Tožilci so za 322 obtožencev, ki imajo vzdevke, kot so "Volk", "Debeli", "Ljubček" in "Jagnječje stegno", zahtevali zaporno kazen v skupni višini skoraj 5000 let, obtoženi pa so vrtoglavega števila kaznivih dejanj.
Ndrangheta, ki ima sedež na jugu revne Kalabrije, je najbogatejša in najmočnejša italijanska kriminalna združba s skorajšnjim monopolom nad evropsko trgovino s kokainom. In medtem ko se je skrivaj razširila in zdaj deluje v več kot 40 državah, je Ndrangheta doma desetletja dušila lokalno gospodarstvo, se infiltrirala v javne institucije in ustrahovala prebivalce.
Med sojenjem, ki se je začelo januarja 2021, so zaslišali tudi deset mafijcev, ki so delali v državni upravi, kar dokazuje, da je imela združba svoje lovke razširjene tudi globoko v državne sisteme Italije. Med najodmevnejšimi obtoženci je 70-letni odvetnik Giancarlo Pittelli, sicer nekdanji poslanec iz stranke Forza Italia nekdanjega premiera Silvia Berlusconija. Pittelliju grozi 17 let zapora za domnevno vlogo posrednika med politiki in finančniki. Med sojenjem se je do danes nabralo za več tisoč ur pričevanja, obsodili pa so že 67 oseb, ki so se odločile za hitro sojenje.
Mafijca, ki je postal tudi šef občine Vibo Valentia v Kalabriji, 69-letnega Liugija Mancusa, čaka ločeno sojenje. Mancuso je v zaporu preživel 19 let, nato pobegnil, decembra 2019 pa so ga v okviru obsežne policijske akcije skupaj z več kot 300 mafijci aretirali.
Reševalna vozila uporabljali za prevoz drog
Na sojenju so priče pripovedovale o orožju, skritem v mrtvašnicah in kapelah, reševalnih vozilih, ki so jih uporabljali za prevoz drog in občinskih vodovodih, po katerih so premikali in predelovali marihuano.
Tisti, ki so se mafiji zoperstavili, so pred svojimi domovi našli mrtve pse, kozje glave, požgane avtomobile in razbite izložbe trgovin. Številne so ustrelili ali pretepli, nekateri pa so še vedno pogrešani, poroča France24.
"To je pomembno sojenje, saj je uperjeno proti eni najmočnejših družin in bo imelo mednarodne posledice," je za AFP povedal poznavalec dogajanja Antonio Nicaso.
Varovan bunker sodne dvorane
Sojenje sicer poteka v strogo varovanem bunkerju sodne dvorane in velja za največjo obravnavo italijanskih sodišč v več kot 30 letih. Dvorana je nekdanji klicni center, ki je preurejen za več sto odvetnikov in je opremljena z več kot 20 televizijskimi zasloni, preko katerih se na sojenje javljajo zaprti obtoženci.
Domnevne storilce obtožujejo mafijskega delovanja, poskusov umora, trgovine s prepovedanimi drogami, izsiljevanja, oderuštva, zlorabe položajev in pranja denarja. Ndrangheta je svoj 'razcvet' doživela tudi zaradi policijske osredotočenosti na sicilijansko mafijo Costa Nostra.
Ndrangheto naj bi danes sestavljalo 150 kalabrijskih družin s sodelavci, po vsem svetu pa naj bi vsako leto s trgovino z drogo, črpanjem javnih sredstev in izsiljevanja obrnili 50 milijard evrov.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.