Pri britanskem BBC-ju so sedaj razkrili, da so trije Bolgari obtoženi posedovanja lažnih osebnih dokumentov, za katere naj bi vedeli, da so ponarejeni. Med dokumenti so potni listi in osebne izkaznice za Združeno kraljestvo, Bolgarijo, Francijo, Italijo, Španijo, Hrvaško, Grčijo, Češko in tudi Slovenijo.
Obtoženci so 45-letni Orlin Roussev z jugovzhoda Anglije ter 41-letni Bizer Džambazov in 31-letna Katrin Ivanova iz Londona. Džambazov in Ivanova sta bivala na istem naslovu.
Trojica je sicer že več let živela v Združenem kraljestvu. Opravljali so različna dela, bivali pa so v več stanovanjih v predmestju.
Roussev je v preteklosti poslovno delal tudi v Rusiji, nato se je leta 2009 preselil na Otok in tri leta delal na tehničnem področju v financah. Na spletnem omrežju Linkedln sicer navaja, da je bil tudi lastnik podjetja, ki se je ukvarjalo z obveščevalno dejavnostjo, vključno s prestrezanjem komunikacije in elektronskih signalov. Delal je še kot svetovalec bolgarskega ministrstva za energijo.
Par Bolgarom ponujal 'seznanitev s kulturo in normami britanske družbe'
Sosedje so za Džambazova in Ivanovo povedali, da sta delovala kot par, sosedom sta v dar večkrat prinesla slaščice. Džambazov naj bi sicer delal kot voznik v bolnišnici, Ivanova pa se je na družbenem omrežju predstavila kot laborantka v zasebnem zdravstvenem podjetju.
Par se je v Združeno kraljestvo preselil pred približno desetimi leti. Skupaj sta vodila organizacijo, ki je Bolgarom ponujala 'seznanitev s kulturo in normami britanske družbe,' poroča BBC.
Svoje sledi sta pustila tudi v Bolgariji. Tamkajšnji državni dokumenti so namreč razkrili, da sta delala v volilnih komisijah v Londonu, in sicer na voliščih, ki Bolgarom v tem mestu omogočajo glasovanje na bolgarskih volitvah.
Pred aretacijo so sicer njuno stanovanje in okolico dlje časa nadzorovali policisti, kar so opazili tudi sosedje. Vse tri so nato februarja privedli pred sodnika, a obtožb niso priznali.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.