Štela bo vsaka glasovnica, še posebej v ključnih zveznih državah oziroma t. i. battleground states. Bitka med republikancem Donaldom Trumpom in demokratom Joejem Bidnom še ni končana, je pa ta vse bližje zmagi in poti v Belo hišo.
Trump ima po projekcijah CNN trenutno 213 elektorskih glasov, Biden pa 253. Kdo bo osvojil elektorske glasove, pa še vedno ni jasno v ključnih Aljaski, Arizoni, Georgii, Nevadi, Severni Karolini in Pensilvaniji – glasovnice v teh državah še preštevajo, kandidata sta si izjemno blizu.
Ključnega pomena na Bidnovi poti do 270 elektorskih glasov je bila že osvojitev Wisconsina in Michigana – obe državi je pred štirimi leti osvojil Trump. V Georgii je Biden presenetljivo prevzel prednost, so pa že napovedali ponovno štetje vseh glasovnic. Svojo prednost je nekoliko povečal v Nevadi, medtem ko mu prednost kopni v Arizoni. Tu se bo štetje zavleklo tudi čez konec tedna, prešteti morajo še 250.000 glasovnic.
Trumpu trenutno bolje kaže v Severni Karolini in na Aljaski. Prav tako se mu obeta en elektorski glas v državi Maine.
– Georgia (preštetih 99 % glasov): Biden v vodstvu za 1616 glasov
– Pensilvanija (preštetih 96 % glasov): Biden v vodstvu za 13.641 glasov
– Nevada (preštetih 92 % glasov): Biden v vodstvu za 20.137 glasov
– Arizona (preštetih 93 % glasov): Biden v vodstvu za 39.769 glasov
- Severna Karolina (preštetih 95 % glasov): Trump v vodstvu za 76.737 glasov
Vodstvo v Pensilvaniji prevzel Biden
Prav Pensilvanija je z 20 elektorskimi glasovi temeljnega pomena za Trumpa – brez nje namreč poti do zmage nima. Poleg tega mora za zmago osvojiti še vsaj tri preostale zvezne države.
Na drugi strani pa Bidna 20 elektorskih glasov že pripelje čez skupno 270 oziroma do končne zmage na volitvah. A tudi brez Pensilvanije ima več poti do Bele hiše, zmagati mora v dveh od ključnih držav – Arizoni, Nevadi in Georgii. Trenutno vodi v vseh treh.
V Pensilvaniji je, tako kot v številnih drugih ključnih državah, po zaprtju volišč sprva kazalo bolje Trumpu, a več kot je bilo preštetih glasovnic (predvsem tistih po pošti), bolj je kopnela Trumpova prednost. Demokratski volivci so namreč predvsem zaradi pandemije v večjem številu kot do zdaj volili po pošti, republikanci pa so se odpravili na volišča na volilni dan.
V Pensilvaniji je po preštetih 96 odstotkih glasov vodstvo prevzel Biden – a vodi le za nekaj tisoč glasov. Rezultat je tako še vedno izjemno tesen.
Bidnov prevzem prednosti lahko pripišemo predvsem dejstvu, da zadnje glasovnice, ki jih trenutno preštevajo, prihajajo predvsem iz večjih mest, kot sta Philadelphia in Pittsburgh, ti pa so pretežno demokratski. Zgolj v Philadelphii je Biden osvojil okoli 80 odstotkov glasov. V izjavi za javnost je župan Philadelphije, Jim Kenney, dejal: "Čeprav nekateri, vključno s predsednikom, še naprej postavljajo neutemeljene trditve o prevari - za kar niso predložili niti enega dokaza, je to kar vidimo v Philadelphii čista in popolna demokracija."
V Philadelphii policija po zadnjih podatkih preiskuje načrtovanje napada na volilni center, v katerem preštevajo še zadnje glasove. Šlo naj bi za manjšo skupino ljudi, ki se je pripeljala iz zvezne države Virginija. Policija jim je že zasegla orožje, najmanj eno osebo pa so aretirali.
V Georgii ponovno štetje glasovnic
Bitka se je presenetljivo zaostrila v Georgii, tradicionalno republikanski državi, kjer je Biden prevzel vodstvo za 1587 glasov. Državni sekretar Georgie Brad Raffensperger je potrdil, da bodo v tej zvezni državi ponovno prešteli glasove. Kar pa ni nepričakovano glede na izjemno tesen rezultat. Pri tem je Raffensperger obljubil popolno transparentnost med ponovnim štetjem. Nepreštetih ostaja le še 4169 glasovnic.
Dodal je, da je razlika med obema kandidatoma "manjša od večje srednje šole". Zakon v Georgii sicer predvideva ponovno štetje glasov, če je med kandidatoma manj kot 0,5 odstotka razlike. "Končni rezultat bo imel ogromne posledice za celotno državo."
Sodnik je sicer v Georgii že zavrgel tožbo, ki so jo vložili republikanci, saj so želeli preprečiti "nezakonito štetje glasovnic, ki so prispele po volitvah".
