V zadnjih dveh tednih se je število ruskih bataljonskih taktičnih skupin na obmejnem območju s 60 povečalo na 83, 14 jih je še na poti, so za Reuters povedali ameriški uradniki, ki so zaradi občutljivosti informacij želeli ostati anonimni.
Glede časa invazije ocenjujejo, da bo zmrzal dosegla vrhunec okoli 15. februarja, kar bo ruski vojski omogočilo prevoz težje opreme. Takšne vremenske razmere naj bi trajale do konca marca. Omenjeni časovni okvir in naraščajoča prisotnost ruskih sil blizu Ukrajine bi lahko nakazovala, da se okno za umiritev napetosti po diplomatski poti počasi zapira.
Ameriški uradniki niso predložili dokazov, ki bi podprli njihove ocene; dejali so le, da njihove informacije temeljijo na obveščevalnih podatkih. Rusija sicer zanika načrtovanje invazije, a blizu meje z Ukrajino je nastanjenih okoli 100.000 ruskih vojakov, kar pomeni, da bi lahko kljub temu izvedla nedoločeno vojaško akcijo, če njene varnostne zahteve ne bi bile izpolnjene, še trdijo Američani. Rusi se med drugim ne strinjajo s članstvom Ukrajine v zvezi Nato.
Če bi Rusija napadla ukrajinsko prestolnico Kijev, bi lahko ta padla v nekaj dneh, ocenjujejo Američani. Obsežna invazija bi zahtevala žrtve tako med vojaki kot med civilisti (do 50.000) in spodbudila novo begunsko krizo v Evropi.
Medtem so na Poljsko prispele dodatne ameriške enote kot del nove napotitve za krepitev sil zahodnega vojaškega zavezništva Nato v regiji. Prva skupina je v soboto prispela na jugovzhod države. Administracija Joeja Bidna je pred dnevi napovedala, da bo v vzhodno Evropo napotila skoraj 3000 dodatnih vojakov.
Moskva trdi, da so njene enote v regiji zaradi vojaških vaj, vendar so zahodni zavezniki Ukrajine zaskrbljeni, da Kremelj načrtuje napad. Napetosti so nastopile skoraj osem let po tem, ko si je Rusija priključila južni polotok Krim.
Ukrajinsko vodstvo: Diplomatska rešitev verjetnejša kot ruski napad
Ukrajinsko predsedstvo je medtem danes zatrdilo, da je možnost za diplomatsko rešitev naraščajočih napetosti z Rusijo večja kot za ruski napad. To stališče zagovarjajo kljub današnjim opozorilom ZDA.
"Poštena ocena razmer kaže, da je možnost iskanja diplomatske rešitve za deeskalacijo še vedno bistveno večja od grožnje nadaljnje eskalacije," je dejal svetovalec ukrajinskega predsedstva, Mihail Podoljak.
Povedal je, da Rusija redno izvaja obsežne rotacije vojakov, manevre in razporejanje orožja, odkar je lani spomladi strnila sile na ukrajinski meji. S tem želi "zagotoviti stalen velik psihološki pritisk", je pojasnil."Za našo obveščevalno službo in naše oborožene sile ta ruska dejavnost ni popolno presenečenje," je dejal Podoljak. Poudaril je, da so zahodni podporniki Ukrajine prejeli "znatno količino" svojih obveščevalnih podatkov o ruskih dejavnostih ravno iz Kijeva.
Podoljak je še dodal, da ima le Kremelj odgovore na to, kako dolgo bo trajala takšna ruska aktivnost in zakaj se vzdržuje.
Ukrajinsko predsedstvo se je s temi izjavami odzvalo na današnje opozorilo Washingtona, da po ocenah ameriških obveščevalnih služb Moskva pospešuje korake v potencialno obsežno invazijo.
KOMENTARJI (525)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.