Milijarder se je s strategijo izognil plačilu davka, ki bi ga v evropskih državah moral plačati, ko katero od plovil prejme kakšno storitev, kot je na primer dotočenje goriva. Za zasebna povila države EU običajno zaračunavajo davek v višini 20 odstotkov, Abramovič pa je plovila opredelil kot komercialna in trdil, da jih daje strankam v namen.
Namembnost je spremenil petim svojim jahtam, med drugim med letoma 2005 in 2012 tudi jahti Eclipse, ki je bila nekoč največja jahta na svetu.
S plovili je upravljalo ciprsko podjetje Blue Ocean Yacht Management, ki naj bi nato strankam plovila dajalo v najem. Iz razkritih ciprskih dokumentov pa je pozneje postalo razvidno, da so plovila najemala podjetja, registrirana na Britanskih Deviških otokih. Njihov lastnik pa je Abramovič. Najemal je torej lastna plovila in se ob tem uspešno izognil davkom.
Odvetniki so v izjavili pojasnili, da je Abramovič vedno iskal in ravnal v skladu s strokovnimi davčnimi nasveti ter da ni vedel za organiziramo shemo. Zanikajo tudi njegovo osebno odgovornost.
Dokumenti razkrivajo, da se je ciprsko podjetje zavedalo, da se s shemo izogibajo plačilu davka. Pozorni so bili, da so poslovali z različnimi strankami oziroma podjetji, da bi poslovanje izpadlo kot zakonito.
Ciprsko podjetje Blue Ocean Yacht Management se je sicer že pred leti znašlo pod drobnogledom, ko je italijansko tožilstvo v Trstu od družbe terjalo pol milijona evrov zaradi domnevno neplačanih dajatev na gorivo. Več milijonov evrov neplačanega davka so od družbe zahtevali tudi ciprski organi.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.