Kot piše BBC, par iz ZDA na počitnicah na Malti prestaja pravo agonijo. Andrea Prudente, ki je v 16. tednu nosečnosti, je med počitnicami nenadoma začela krvaveti. Zdravniki so ji povedali, da je njena placenta delno odstopila in da bo izgubila plod. A ker še vedno zaznavajo srčni utrip, na Malti pa je splav strogo prepovedan, nosečnosti ne smejo prekiniti umetno. Par je bil tako ujet v bolnišnici, prepuščen na milost in nemilost čakanju na morebitne zaplete, ki bi jih lahko preprečili. Zdravniki ji namreč niso želeli dati niti odobritve za potovanje v tujino.
"Povedali so nama, da bo bolnišnica pomagala, če se porod začne. Prav tako bodo pomagali, če ne bodo več zaznali srčnega utripa. Razen tega pa ne bodo ukrenili nič," je za BBC povedal njen partner Jay Weeldreyer. Skrbi ga, da bi se stanje Andree drastično poslabšalo: "Zaradi krvavitve in ločitve posteljice od maternice in popkovine, ki štrli skozi maternični vrat, obstaja izredno velika nevarnost sepse, ki bi jo lahko zdravniki preprečili," je obupan.
"Otrok ne more preživeti in nič ne moreva storiti, da bi to spremenila. Želiva si tega otroka, a to se ne bo zgodilo. Zdaj pa sva hkrati izgubila otroka, ki sva si ga želela, bolnišnica pa podaljšuje najino agonijo, da se bojiva še za Andreino življenje," je dejal. Po šestih dneh čakanja na enega izmed dveh groznih izidov je par izčrpan in obupan: "Poseg bi lahko opravili v dveh urah, ne da bi bilo pri tem ogroženo Andreino življenje. Tako pa še podaljšujejo najino agonijo, namesto da bi lahko žalovala za najinim mrtvim otrokom."
Zdravniki ji sicer ne želijo izdati potrdila za potovanje, a kot je dejala Američankin odvetnica Lara Dimitrijević, so se prek potovalnega zavarovanja dogovorili, da zakoncema omogočijo let na špansko Majorko. "Andrea mora podpisati potrdilo o odpustu iz bolnišnice, saj so ji malteški zdravniki svetovali, da ostane na opazovanju. Trenutno je pod velikim psihološkim pritiskom, a na Malti imajo zdravniki zavezane roke, saj bi s prekinitvijo nosečnosti po zakonu storili kaznivo dejanje," je po poročanju Guardiana dejala odvetnica. Par naj bi z letalskim reševalnim vozilom odpotoval v četrtek.
Njuno edino upanje pred tem je bila medicinska evakuacija v Veliko Britanijo. Leta 2017 so iz istega razloga v Francijo evakuirali drugo turistko, a za Maltežanke to ni mogoče, poroča BBC. Otok ima namreč enega najstrožjih zakonov glede splava, prekinitev nosečnosti je na Malti povsem nezakonita, tudi takrat, ko plod nima več nobenih možnosti za preživetje.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.