Pentagon je posvaril pred možnostjo novih napadov na letališču v Kabulu le nekaj ur pred rokom za umik tujih sil. Tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva John Kirby je poudaril, da je grožnja še vedno zelo realna in v nekaterih primerih specifična.
"Tok groženj je še vedno realen, še vedno aktiven in v veliko primerih je še vedno specifičen," je dejal Kirby.
ZDA imajo na voljo še zadnje ure, preden se v torek izteče rok za umik ameriških sil iz Afganistana. Potem ko so talibani prevzeli nadzor nad državo, je na tisoče ljudi že zbežalo iz države. Ne evakuacijskih letih so doslej skupno prepeljali več kot 122.000 ljudi. ZDA pa sedaj skušajo iz države spraviti še predvsem svoje vojake in diplomate.
Največjo grožnjo v Afganistanu trenutno predstavlja skrajna skupina Islamska država (IS), ki je prevzela odgovornost za smrtonosni napad prejšnji teden, ko je umrlo več kot 100 ljudi. Danes pa je IS po lastnih navedbah proti letališču izstrelila šest raket. Talibani so sicer sporočili, da je napad prestregel obrambni sistem na letališču. Raketni napad je potrdila tudi Bela hiša, ki je zagotovila, da še naprej vzletavajo z letališča.
Medtem pa ZDA preverjajo tudi možnost civilnih žrtev v nedeljo, ko so izvedle zračni napad z dronom na domnevne člane IS. Poročil o mrtvem civilistu ne morejo namreč niti potrditi niti zanikati, je dejal Kirby. Okoliščine še preiskujejo, je dodal. V vozilu z domnevnim napadalcem je bilo namreč veliko eksploziva, zato bi lahko bile še druge žrtve. Televizija CNN in drugi mediji so poročali, da je v sestrelitvi vozila umrlo najmanj deset civilistov, med njimi otroci.
Ameriška vojska namesto vozila teroristov zadela civiliste? Ubili naj bi šest otrok
Devet članov iste družine – vključno s šestimi otroki – je bilo ubitih v nedeljskem napadu ameriškega brezpilotnih letal, ki so ciljali na vozilo v stanovanjski soseski v Kabulu, je novinarjem CNN povedal sorodnik mrtvih. ZDA so v Kabulu včeraj namreč izvedle obrambni zračni napad, njihova tarča pa naj bi bil samomorilski napadalec, pripadnik Islamske države, ki "je letališču predstavljal neposredno grožnjo", so sporočile ameriške oblasti.
Po besedah brata enega od ubitih je bila najmlajša umorjena komaj dveletna deklica. Bili so povsem običajna družina, trdi sorodnik žrtev. "Nismo člani terorističnih organizacij. To je bil naš dom, tukaj so živeli moji bratje s svojimi družinami," je dejal v solzah. Sosedje in priče napada brezpilotnih letal v Kabulu so za CNN potrdile, da je bilo ubitih več ljudi, med njimi tudi otroci. "Vsi sosedje so poskušali pomagati, takoj so prinesli vodo, da bi pogasili ogenj. Videl sem, da je umrlo vsaj pet ali šest ljudi," je za ameriško televizijo povedal sosed.
Ameriška vojska je pozneje v nedeljo priznala, da so po napadu res poročali o civilnih žrtvah. "Vemo, da je prišlo do znatnih in močnih naknadnih eksplozij, ki so nastale zaradi uničenja vozila, kar kaže na veliko količino eksplozivnega materiala, ki se je nahajal tam in je lahko povzročil dodatne žrtve. Ni jasno, kaj se je zgodilo, to še preiskujemo," je dejal Bill Urban, predstavnik ameriškega centralnega poveljstva.
