Madžarski list Magyar Nemzet (Madžarski narod) ima pogosto vlogo svojevrstnega poligona za testiranje mnenja javnosti. V njem se pogosto pojavljajo teme, o katerih premier Viktor Orban in člani njegove vlade ne postavljajo direktnih vprašanj, jih pa zanima, kaj meni javnost.
Tudi tokrat ni nič drugače, poroča Deutsche Welle. Časnik je namreč sprožil razpravo, ki je bila do zdaj tabu celo v madžarskih vladnih krogih – izhod Madžarske iz Evropske unije.
"Čas je za pogovor o Huxitu", se glasi naslov. To je sprožilo burne odzive – o tem so poročali večji tuji mediji, zgražali so se opozicijski politiki, mnogi strokovnjaki so izrazili zaskrbljenost. Kar ne preseneča: o tem, da je Madžarska del Evropske unije, je do zdaj – kljub razhajanjem z EU pri številnih vprašanjih – veljal družbeni konsenz.
Izhod Madžarske iz EU se tokrat prvič po letu 2010, torej od prihoda Orbana na oblast, odkrito in resno predlaga v najpomembnejših vladnih medijih.
'Naše poti so se razšle'
"Zdaj moramo končno resno razmisliti o našem izstopu iz zavezništva držav, ki krvavijo iz tisočih ran, kažejo imperialistična nagnjenja in se do svojih vzhodnoevropskih članic vedejo podcenjujoče in arogantno," piše v madžarski izdaji časnika.
"Naše poti so se razšle. Medtem ko Zahod zavestno krši krščansko moralo in svetovni red, namesto tega pa napoveduje izgradnjo kozmopolitanske, neosebne svetovne družbe, ki sloni na brezmejnem samozadovoljstvu in samouničenju posameznika, se mi – Madžari, Poljaki in Srednja Evropa trdno držimo svojih tisočletnih kulturnih in verskih temeljev," še navaja pisec.
Avtor članka je politolog Tamas Fricz, tudi sicer znan po svojih radikalnih desničarskih stališčih. Ne gre za nekega političnega "outsiderja", pač pa za vodilnega člana pomembnih organizacij blizu Orbana, kot je na primer Forum civilnih združenj (CÖF). Ta občasno organizira t. i. "mirovne pohode" – demonstracije moči Orbanove vlade z več deset ali sto tisoč udeleženci, na katerih se pogosto slišijo ostre kritike Unije.
Zaradi tega obstaja verjetnost, da so bili vladni krogi vnaprej obveščeni o omenjen članku, skoraj gotovo pa je bila objava celo dogovorjena. Idejo o "huxitu" je v preteklih tednih že načelo več madžarskih politikov iz vladajoče stranke. A vedno samo posredno.
Laszlo Köver, predsednik madžarskega parlamenta, je v julijskem intervjuju dejal, da bi na referendumu o članstvu v EU danes "zagotovo glasoval proti". Finančni minister Mihaly Varga pa je prejšnji teden dejal, da bi na referendumu obkrožil odgovor "za", a to vprašanje bi lahko dobilo povsem nov pomen konec tega desetletja, ko bo Madžarska v proračun EU začela plačevati več, kot iz njega prejme.
'Obstaja življenje izven EU'
Celo sam Orban je v preteklosti izjavil, da obstaja življenje zunaj EU, zadnjič je to dejal leta 2016 v povezavi z brexitom. Letos glede tega še ni zavzel jasnega stališča, se pa v zadnjem času vse bolj agresivno spopada z EU, pred kratkim zaradi spornega madžarskega zakona, ki omejuje širjenje vsebin o skupnosti LGBTIQ med mladimi. Orban je pri tem jasno pokazal, da zavrača EU v sedanji obliki.
Madžarski opozicijski politiki menijo, da za člankom v časopisu Magyar Nemzetda stoji Orban s sodelavci. "Orbanova kampanja za izhod naše domovine iz Evropske unije se je začela," je na Facebooku zapisala Timea Szabo iz stranke Dialog za Madžarsko. Podobne izjave so podali tudi drugi predstavniki opozicije.
Politolog: Orban javnost obrača proti EU
Da Orbanu izstop iz EU trenutno še ni v interesu, pa je za Deutsche Welle povedal madžarski politolog Peter Kreko. "Vendar je v njegovem interesu, da javno mnenje obrne proti EU, da bi lahko izsiljeval s huxitom. Njegov cilj je povečati sovražnost Madžarov do EU," je dejal.
Za doseg tega cilja Orban pogosto trdi, da Madžarska od EU prejema vse manj denarja, zato nima več koristi od članstva, pojasnjuje Kreko, ki trenutno dela na Inštitutu za humanistične vede (IWM) na Dunaju. Madžari v raziskavah javnega mnenja namreč kot eno največjih prednosti EU navajajo evropska sredstva.
"Vendar je treba jasno povedati, da je velika večina Madžarov še vedno zelo proevropsko usmerjena," še dodaja Kreko. Zato bi bila po njegovem mnenju pretirana propaganda proti EU z namenom zmage na parlamentarnih volitvah prihodnje pomladi "taktična napaka". To bi namreč lahko vplivalo na še neodločene proevropske volivce in jih spodbudilo, da podprejo opozicijo.
KOMENTARJI (283)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.