Demokratska senatorka slovenskega rodu Amy Klobuchar je v torek v Minnesoti osvojila četrti zaporedni mandat v ameriškem kongresu. Nov mandat v predstavniškem domu kongresa si je zagotovil tudi skrajno desni republikanec slovenskega rodu iz Arizone Paul Gosar.
Senatorki Klobuchar je po zmagah v letih 2006, 2012 in 2018 tokrat nasproti stal nepričakovan tekmec, nekdanji košarkar in samooklicani populist Royce White, ki ga je premagala z ugodno razliko.
White velja za odkritega podpornika Trumpa, četudi ga slednji ni nikoli podprl. Kot navaja AP, pa sta nekdaj obetavnega športnika, ki so ga kot 16. na naboru lige NBA leta 2012 izbrali Houston Rockets, podpirala nekdanji Trumpov svetovalec Steve Bannon in znan skrajno desni vplivnež Alex Jones.
Skrajno desno krilo Republikanske stranke je medtem v sedmem okrožju zvezne države Arizona vpisalo zmago, potem ko je Gosar prepričljivo premagal demokratskega tekmeca Quacyja Smitha.
Gosar je v preteklih letih večkrat opozoril nase, med drugim mu je predstavniški dom pred tremi leti izrekel ukor zaradi animiranega videa, na katerem z mečem ubije demokratsko kolegico iz New Yorka Alexandrio Ocasio-Cortez. Gosar je kongresnik od leta 2011 naprej.
Zvezni senat ima 100 članov s šestletnim mandatom, vsaki dve leti jih na vrsto za volitve pride tretjina. Predstavniški dom ima 435 članov z dveletnim mandatom, tako da jih bodo 5. novembra volili vseh 435.
Zvezni senat
V bitki za nadzor v ameriškem kongresu trenutno vodijo republikanci, ki jim je na senatnih volitvah za zdaj uspelo demokratom prevzeti dva sedeža. Obenem so uspešno zavrli prizadevanja, da bi demokrati spodnesli njihove najbolj ranljive kandidate.
V napetem boju za senatne sedeže je trenutni republikanski guverner Zahodne Virginije Jim Justice premagal demokratskega tekmeca in bo tako zasedel sedež, ki je doslej pripadal Joeju Manchinu, neodvisnemu senatorju, ki je glasoval z demokrati.
Obenem je tudi v Ohiu dolgoletni demokratski senator Sherrod Brown moral priznati poraz Bernieju Morenu, poslovnežu, ki uživa podporo Trumpa.
V 100-članskem senatu, kjer so imeli doslej demokrati večino 51 glasov, imajo tako republikanci trenutno 51 sedežev, demokrati pa 42. Rezultatov v sedmih zveznih državah po poročanju ameriške tiskovne agencije AP še niso razglasili. Republikanci naj bi osvojili še vsaj tri sedeže – v Montani in morebiti še Wisconsinu in Pensilvaniji.
Prvič v zgodovini bosta v senatu sedeli dve temnopolti ženski – demokratki Angela Alsobrooks in Lisa Blunt Rochester sta zmagali v Marylandu in Delawaru.
V zveznem senatu je vsaka država upravičena do dveh predstavnikov.
Predstavniški dom
Ankete po drugi strani demokratom napovedujejo možnost prevzema večine v 435-članskem predstavniškem domu, kjer sedaj sedi 220 republikancev in 212 demokratov, trije sedeži pa so prazni. Demokrati morajo republikancem za večino odvzeti pet sedežev, za kar si prizadevajo predvsem v velikih državah Kaliforniji in New Yorku. Število sedežev v predstavniškem domu je odvisno od števila prebivalcev vsake zvezne države.
Glede na dosedanje rezultate imajo demokrati 143 sedežev, republikanci pa 178, 114 jih morajo še podeliti.
Med drugim je sedež uspelo ohraniti demokratki Rashidi Tlaib iz Michigana, članici levega krila demokratske stranke, ki kot palestinsko-ameriška članica kongresa predstavlja pomemben glas za arabsko-ameriške in muslimanske volivce. Pred volitvami ni želela izreči podpore Kamali Harris, kar bi po ugibanjih nekaterih lahko vplivalo na njen uspeh na volitvah v Michiganu, eni od ključnih, t. i. nihajočih držav.
Obenem je bila v predstavniški dom izvoljena prva transspolna političarka Sarah McBride, ki je v Delawaru premagala republikanskega izzivalca.
Guvernerji
ZDA imajo 50 zveznih držav, ki jih vodijo guvernerji s štiriletnim mandatom. Tokrat bodo volili guvernerje v 11 državah, posebej so volili tudi devet namestnikov guvernerjev, ki niso nujno iz iste stranke kot guverner, deset pravosodnih ministrov in sedem državnih sekretarjev, ki so po državah zadolženi predvsem za volitve.
Od 11 bitk so jih republikanski kandidati dobili osem - v Indiani, Vermontu, Zahodni Virginiji, Missouriju, Severni Dakoti, Montani, New Hampshiru in Utahu. V treh zveznih državah na položajih ostajajo demokrati, piše ameriška tiskovna agencija AP.
V Indiani je položaj guvernerja v torek osvojil Mike Braun, ki bo tako nadomestil strankarskega kolega Erica Holcomba, ki po dveh zaporednih mandatih ni mogel več kandidirati. V Vermontu se zmaga obeta zmernemu republikancu Philu Scottu.
V Delawaru, Severni Karolini in Washingtonu so položaje zasedli demokratski kandidati Matt Meyer, Josh Stein in Bob Ferguson, na podlagi anket in prvih izidov poroča AP.
Stein je tako v Severni Karolini, eni od nihajočih držav, ki naj bi bile ključne za končni izid predsedniških volitev, premagal republikanskega kandidata Marka Robinsona.
Ta se je v času predvolilne kampanje znašel v središču škandala zaradi objav na spletni strani s pornografsko vsebino, kjer naj bi sam sebe med drugim označil za "temnopoltega nacista".
Zaradi obtožb je bil znotraj lastne stranke deležen pozivov k odstopu od kandidature, češ da bi lahko škodoval prizadevanjem Donalda Trumpa za vnovično osvojitev Bele hiše, a je Robinson to zavrnil in vztrajal, da so očitki na njegov račun tabloidne laži.
"Izbrali smo upanje pred sovraštvom, sposobnost pred kaosom, spodobnost pred delitvami," je v svojem taboru ob rezultatih dejal Stein. "Zdi se, da ni bilo namenjeno," je medtem medtem po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Robinson.
Po državah potekajo tudi referendumi o spremembah volilnih sistemov, kazenskem pravu, minimalnih plačah, legalizaciji marihuane in drugih vprašanjih, kot je na primer prepoved izkoriščanja zapornikov za prisilno slabo plačano delo.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.