Prve ocene kažejo, da se proti vasici premika 1,2 milijona kubičnih metrov skalnih ruševin, je pojasnila uprava kantona Graubünden v jugovzhodnem delu Švice. 90 prebivalcev so že obvestili, da bodo morali svoje domove zapustiti, obstaja pa možnost, da se domov ne bodo mogli vrniti več mesecev.
Kdaj točno bo evakuacija stekla, še niso določili, poroča Tagesschau.
Trenutno se melišče proti vasi premika za približno 25 centimetrov na dan. Če bi območje zajelo obilno deževje, bi gmota v dolino lahko zgrmela s hitrostjo 80 kilometrov na uro, je prebivalcem na informativnem sestanku pojasnil geolog Stefan Schneider.
Za tako ekstremen podor trenutno sicer obstaja zelo malo možnosti, vendar prebivalce kljub temu opozarjajo, da v takem primeru pravočasna obvestila za evakuacijo praktično ne bi bila mogoča.
Prebivalce Brienza, ki leži na nadmorski višini 1150 metrov, so v pričakovanju zemeljskega plazu evakuirali že maja lani. Mesec pozneje je ogromna gmota dejansko zgrmela proti hišam in jih le za nekaj metrov zgrešila. Travnike in polja je zasula tudi več metrov visoka plast zemlje in kamenja. Razsežnost takratnega plazu so vidne na spodnjih fotografijah.
Gora nad Brienzem se premika že več tisočletij. V zadnjem stoletju se je premikala po nekaj centimetrov letno, v zadnjih 20 letih pa se je premikanje pospešilo. Da bi proces upočasnili, so leta 2021 pod vasjo skopali predor, po katerem naj bi odtekala voda, s čimer bi se drsenje terena upočasnilo.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.