ZDA so tako postale zadnje v vrsti držav, ki so napovedale, da bodo za obiskovalce iz Kitajske uvedle obvezno testiranje na covid. Iz ameriškega centra za nadzor in preprečevanje bolezni so sporočili, da so se za ta ukrep odločili zaradi porasta okužb na Kitajskem in zaradi pomanjkanja ustreznih in preglednih informacij iz Kitajske o številu okužb in o različnih sevih, ki krožijo v državi, poroča BBC.
Enak ukrep so napovedali tudi Indija, Tajvan, Južna Koreja, Malezija in Japonska. Italija pa je danes postala prva evropska država, ki je že pričela s testiranjem potnikov iz Kitajske. Prve pozitivne primere okužb s covidom so zabeležili pri dveh potnikih na milanskem letališču Malpensa, s testiranjem pa so pričeli tudi na rimskem letališču Fiumicino. Po besedah italijanske premierke Giorgie Meloni pa so pri vseh 15 pozitivnih testih doslej ugotovili prisotnost različice omikron, ki že dolgo prevladuje v Evropi, poroča STA.
Namestnik italijanskega ministra za promet Galeazzo Bignami pa je ob tem pozval tudi ostale evropske države, naj sledijo vzoru Italije, da bi se izognili "napakam iz preteklosti".
Kitajska bo po treh letih zaprtja od osmega januarja dalje svojim prebivalcem omogočila svobodnejše potovanje. Ta napoved zato pomeni, da bi več milijonov Kitajcev naslednji mesec lahko odšlo v tujino. Število potovanj čez mejo pa bi se lahko povečalo tudi zaradi praznovanja lunarnega novega leta, ki ga bodo Kitajci pričeli proslavljati 22. januarja, poroča Reuters.
Kitajska poroča o približno 5000 pozitivnih primerih na dan, vendar analitiki pravijo, da so te številke močno podcenjene – dnevna obremenitev primerov je po njihovem mnenju bližje milijonu. Zaradi porasta okužb so bolnišnice postale preobremenjene, to preobremenjenost pa občutijo predvsem prebivalci kitajskih ruralnih območij.
Tako je 53-letna Wang Kaiyun zdravila za svojo družino morala kupovati v šanghajski lekarni, saj jih v njihovi lokalni podeželski ni bilo na voljo. "Moj mož, moj sin, moj vnuk, moja mama, vsi so okuženi, a ne morejo dobiti nobenih zdravil, nič za vročino ali kašelj," je povedala.
Slaba oskrba na podeželjih naj bi se še povečala zaradi prihajajočega praznovanja lunarnega novega leta – zaradi praznikov bo veliko zdravstvenih delavcev svoja delovna mesta začasno zapustilo. Ta primanjkljaj zaradi počitnic bo trajal okoli 40 dni, od predvidoma 7. januarja do 15. februarja, so povedale lokalne oblasti.
Zato podeželska območja že zdaj krepijo svoje zdravstvene zmogljivosti. Bolnišnice ponujajo visoke plače, s katerimi skušajo privabiti delavce, prav tako pa skušajo pridobiti medicinske pripomočke, od dihalnih aparatov do monitorjev za elektrokardiogram in reševalnih vozil.
Decembra so bili tako razpisi, ki so jih bolnišnice objavile za ključno medicinsko opremo, kar dva- do trikrat višji kot v prejšnjih mesecih.
Na Kitajskem zaradi okužb delavcev in kupcev sicer pričakujejo upočasnitev gospodarstva. Vseeno pa upajo, da bo sproščanje ukrepov na kitajske ulice znova privabilo številne turiste, ki bodo pomagali polniti državno blagajno.
A ZDA so že pred napovedjo o obveznem testiranju izdale potovalno opozorilo, v katerem Američanom svetujejo, naj "premislijo o potovanju na Kitajsko, v Hongkong in Macao". Kot razlog navajajo, da je tamkajšnji "zdravstveni sistem preobremenjen" .
Kitajska sicer zavrača kritike o tem, da ima visoko statistiko okužb in te kritike opredeljuje kot "neutemeljene in politično motivirane poskuse blatenja kitajske politike". Kitajske oblasti so države, ki so napovedale obvezno testiranje, in zahodne medije obtožile, da "napihujejo situacijo" in da bi morale države ukrepe o obveznem testiranju uvesti le na "znanstveni podlagi".
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.