Kot poroča The New York Times, so demokrati v Georgii nazadnje zmagali leta 1992. Trump je leta 2016 v tej zvezni državi Hillary Clinton premagal za več kot 200.000 glasov. A v tradicionalno 'rdeči' državi se sestava volivcev v zadnjih letih spreminja. Bidnov uspeh je mogoče pripisati pretežno demokratskim volivcem v večjih mestih, kot sta Atlanta in Savannah. Tudi v predmestjih se vedno bolj nagibajo na 'modro' politično stran.
Štetje glasov v Nevadi poskrbelo za primerjave z lenivci
Nevada, ena od ključnih držav, je do sedaj preštela 91 odstotkov glasovnic. Bidnova prednost se je danes nekoliko povečala, Trumpa vodi za 22.076 glasov.
Republikanci so že vložili tožbo proti državi, češ da je 10.000 glasov prišlo od ljudi, ki ne živijo več v Nevadi, a je sodnik prvo sodbo že zavrnil. Jasnejši rezultat pričakujejo do vikenda, saj morajo pregledati še vse glasove, ki so bili poslani po pošti in so prispeli pozno, a so bili oddani do 3. novembra.
Po spletu so se kmalu po predsedniških volitvah v ZDA začeli norčevati iz domnevno počasnega štetja glasovnic v Nevadi. Eden glavnih simbolov je postal lenivec, ki je znan po svojih počasnih gibih. Številni so izpostavili tudi, da v Nevadi očitno še naprej raje zapravljajo čas za igranje iger na srečo in pitje, kot da bi šteli glasovnice.
Številni so svoje občutke tudi ubesedili. "Opazovati Nevado, ko skuša prešteti glasovnice, je, kot da bi opazovala svojo mamo, ki skuša nekaj poiskati na Googlu," je dejala ena od uporabnic Twitterja. "Nevada je tisti prijatelj, ki pravi, da je na poti, ampak v resnici še vedno poležava, ovit v brisačo," je tvitnila druga.
Pristojne oblasti v Nevadi sicer pojasnjujejo, da proces štetja glasovnic poteka s pričakovano hitrostjo. Med drugim to določa zakonodaja, saj še do 10. novembra sprejemajo glasove po pošti, ki so bili oddani pravočasno do 3. novembra. Obenem pa proces traja dlje tudi zato, ker se lahko volivci v Nevadi registrirajo še na dan volitev in hkrati oddajo svoj glas.
Trump napoveduje nadaljevanje pravnega boja
Iz Trumpove kampanje so v izjavi za javnost sporočili, da bodo izpodbijali rezultate volitev, vse projekcije, ki zmago napovedujejo Bidnu, pa so označili za lažne, predsedniška tekma pa da še zdaleč ni končana. "Volitve še niso končane. Lažne projekcije Bidna kot zmagovalca temeljijo na rezultatih v štirih državah, ki še niso končni," so zapisali v izjavi. Jasno je torej, da Trump nima namena priznati poraza.
Trump je kasneje v sporočilu za javnost, ki ga je izdala njegova kampanja, pozval k "popolni transparentnosti" štetja glasovnic. "Že od začetka pravimo, da moramo prešteti vse zakonite glasove ter da se ne sme šteti nobenih nezakonitih glasov". "Nadaljevali bomo ta proces v vsaki točki zakona, da bi zagotovili, da bodo imeli Američani zaupanje v našo vlado," je zapisal. "Nikoli se ne bom nehal boriti za vas in naš narod."
Pri tem je potrebno poudariti, da "štetje vseh legalnih glasovnic" ni cilj, h kateremu je Trump pozival v zadnjih dneh. Zgolj včeraj je tvitnil "Ustavite štetje", pri tem pa ni nakazal na nikakršno razliko med legalnimi in nelegalnimi glasovnicami. Glasovnice, ki se v ključnih državah trenutno preštevajo so veljavne glasovnice, letos se je močno povečalo število ljudi, ki so glasovali po pošti, vsaka zvezna država pa ima svoja pravila glede tovrstnega glasovanja, do kdaj mora glasovnica prispeti.
H koncu preštevanja glasovnic poziva še skorajda od zaprtja volišč, vseskozi pa trdi, da mu pokušajo demokrati ukrasti zmago. Dokazov za nepravilnosti ali prevare na volitvah ni navedel.
Njegova kampanja je v ključnih državah vložila že nekaj tožb, a pri tem v nobenem primeru niso ponudili kakršnegakoli dokaza o nepravilnostih oziroma da se preštevajo neveljavne glasovnice. Volilni uradniki vseskozi ponavljajo tudi, da nepravilnosti niso opazili.
Bidnova kampanja: Trumpa lahko pospremimo iz Bele hiše
V odgovor na Trumpovo napoved izpodbijanja rezultatov je Bidnova kampanja sporočila, da lahko "kršitelje posesti posesti pospremijo iz Bele hiše".
Danes ponoči bo Biden, skupaj z podpredsedniško kandidatko Kamalo Harris, nagovoril Američane.
Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi je na novinarski konferenci Bidna že poimenovala za novoizvoljenega predsednika in dejala, da je jasno, da je zmagovalec volitev.
Dodala je še, da so vedeli, da bo Trump povzročal težave, ko bodo rezultati znani in ga obtožila, da poskuša "uničiti verodostojnost volitev".
