Pisal se je maj 2022 in vesela družba visokih ukrajinskih vojaških častnikov ter poslovnežev se je zbrala, da bi proslavila ukrajinske uspehe pri zadržanju napredovanja ruskih sil po siloviti februarski invaziji: "Potem pa je nekdo v alkoholnem opoju in domoljubni vnemi predlagal, da bi razstrelili Severni tok," trdi ameriški časnik Wall Street Journal, ki je v četrtek objavil obsežno poročilo o tem, kako naj bi se odvili dogodki. Pri tem se sklicujejo na štiri različne vire v ukrajinski vojski.
Konec septembra 2022 so na plinovodih Severni tok 1 in 2, po katerih se je v Evropo stekal ruski plin, potrdili štiri puščanja. Do dveh uhajanj plina je prišlo v švedskih, do dveh pa v danskih vodah. Švedske in danske oblasti so ugotovile, da so puščanje povzročile podvodne eksplozije. Med preiskavo so našli sledi eksploziva in potrdili, da so bile eksplozije namerna dejanja. Ukrajina je kmalu po sabotažah krivdo pripisala Rusiji, Moskva pa je odgovornost ves čas zanikala. Po navedbah omenjenega časnika so bile torej te sabotaže res delo ukrajinskih rok.
Najeta jadrnica in ženska na krovu
Ideja o sabotiranju vira financiranja za Putinov vojaški stroj naj bi se torej rodila med spomladanskim proslavljanjem ukrajinskih uspehov, ko so želeli zadati udarec Moskvi. Plinovodi Severni tok, ki tečejo pod Baltikom in so zemeljski plin iz Rusije dovajali v Nemčijo, so se zdeli odmevna tarča. Načrti so se oblikovali le ustno, da ne bi pustili nobene papirnate sledi.
Ker ukrajinska vojska takrat ni imela sredstev za financiranje, se je obrnila na tamkajšnje tajkune in oblikovali so "javno-zasebno partnerstvo", kot ga je imenoval vir. Operacija je stala dobrih 270.000 evrov, vključevala pa je šesterico operativcev na najeti jadrnici. Med njimi naj bi bila dva izkušena potapljača iz civilne sfere, pa tudi ženska, da bi navzven dajali vtis, da gre za skupinico, ki uživa na morju. Plovilo so preko lažne poljske potovalne agencije najeli v Rostocku.
Zalužni trdil, da se operacije ne da več preklicati
Na čelu operacije je bil general Valerij Zalužni, takratni vrhovni poveljnik ukrajinske vojske, v načrtovanje naj bi bil vpleten tudi polkovnik Roman Červinski, zeleno luč je nato dal tudi ukrajinski predsednik Volodimr Zelenski. A dogovore naj bi nazadnje prestregla nizozemska obveščevalna služba, ki je nemudoma obvestila Nemčijo in ZDA. Cia je takoj opozorila Zelenskega, naj tega ne stori. Tudi Nemčiji ne bi bilo pogodu, da bi njeno kritično infrastrukturo uničila država, ki so ji ves čas izdatno pomagali.
Po posredovanju Američanov je Zelenski operacijo poskušal ustaviti, a bilo je prepozno. Zalužni njegovega naročila ni izpolnil, skliceval se je na operativno varnost. Dejal je, da saboterjev ne more več odpoklicati, saj so šli v komunikacijsko blokado, sleherni poskus vzpostavitve stika z njimi pa bi ogrozil celotno operacijo.
Nemci grizejo naprej
Posadka je odplula, oborožena le s potapljaško opremo, satelitsko navigacijo, prenosnim sonarjem in odprtokodnimi zemljevidi morskega dna, ki so prikazovali položaj cevovodov. V trdi temi so v ledenih vodah Baltika namestili močan eksploziv, znan kot HMX, ki je bil povezan s časovno nadzorovanimi detonatorji. Eksplozije so naredile dovolj škode, da je plinovod na več mestih začel puščati. Cene plina so se v Evropi dvignile v nebo, ta je začela iskati nove vire energije in zmanjšala odvisnost od Rusije. Edini plinovod zdaj poteka čez ukrajinsko ozemlje, kljub vojni trgovanje normalno poteka naprej, Ukrajina pa s pridom zaračunava nadomestilo.
So pa saboterji naredili tudi nekatere napake. V morju so ponesreči izpustili eksploziv, ki so ga nato našli švedski preiskovalci, iz Nemčije pa se jim je tako mudilo, da jadrnice niso dovolj dobro očistili in nemški preiskovalci so lahko zavarovali posamezne sledi. Švedska in Danska sta svoji preiskavi letos pozimi že zaključili in dejali, da ni zadostne podlage za nadaljevanje postopka. A nemška preiskava še naprej ostaja odprta, nemški preiskovalci počasi odkrivajo plast za plastjo te odmevne sabotaže.
Uradno vsi omenjeni sicer še vedno zanikajo, da bi za izpeljano zaroto stala Ukrajina. Trdijo, da ukrajinski operativci ne izvajajo nobenih nalog na tujem ozemlju. General Zalužni je bil medtem imenovan za ukrajinskega veleposlanika v Združenem kraljestvu, gre za položaj, ki zagotavlja imuniteto in ščiti pred pregonom, so še spomnili pri omenjenem časniku.
Kijev vpletenost zanika
V Kijevu so sicer navedbe zavrnili kot "popoln nesmisel". "Vpletenost Ukrajine v eksplozije na Severnem toku je popoln nesmisel. Takšna dejanja za Ukrajino niso imela nobenega smisla," pa je za francosko tiskovno agencijo AFP po poročanju STA danes poudaril svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak.
KOMENTARJI (423)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.