra lani z raketami in brezpilotnimi letali, s katerimi jih oskrbuje Iran, napadajo ladje v Rdečem morju, kar utemeljujejo s solidarnostjo s Palestinci v Gazi. Zaradi tega so se zvišali stroški ladijskih prevozov po vsem svetu, ne le za tiste, ki plujejo po Rdečem morju, po katerem poteka 12 odstotkov svetovne pomorske trgovine.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.