Posnetki, ki jih je objavila skupina podnebnih kampanj v Združenem kraljestvu, Just Stop Oil, prikazujejo dve aktivistki, ki sta odprli dve Heinzovi pločevinki in nato vrgli vsebino čez delo iz leta 1888, preden sta pokleknili pred mojstrovino in roke prilepili na steno pod njo. Vrednost slike je ocenjena na okoli 83 milijonov evrov, še isti dan pa jo ponovno dali na ogled.
"Kaj je več vredno, umetnost ali življenje?" je dejala ena od aktivistk, 21-letna Phoebe Plummer iz Londona. Družbo ji je delala 20-letna Anna Holland iz Newcastla. "Ali je vredno več kot hrana? Več kot pravičnost? Vas bolj skrbi zaščita slike ali zaščita našega planeta in ljudi?"
"Kriza življenjskih stroškov je del stroškov naftne krize, goriva si milijoni premraženih in lačnih družin ne morejo privoščiti. Ne morejo si privoščiti niti tople juhe iz pločevinke," sta govorili.
Protest je sprožil mešane odzive in obilico jeze. 43-letna Sophie Wright iz Surreya je dejanje sprva obsodila, a si je premislila, ko je izvedela, da slika verjetno ni bila trajno poškodovana.
"Podpiram vzrok, veljajo za proteste z namenom ozaveščanja ljudi," je dejala. "Dokler ne poškodujejo ljudi ali jih spravijo v nevarnost, jih podpiram."
Skupina za boj proti podnebnim spremembam je podobno akcijo izpeljala že letos poleti, ko sta se dva podpornika prilepila na sliko The Hay Wain od Johna Constabla.
Slika, naslikana v Arlesu na jugu Francije, prikazuje petnajst sončnic, ki stojijo v rumenem loncu na rumenem ozadju in je med najbolj prepoznavnimi deli Van Gogha.
Aktivisti so se lotili tudi krajinske slike Horatia McCullocha My Heart's In The Highlands v Glasgowski umetniški galeriji in muzeju Kelvingrove ter 500 let stare kopije Zadnje poletje Leonarda Da Vincija v londonski Kraljevi akademiji.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.