Varnostni svet ZN o pozivu talibanom, a brez vzpostavljanja 'varnega območja'
Varnostni svet Združenih narodov je sprejel resolucijo o položaju v Afganistanu in pozval talibane k spoštovanju sprejetih obvez ter da naj omogočijo varen odhod vsem, ki želijo zapustiti državo. Ni pa Varnostni svet ZN pozval k vzpostavitvi "varnega območja", kar je predlagal francoski predsednik Emmanuel Macron.
Predlog resolucije so oblikovale ZDA, Velika Britanija in Francija. Sprejelo jo je 13 članic Varnostnega sveta, Rusija in Kitajska pa sta se vzdržali. VS ZN z resolucijo izraža pričakovanje, da bodo talibani dovolili "varen in urejen odhod iz Afganistana vsem Afganistancem in vsem tujim državljanom".
Resolucija VS ZN izraža tudi pričakovanje, da bodo talibani spoštovali lastne napovedi iz 27. avgusta, da bodo Afganistanci "lahko potovali v tujino in zapustili državo, kadarkoli bodo želeli, na kateremkoli mejnem prehodu, po zraku ali kopnem".
Francoski predsednik Macron je sicer minuli konec tedna napovedal, da bosta Francija in Velika Britanija predstavili predlog resolucije VS ZN, s katero bi vzpostavili varno območje v Kabulu in tako omogočili nadaljevanje humanitarnih operacij. A končno besedilo sprejete resolucije je manj ambiciozno. Kot je ob navajanju diplomatskih virov poročala AFP, so besedilo omilili, da bi zagotovili tudi podporo Rusije in Kitajske, ki imata v VS ZN pravico veta. Ti stalni državi članici VS ZN sta se potem na glasovanju vzdržali
"Ta resolucija nima operativnega značaja. Gre bolj za načela, ključna politična sporočila in opozorila," je pojasnil neimenovani diplomat v ZN.
Proti letališču v Kabulu izstreljenih več raket
Proti letališču v afganistanski prestolnici Kabul je bilo tudi danes v zgodnjih jutranjih urah izstreljenih več raket, kar so po prvotnih poročilih očividcev in varnostnih virov potrdili tudi v Beli hiši. Odgovornost za napad je prevzela skrajna Islamska država. Letališče je bilo tarča napada manj kot 48 ur pred predvidenim zaključkom umika ZDA iz države. Zvok raket, ki so letele nad afganistansko prestolnico, so slišali številni. Glede na navedbe varnostnega vira iz vrst afganistanske vlade, ki so jo sredi avgusta strmoglavili talibani, naj bi rakete priletele iz vozila na severu Kabula.
Slišati je bilo tudi zvok protiraketne obrambe na letališču, ki naj bi prestregla najmanj eno raketo. Iznad poslopij na severu mestu, kjer se nahaja letališče, se je dvigal dim.
O dogajanju je bil po navedbah Bele hiše obveščen tudi ameriški predsednik Joe Biden, a kot je v izjavi dodala tiskovna predstavnica Jen Psaki, operacije ameriške vojske na letališču nemoteno tečejo dalje. Biden je po njenih besedah odredil okrepitev prizadevanj za zaščito ameriških vojakov na območju.
Ameriška vojska na letališču skrbi za potek evakuacije tujih državljanov in Afganistancev, ki bi jim lahko zaradi sodelovanja s tujimi silami v zadnjih 20 letih grozilo maščevanje talibanov. Umik prehaja v zadnjo fazo in se bo uradno zaključil v torek, ko bodo odšli še zadnji ameriški vojaki.
Zahodne države so od 14. avgusta iz Afganistana evakuirale 114.000 ljudi. Še nekaj tisoč jih na kabulskem letališču, kjer čakajo na evakuacijo. Razmere v okolici letališča sicer ostajajo zaostrene. Po četrtkovem terorističnem napadu, v katerem je bilo po nekaterih podatkih ubitih 170 ljudi, so ZDA v nedeljo napadle vozilo samomorilskega napadalca skrajne skupine Islamska država, ki naj bi nameraval izvesti napad na letališče.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.