Ruski lastnik angleškega nogometnega kluba Chelsea, Roman Abramovič, je tarča zadnjih sankcij britanske vlade. Med drugim so mu zamrznili premoženje v Združenem kraljestvu in mu prepovedali potovanje na Otok.
Gre za odgovor na rusko invazijo na Ukrajino. Sankcije so usmerjene proti ruskim bogatašem, ki imajo svoje premoženje v Združenem kraljestvu. Britanski premier Boris Johnson je ob tem dejal, da ne more biti nobenih varnih zatočišč za tiste, ki podpirajo invazijo.
"Današnje sankcije so zadnji korak v neomajni podpori Združenega kraljestva ukrajinskemu ljudstvu. Neusmiljeni bomo pri preganjanju tistih, ki omogočajo pobijanje civilistov, uničenje bolnišnic in nezakonito okupacijo suverenih zaveznikov," je dejal Johnson.
Abramovič je minuli teden napovedal, da po skoraj 20 letih namerava prodati klub Chelsea, ki je ocenjen na okoli 3,6 milijarde evrov. V izjavi je zapisal, da je ta odločitev v najboljšem interesu kluba. Ves neto prihodek od prodaje pa bo doniral za žrtve vojne v Ukrajini.
Zadnje sankcije bodo sicer stopile v veljavo še pred prodajo nogometnega kluba. Sankcije sicer predvidevajo tudi prepoved transakcij s posamezniki in podjetji znotraj Združenega kraljestva in prepoved vstopa v državo, zato prodaja zdaj visi v zraku.
Britanska kulturna ministrica Nadine Dorries je priznala, da bo imela odločitev posledice tudi za nogometni klub Chelsea, a je poudarila, da jim bodo s posebno licenco omogočili delovanje.
Abramovičevo premoženje je ocenjeno na 9,4 milijarde funtov (11,21 milijarde evrov). Združeno kraljestvo je prva država, ki je uvedla sankcije proti Abramoviču.
Poleg Abramoviča so sankcije uvedli še proti šestim ruskim oligarhom. Med drugim tudi proti milijarderjema Igorju Sečinu, prvemu možu ruskega energetskega velikana Rosneft, in Olegu Deripaski, ki je obogatel z aluminijem. Oba naj bi bila tesna zaveznika ruskega predsednika Vladimirja Putina. Sankcije so doletele tudi Andreja Kostina, predsednika uprave VTB banke, Alekseja Millerja, direktorja Gazproma, Nikolaja Tokareva, predsednika uprave Transnefta ter Dmitrija Lebedeva, predsednika uprave Bank Rossiya.
Zunanja ministrica Liz Truss je dejala, da so Abramovič in drugi ruski oligarhi, ki so jih doletele sankcije, "sokrivci" v Putinovi agresiji. "Kri Ukrajincev je na njihovih rokah. Od sramu bi morali povestiti glave," je dejala. Poudarila je, da ne bodo odnehali s pritiski na Putinov režim in bodo skušali ustaviti financiranje njegovega "brutalnega vojaškega stroja".
Britanska vlada je tako v povezavi z napadom na Ukrajino doslej sankcionirala že več kot 200 posameznikov in podejtij.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.