"Vsi me sprašujejo, ali me je strah. Ne bojim se. Vem, da bom zapustil letališče in odšel domov, ker imam prav in vse kazenske prijave proti meni so izmišljene," je ob pristanku dejal Aleksej Navalni. Opozicijski politik je bil prejšnji mesec uvrščen na zvezni seznam zaradi kršitev določil pogojne kazni, povezane s primerom goljufije. Navalni obtožbe označuje za politično motivirane.
V uradni izjavi Zveznega urada za prestajanje zapornih kazni so v nedeljo popoldne sporočili, da bo Navalni ostal pridržan do obravnave na sodišču konec meseca, poroča TASS. Po besedah njegove tiskovne predstavnice Kire Jarmiš in regionalnega koordinatorja Leonida Volkova je pridržan na policijski postaji v mestu Himki, severno od središča Moskve, in včeraj ni imel dostopa do svojega odvetnika. Za rešetkami bo po poročanju BBC 30 dni.
Sredi avgusta letos je Navalni nenadoma zbolel na letu v Moskvo, dva dni kasneje so ga prepeljali na zdravljenje v Nemčijo. Laboratoriji v Nemčiji, Franciji in na Švedskem so potrdili zastrupitev z živčnim strupom novičok. Sledi so našli na plastenki z vodo v hotelu, v katerem je Navalni bival.
Prejšnji mesec so raziskovalni novinarji CNN in skupine Bellingcat identificirali tri agente Zvezne varnostne službe (FSB), ki so odpotovali v Tomsk, ko je tam bil tudi Navalni, posebna enota, v kateri je bil tudi strokovnjak za kemično orožje, pa naj bi mu sledila več let. Navalni je v telefonskem klicu pretental domnevnega agenta po imenu Konstantin Kudrjavcev, da je razkril podrobnosti operacije. Povedal mu je, da so novičok dali na njegove spodnje hlače, njega pa so poslali v Omsk, da je z oblačil Navalnega odstranil vse sledove živčnega strupa.
Sibirska veja notranjega ministrstva trdi, da so zdravniki, ki so ga zdravili dva dni, preden so ga prepeljali v Nemčijo, potrdili diagnozo, da je imel "motnje v presnovi ogljikovih hidratov in kronično vnetje trebušne slinavke". Prav tako niso potrdili diagnoze o zastrupitvi. Sledov strupa naj ne bi našli na njegovih oblačilih ali predmetih, ki so jih našli v njegovi hotelski sobi in v lokalu na letališču, kjer je bil pred odhodom v Moskvo. Ruski predsednik Vladimir Putin je zanikal vpletenost ruskih varnostnih sil v zastrupitev opozicijskega politika ter dodal, da "če bi varnostne službe želele ubiti Navalnega, bi dokončale delo".
Letalo družbe Pobeda, ki je z Navalnim poletelo iz Berlina, bi sicer moralo pristati na letališču Vnukovo, kjer se je zbralo nekaj sto njegovih podpornikov in novinarjev. Tam so ruske oblasti pridržale nekaj privržencev politika, med njimi tudi njegovo odvetnico Ljubov Sobol ter sodelavca Ruslana Šavedinova. Let so nato v zadnjem trenutku preusmerili na letališče Šeremetjevo.
Evropski voditelji so že obsodili novo pridržanje Navalnega, predsednik parlamenta David Sassoli in predsednik evropskega sveta Charles Michel pa sta pozvala k izpustitvi politika. "Pridržanje Alekseja Navalnega ob prihodu v Moskvo je nesprejemljivo. Ruske oblasti pozivam, naj ga takoj izpustijo," je zapisal na družbenem omrežju. Sassoli pa je dejal, da gre za "žalitev mednarodne skupnosti in Evrope, ki je rešila njegovo življenje. Pripravljeni smo ga povabiti v Evropski parlament". K izpustitvi vodje ruske opozicije pozval visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell.
Pridržanje Navalnega je v današnji izjavi za javnost obsodila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Takoj ga morajo izpustiti in mu zagotoviti varnost," je poudarila. Dodala je, da je pridržanje političnih nasprotnikov v nasprotju z mednarodnimi zavezami Rusije.
Nemška kanclerka Angela Merkel je obsodila aretacijo Navalnega in pozvala k njegovi izpustitvi. Njen tiskovni predstavnik Steffen Seibert je dejal, da kanclerka obsoja njegovo aretacijo, ki da krši načela vladavine prava. Dodal je, da Nemčija poziva Rusijo k takojšnji izpustitvi Navalnega.
Nemški zunanji minister Heiko Maas je pred tem poudaril, da se je Navalni zavestno odločil vrniti v Rusijo, ker tam vidi svoj osebni in politični dom. "Dejstvo, da so ga ruske oblasti prijele ob prihodu v domovino, je popolnoma nerazumljivo," je dodal vodja nemške diplomacije. Francosko zunanje ministrstvo pa je v nedeljo zvečer sporočilo, da aretacijo Navalnega spremlja z veliko zaskrbljenostjo.
Obsodbam prijetja Navalnega in pozivom k njegovi izpustitvi se je danes pridružil tudi britanski zunanji minister Dominic Raab. "Strašno je, da so ruske oblasti prijele Navalnega, žrtev prezira vrednega zločina," je zapisal. Dodal je, da bi bilo bolje, če bi Rusija pojasnila, zakaj je bilo na njenem ozemlju uporabljeno kemično orožje.
Tudi ruska soseda Finska je pozvala k izpustitvi Navalnega. Za to se je v svojem tvitu med drugim zavzela finska premierka Sanna Marin.
Na aretacijo so se odzvali tudi v ZDA, kjer tako odhajajoča kot prihajajoča administracija podpirata opozicijskega politika. "Napadi Kremlja na gospoda Navalnega niso samo kršitev človekovih pravic, ampak tudi žalitev ruskega naroda, ki si želi, da bi bil njegov glas slišan," je sporočil Jake Sullivan, Bidnov svetovalec za varnost. Obtožbam na račun uradne Moskve se je pridružil tudi ameriški državni sekretar Mike Pompeo, ki je dejal, da gre za zadnjega v seriji poskusov utišanja Navalnega in drugih opozicijskih predstavnikov ter neodvisnih glasov, ki so kritični do ruskih oblasti.
Po zadnjih raziskavah na Navalnega pozitivno gleda okrog devet odstotkov Rusov, na zadnjih predsedniških volitvah, na katerih mu je bila kasneje zaradi sodnih postopkov preprečena kandidatura, pa se mu je obetala približno štiriodstotna podpora.
Lavrov: Zahod odvrača pozornost od svojih problemov
Zahodni politiki želijo s svojimi izjavami o aretaciji vodje ruske opozicije Alekseja Navalnega ob vrnitvi v domovino odvrniti pozornost od globokih kriz, v katerih so se znašle njihove države, je danes ocenil ruski zunanji minister Sergej Lavrov.
"Videli smo, kako so pograbili včerajšnjo novico o aretaciji Navalnega," je dejal Lavrov na današnji novinarski konferenci o dosežkih ruske diplomacije v lanskem letu. "Zadovoljni so, ker mislijo, da bodo na ta način odvrnili pozornost javnosti od najgloblje krize, v kateri se je znašel liberalni model razvoja," je še poudaril Lavrov po poročanju ruske tiskovne agencije Tass.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.