Trump je že kmalu po zaprtju volišč zahteval konec preštevanja glasovnic. Trdi, da mu pokušajo demokrati ukrasti zmago, in napovedal nadaljevanje tožb. Dokazov za nepravilnosti ali prevare na volitvah ni navedel.
"Ne smemo dovoliti, da bi kdorkoli utišal naše volivce ali proizvedel rezultate. Naše številke so se skrivaj čudežno zmanjševale. Skušajo potvoriti volitve in tega ne smemo dovoliti," je dejal Trump, ki se od volilne noči razen prek Twitterja ni oglasil.
Ponovil je svoje znane obtožbe, da so določena mesta, ki jih vodijo demokrati, skorumpirana, volilne delavce, ki so prostovoljci in jim večinoma tega ni treba delati, pa je obtožil, da ponarejajo glasove ali preštevajo nezakonite glasove. Poleg tega je nizal obtožbe na račun osrednjih medijev, milijarderjev in velikih tehnoloških podjetij, češ da so vsi proti njemu in podpirajo demokrata Bidna.
"Mislim, da bo veliko tožb. Najverjetneje bo šlo skozi pravni proces. Imam občutek, da bodo na koncu odločili sodniki," je dejal Trump, ki polaga upe v vrhovno sodišče ZDA s konservativno večino in tremi sodniki, ki jih je sam imenoval na položaj.
Državno sodišče v Michiganu je medtem v četrtek zavrglo tožbo Trumpove kampanje zaradi domnevnih nepravilnosti pri štetju glasovnic torkovih volitev kot neutemeljeno in brez dokazov. Michigan, kjer je sodnica v četrtek ugotovila, da tožba Trumpove kampanje, naj se zaustavi štetje glasovnic, nima nobene osnove za uspeh, je že dobil Biden. Za zmagovalca so ga razglasile vse ameriške televizije in Biden je od srede, ko so Trumpovi v Michiganu vložili tožbo, le še povečal prednost, ki je narasla na okrog 150.000 glasov.
Medtem ko Trump trdi, da mu skušajo ukrasti volitve, pa je Biden prepričan v zmago. Njegova kampanja verjame, da bo prejel še več kot 270 elektorskih glasov, ki so sicer potrebni za zmago.
Tajna služba v Delaware pošilja dodatne okrepitve
Kot poroča The Washington Post, tajna služba pošilja okrepitve v Wilmington v zvezni državi Delaware, da bi zaščitila Bidna. Njegova kampanja se namreč pripravlja na morebitno razglasitev zmage ta petek.
Tajna služba je zato vpoklicala ekipo agentov, ki bodo varovali Bidna. Ta naj bi v petek Američane nagovoril ravno iz Wilmingtona.
Trumpovi podporniki ne zaupajo več Fox News
Vse več privržencev Donalda Trumpa v ZDA je nezadovoljnih s poročanjem Fox News, televizijske mreže v lasti Ruperta Murdocha. Slednja je sicer v zadnjih letih delovala kot eden najmočnejših predsednikovih zaveznikov.
Fox News je v nasprotju s projekcijami CNN napovedal zmago Bidna tudi v Arizoni, kjer še štejejo glasove. Trumpovi podporniki zato Fox News ne zaupajo več, svojo zvestobo pa so nekateri zdaj obljubili medijem, ki se še bolj nagibajo v desno. Eden od teh je One America News, ki kot enega od svojih dopisnikov zaposljuje teoretika zarot, poroča Guardian.
V Arizoni so protestniki pred volilnih središčem v Phoenixu glasno vzklikali: "Fox News je zanič."
"Fox, ne moreš jim niti zaupati," je dejal Rob Phail iz South Lyona v Michiganu, ki je protestiral zaradi zmagoslavja Bidna v tej zvezni državi. "So najslabši kameleoni od vseh. Potem se vprašaš, komu še zaupati." Po mnenju Phaila lahko Trumpovi podporniki tako zaupajo izključno predsedniku.
Facebook odstranil stran Trumpovih podpornikov zaradi pozivov k nasilju
Družbeno omrežje Facebook je v četrtek odstranilo stran hitro rastoče skupine podpornikov predsednika ZDA Donalda Trumpa "Stop the Steal", ki so pozivali k nasilju in ponavljali Trumpove obtožbe o tem, da demokrati kradejo volitve. Stran je skoraj vsako sekundo dobila po 1.000 novih članov, v enem dnevu pa se jih je nabralo 365.000.
Facebook je sporočil, da je skupino povezovala ideja delegitimizacije volilnega procesa in so jo zaradi skrb vzbujajočih pozivov k nasilju odstranili, kar je v skladu s politiko izrednih ukrepov v času povečanih napetosti.
Administratorji strani so proti odstranitvi protestirali. Zatrjujejo, da želijo le organizirati miroljubne proteste. "Volitve so končane in ni več volilnih dezinformacij," je sporočil tiskovni predstavnik skupine Chris Barron. Spomnil je, da je Facebook napovedal blokado in označevanje spornih vsebin le za volitve.
KOMENTARJI (2071)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.