Tujina

Albanski tihotapci na TikToku: Zagotovite si mesto na begunskem čolnu

Tirana/Dunkirk/London, 29. 08. 2022 10.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na družbenem omrežju TikTok so se začeli pojavljati zelo nenavadni oglasi. Ena izmed albanskih tihotapskih združb se je namreč odločila, da bo svoje storitve promovirala kar prek popularnega omrežja. V svojih objavah Albancem ponujajo brezplačne avtobusne prevoze do Rokavskega preliva, tam pa še nikoli cenejše plovbe do Otoka. Kraljeva mornarica in obmejne sile Velike Britanije pa poročajo o rekordnem številu prestreženih čolnov z begunci.

Albanske tihotapske združbe so svoje storitve začele promovirati kar na družbenem omrežju TikTok. Na njem migrantom, ki želijo prečkati Rokavski preliv, ponujajo brezplačne avtobusne prevoze od južne Evrope do severne Francije. Pravijo, da gre za '100-odstotno varno potovanje, v svojih oglasih pa prikazujejo minibuse, s katerimi se podajajo na več kot 2000 kilometrov dolgo pot. Na posnetkih v albanščini pozivajo, naj se gledalci na pot prijavijo z zasebnim sporočilom. 

"Vsakodnevni prevozi od Skhoderja do Dunkirka. Za več informacij mi napišite zasebno sporočilo," je zapisano na enem izmed posnetkov. "Fantje so se ravnokar odpravili do Dunkirka. Hvala. Bog z vami. Če pohitite, si lahko zagotovite mesto, napišite nam zasebno sporočilo," se glasi drugi oglas. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Iz Albanije prijavljene begunce brezplačno odpeljejo do preprodajalskih združb v Franciji, ki jih pogosto vodijo iraški Kurdi. "Čolni pripadajo Kurdom, oni so tudi organizatorji. Albanci jim samo posodijo delovno silo," je povedal eden izmed neimenovanih albanskih beguncev. V Franciji begunci za približno 35 kilometrov dolgo plovbo čez Rokavski preliv Kurdom plačajo od 3500 do 5000 funtov (približno od 4100 do 6000 evrov) na osebo, kar je glede na pretekle zahtevane zneske zelo poceni, poroča The Telegraph

Ker se cene prehodov znižujejo, se odpirajo novi trgi, eden izmed teh je ravno albanski. "Albanci to počnejo zaradi denarja. V državi divja huda revščina, prebivalci bežijo proti boljšemu življenju, zaposlitvi," je povedal vir. Večina pretihotapljenih Albancev vseeno konča na trgu z delom na črno, predvsem v gradbeništvu. "Nekateri, predvsem mladi moški, pa padejo v kriminal in delajo v farmah za gojenje marihuane. Samo tako lahko odplačajo svoj dolg dragega prečkanja preliva," je tudi dodal. 

Ustavili 27 čolnov, na vsakem je bilo 50 ljudi, od tega je bilo 40 odstotkov Albancev

Britansko ministrstvo za obrambo je sporočilo, da so v ponedeljek, 22. avgusta, postavili nov dnevni rekord števila migrantov, ki so prečkali Rokavski preliv. V enem dnevu je preliv s čolni prevozilo 1295 beguncev, od tega jih je bilo 40 odstotkov iz Albanije. Kraljeva mornarica in britanska obmejna kontrola sta zaustavili 27 čolnov, na vsakem je bilo približno 50 ljudi. Prejšnji rekord so postavili novembra lani, ko je preliv v enem dnevu prečkalo 1185 beguncev. Po zadnjih podatkih se je letos število beguncev, ki so prepluli Rokavski preliv podvojilo, britanske mejne kontrole so presegle že več kot 22.500 ljudi. V Avgustu je britanske obale doseglo več kot 6500 migrantov, junija 3683.

Britansko ministrstvo za obrambo je sporočilo, da so v ponedeljek, 22. avgusta, presegli dnevni rekord števila migrantov, ki so prečkali Rokavski preliv. V enem dnevu je namreč preliv prečkalo 1295 beguncev, od tega jih je 40 odstotkov prihajalo iz Albanije.
Britansko ministrstvo za obrambo je sporočilo, da so v ponedeljek, 22. avgusta, presegli dnevni rekord števila migrantov, ki so prečkali Rokavski preliv. V enem dnevu je namreč preliv prečkalo 1295 beguncev, od tega jih je 40 odstotkov prihajalo iz Albanije. FOTO: AP

Kljub rekordnim številkam migrantov, ki jih s celine prejema Velika Britanija, je Francija v torek sporočila, da ji Britanci za kritje stroškov policije in zračnega nadzora dolgujejo več kot 10 milijonov evrov. Francoska obmejna kontrola naj bi namreč še pred pomorsko potjo ustavila 60 odstotkov vseh migrantov.  Trdijo tudi, da so njihovi policisti zaradi vse bolj nasilnih tihotapskih združb v vedno večji nevarnosti. Združbe namreč v organiziranih skupinah z do 200 begunci napadajo obmejne policiste. 

Britanska notranja ministrica Priti Patel tako zahteve Francije kot objave na družbenih omrežjih ostro obsoja. Meni, da bi jim Francija lahko dolg zaračunavala le v primeru, da bi bila pri svojih obmejnih nadzorih še bolj učinkovita. Glede oglaševanja tihotapcev pa pravi, da je to nedopustno. "Objave na družbenih omrežjih, ki jih s pomočjo promoviranja tihotapljenja objavljajo različne kriminalne združbe, so nedopustne. V vladi se že spopadamo s težavo in jo rešujemo skupaj z organi pregona, družbenimi mediji in čezmorskimi vladami." 

 Nove varnostne ukrepe naj bi predstavili v prihodnjih dneh. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ćurkl
29. 08. 2022 11.10
+5
Na "cilju" jim bo Dua Lipa priredila koncert ...
crni jezdec
29. 08. 2022 12.00
+2
gostb6fa2
29. 08. 2022 11.08
+4
Ali se kebab ne izplača več. Ja pri tem poslu se zasluži na hitro veliko denarja. EU bo kmalu že preteklost.
ćurkl
29. 08. 2022 15.30
+1
S kebabđinicami bodo prigrabljeni denar oprali - tako kot do zdaj ...
24bučke
29. 08. 2022 11.04
+6
Gospodarska panoga v razvoju...marketing buraz marketing.