Kdaj točno se 5. novembra v ZDA odprejo volišča, ni določeno na nacionalni ravni, pač pa o tem odloča vsaka zvezna država posebej. Prvi so svoje glasove oddali prebivalci majhnega mesta Dixville Notch v New Hampshiru in glede na to, da je v tej oddaljeni občini glasovalo le šest ljudi, so tudi rezultati že znani. Trije prebivalci so svoj glas oddali za Trumpa, trije pa za Harrisovo.
Večina volišč se je odprla med 6. in 7. uro po lokalnem času (med 12. in 13. uro po našem času, odvisno od zvezne države). Med njimi so denimo: Connecticut, Kentucky, Maine, New Jersey, New York, Virginia, Severna Karolina, Ohio, Zahodna Virginija, Alabama, Georgia, Illinois, Indiana, Kansas in številne druge.
Nekatere zvezne države so z glasovanjem začele že ob 5. uri, druge pa šele ob 10. uri po lokalnem času (okoli 16. ure po našem času). V nekaterih zveznih državah, kot so New Hampshire, Tennessee in Washington, pa se je glasovanje začelo celo ob različnih urah, saj o tem odločajo različni okraji in občine.
Doslej so se odprla že vsa volišča, nazadnje ob 18. uri po srednjeevropskem času tudi na Havajih.
Donald Trump je v družbi soproge Melanie svoj glas oddal v Palm Beachu. Novinarjem je povedal, da ga veselijo dolge vrste ljudi pred voliščem."To je najboljša kampanja," je dejal.
"Sem zelo samozavesten in videti je, da so republikanci prišli v polni zasedbi. Slišim, da nam gre zelo dobro," je poudaril. Rezultate volitev bo spremljal v družbi sodelavcev in podpornikov na zabavi, ki jo organizira sam.
Kamala Harris je medtem že glasovala po pošti. Razplet današnjega dne bo spremljala na univerzi Howard v Washingtonu, kjer je leta 1986 diplomirala. "Danes imate zadnjo priložnost, da vplivate na volitve," je na omrežju X zapisala Harrisova.
V pogovoru za radijsko postajo WVEE-FM v Atlanti pa je poudarila, da morajo volivci biti odločni. "Danes je dan glasovanja in ljudje morajo iti ven in biti aktivni," je dodala. "Spodbujam vse, naj gredo ven in glasujejo," je dejala in poudarila, da so te volitve prelomne, saj volivci odločajo o dveh "zelo različnih vizijah prihodnosti naroda".
Incident v Washingtonu in grožnje z bombami
Volilni dan kot kaže ne bo minil povsem brez incidentov.
Policija ameriškega Kapitola v Washingtonu je aretirala moškega, ki je "smrdel po gorivu", v roki pa je imel signalno pištolo in baklo. Moškega so ustavili med varnostnim pregledom v centru za obiskovalce. Slednji bo do konca dneva zaprt. V Washingtonu se sicer pripravljajo tudi na možnost morebitnih izgredov. Varnost v okolici Bele hiše so močno poostrili in postavili kovinske ograje, za zaščito svojih prostorov so se odločile tudi številne restavracije, trgovine in lokali.
FBI je medtem sporočil, da so bila volišča v več zveznih državah tarča groženj z bombami, večina od njih naj bi izvirala iz Rusije. "Nobena od groženj do zdaj ni bila označena za verodostojno," so zapisali.
Sekretar zvezne države Georgie Brad Raffensperger je potrdil, da je več volišč prejelo grožnjo z bombo, na dveh lokacijah so za kratek čas evakuirali volivce. Vse grožnje so se izkazale za "neverodostojne" in po njegovih besedah izvirajo iz Rusije. "Želijo destabilizirati Ameriko," je poudaril.
Kdaj bo znano, kdo je zmagovalec?
Ob polnoči se bodo zaprla prva volišča v delih Kentuckyja in Indiane. Kot zadnja se bodo volišča zaprla na Havajih in večjem delu Aljaske in sicer v sredo ob 6. uri, uro pozneje pa se bodo zaprla še volišča na Aleutih.
Leta 2020, ko so Američani nazadnje izbirali predsednika, je trajalo štiri dni, da so po zaključku glasovanja Joeja Bidna razglasili za zmagovalca. Razlog, da je tako dolgo trajalo, so bili izjemno tesni izidi v nekaterih ključnih državah, zato so ponekod glasove ponovno šteli. Hkrati je bilo zaradi pandemije ogromno glasovnic poslanih po pošti, prešteli pa so jih dan po volitvah.
Od takrat so sicer nekatere države, da bi pospešile štetje glasovnic, spremenile svoje volilne zakone. A čeprav tokrat štetje glasov morda ne bo trajalo štiri dni, zmagovalec zagotovo ne bo znan na volilni večer. Prav zato, ker sta kandidata v ključnih zveznih državah tudi letos izenačena, je težko napovedati, kdaj bo znano, kdo se bo januarja vselil v Belo hišo.
Odločilno vlogo v tokratnih volitvah bo imelo sedem t. i. "swing states" oziroma nihajočih držav, to so Pensilvanija, Michigan, Wisconsin, Georgia, Arizona, Nevada in Severna Karolina.
Zmagovalca v ZDA tradicionalno razglasijo mediji, ko postane jasno, da je eden od kandidatov osvojil dovolj elektorskih glasov. Američani predsednika namreč ne volijo neposredno, temveč prek elektorjev. Vsaka zvezna država ima določeno število elektorjev, odvisno od števila prebivalcev države. Za zmago na predsedniških volitvah mora kandidat osvojiti najmanj 270 od skupaj 538 elektorskih glasov.
Američani bodo volili tudi člane predstavniškega doma in tretjino senatorjev
Američani danes volijo tudi vseh 435 članov predstavniškega doma, ki imajo dveletni mandat, ter tretjino senatorjev. Ti imajo šestletni mandat, vsaki dve leti jih na vrsto za volitve pride tretjina.
Glede na ankete bi lahko demokrati v predstavniškem domu, ki ga zdaj obvladujejo republikanci, dobili večino, medtem ko imajo v senatu več možnosti za prevzem večine republikanci. V 11 zveznih državah bodo volili guvernerje, poleg tega bo v 41 državah potekalo 147 referendumov.
KOMENTARJI (1020)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.